Pokud nový ministr nezíská podporu vlády, s resortem mnoho nenadělá
Zdravotnictví je v hluboké personální krizi, která je způsobena primárně nedostatkem peněz. Problémy se kumulují řadu let, bylo by nefér svádět všechno na končícího ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka, uvedl v rozhovoru pro MT prezident České lékařské komory MUDr. Milan Kubek.
- ČLK letos na jaře konstatovala, že za stávajících podmínek není schopna garantovat bezpečnost lékařské péče, a vyzvala vládu, aby problémy zdravotnictví řešila.
Delegáti sjezdu již před rokem přijali usnesení, že nejsme spokojeni s prací ministerstva zdravotnictví. Pan ministr Němeček to tehdy obrátil tak trošku v žert a říkal, že on také není spokojen s prací svého ministerstva. Očekávali jsme, že za ten rok se situace zlepší, ale v žádném případě se nezlepšila. Takže jeho odvolání vnímám jako logický krok. Je ale jasné, že pokud nový ministr nezíská podporu celé vlády, pak se mu toho s resortem zdravotnictví příliš udělat nepodaří.
- Co konkrétně očekáváte od nového ministra, kterým by se měl stát ředitel Fakultní nemocnice Motol JUDr. Ing. Miloslav Ludvík, MBA?
My doufáme, že Ing. Ludvík, který dlouhá léta vede Fakultní nemocnici Motol a vždycky dokázal získat peníze pro svoji nemocnici, stejně vehementně bude bojovat za celé zdravotnictví a získá peníze pro resort zdravotnictví. Byli bychom rádi, kdyby našel společnou řeč s ministrem financí Ing. Andrejem Babišem, protože mezi panem Němečkem a panem Babišem už to dospělo do osobní roviny, kdy ministr Němeček sloužil jako fackovací panák – vždy, když něco chtěl, dostal od ministra Babiše pomyslně nafackováno. To bychom byli rádi, aby nebylo, protože to odnáší celé zdravotnictví.
- Jakými argumenty by měl nový ministr přesvědčit ministra financí, aby resortu dal víc peněz?
Je třeba položit na stůl tvrdá data a reflektovat je. Za sedm procent českého HDP není možno poskytovat péči, na kterou jsou občané zvyklí a která je na úrovni toho, co čerpají pacienti například v Německu, které vydává 11,5 procenta svého nesrovnatelně většího HDP. Tuto nerovnováhu je třeba řešit; není ale možné ji řešit pouze na úkor zdravotníků, to znamená stavět nás do pozice nedobrovolných sponzorů systému, kteří na úkor svých příjmů systém dotují.
- Na co konkrétně by se měl nový ministr zaměřit?
Určitě na zvýšení platby za státního pojištěnce, na prosazení zákona o pravidelné valorizaci této platby, to je ostatně součástí programového prohlášení vlády. Dále je to jednání o zavedení zdravotní daně na tabák a alkohol, případně o alokaci části výnosu ze spotřební daně, která už dnes na tyto škodliviny je, do zdravotnictví. Co se týká úhrad, je to změna mechanismu dohodovacího řízení tak, aby poskytovatelé a pojišťovny s ministerstvem zdravotnictví přímo jednaly o textu úhradové vyhlášky, aby jednání byla transparentní. Je to zahájení prací na zásadní změně seznamu výkonů tak, aby se změnil v závazný ceník, který bude reálný, bude obsahovat reálné náklady poskytovatelů zdravotních služeb, včetně možnosti přiměřeného zisku, aby si zdravotnická zařízení na sebe vydělala. Jsou to jednoduché legislativní úpravy ve smyslu, aby pacienti, pokud se rozhodnou pro nějaký nadstandardní materiál, neztráceli nárok na úhradu materiálu ve standardní úpravě, aby tedy nemuseli hradit všechno, ale jen doplatek.
- Jak může nový ministr vyjít vstříc požadavkům lékařů na růst platů či odpovídající systém vzdělávání?
Připravena už je novela zákoníku práce, kterou by se mělo sjednotit odměňování. To znamená, že všechny nemocnice, které mají smlouvu se zdravotní pojišťovnou, by byly povinny respektovat státní tarifní tabulky. Panu ministru Němečkovi bohužel bylo všechno tak trochu jedno a šlo mu jen o to, aby si odškrtl čárku, že má splněno, takže nechal členy zdravotního výboru zmasakrovat zákon o vzdělávání lékařů a Poslanecká sněmovna změny schválila. Teď už to není norma, která by pomohla udržet mladé lékaře v republice, to už není ten zákon, který jsme chtěli. Takže je třeba, aby Senát zákon odmítl, vrátil ho do Poslanecké sněmovny a ta se pokud možno vrátila ke znění, které prošlo letos v únoru vládou.
No a ani korunu nestojí to, když ČLK dostane do ruky kompetence kontrolovat personální vybavení nemocnic, čemuž se politici stále brání, protože dobře vědí, jak nemocnice vypadají, a mají strach, že se to dozvědí občané. Ale my to považujeme za velmi důležité, protože není možno hazardovat s životy pacientů tím stylem, že jsou v nemocnicích ošetřováni nedostatečným množstvím nedostatečně kvalifikovaného personálu a politici to před nimi tají.
- Stačí na tolik úkolů novému ministrovi jedenáct měsíců, které zbývají vládě do parlamentních voleb?
Všechno se možná stihnout nedá, něco určitě, ale je potřeba především začít.
Zdroj: