Přeskočit na obsah

Pojišťovny zavedly příspěvky na psychoterapii

V roce 2020 se s psychickými problémy léčilo více pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny. Mezi klienty VZP přibylo sedm procent lidí, kteří se léčí s duševními chorobami. Přitom počet provedených vyšetření v ordinacích psychiatrů klesl.

Náklady VZP na poskytovanou péči pro celkem 376 000 pacientů v loňském roce činily 4,5 miliardy korun. Počet vykázaných receptů na antidepresiva vzrostl o 50 000 na celkových 1,8 milionu.

Česká průmyslová zdravotní pojišťovna na rozdíl od VZP loni zaznamenala mírný úbytek počtu pojištěnců s duševním onemocněním z 95 520 na 94 436.

„V uplynulém roce jsme zaznamenali meziroční mírný pokles počtu duševně nemocných pojištěnců, ale nikoli pokles nákladů. Léčba duševních nemocí si totiž jen v ČPZP vyžádala bezmála 1,7 miliardy Kč, což je o 88,5 milionu více než o rok dříve. Od roku 2016 pak tyto náklady vzrostly o 460 milionů Kč. Důvodem nárůstu nákladů je dostupnost a užívání moderních, stále nákladnějších léků, které jsou základem léčby duševních poruch a ovlivňují biologickou stránku nemoci,“ vysvětluje tisková mluvčí ČPZP Elenka Mazurová.

Obě zmíněné pojišťovny zavedly příspěvky pro pacienty na terapie při psychických potížích. „Pro VZP je péče o duševní zdraví našich klientů stejně důležitá jako péče o somaticky nemocné pacienty. Úspěšná léčba, ale i předcházení závažným chorobám vyžaduje věnovat pozornost vždy oběma těmto složkám. Nezvratitelným faktem je, že pandemie narušila psychickou pohodu řady lidí, podle odhadů se negativně podepsala na duševním zdraví až třetiny populace. Strach, izolace, obavy o zdraví své i svých blízkých vedly k nárůstu depresivních či úzkostných stavů, ale například i sebevražedných tendencí. Ne všichni ovšem vyhledali odbornou pomoc, a proto se neobjevují v oficiálních statistikách vykázané péče,“ vysvětluje náměstek pro služby klientům Ivan Duškov, proč VZP zavedla na přelomu roku speciální příspěvek na psychosociální podporu. Po nebývalém zájmu ze strany klientů se jej rozhodla zařadit mezi standardně poskytované benefity nejen pro dospělé, ale pro i děti od 7 let. Čerpat tak mohou až 5 000 korun ročně na deset terapeutických sezení.

Také Česká průmyslová zdravotní pojišťovna v rámci svých preventivních programů přispívá na psychoterapii pojištěncům, kteří pociťují psychickou nepohodu. „Program Duševní zdraví je v nabídce od letošního 8. února. Zařazením tohoto programu ČPZP vyšla vstříc požadavku Rady vlády pro duševní zdraví na účast v projektu z oblasti podpory a prevence duševního zdraví v souvislosti s dopady epidemiologické situace na duševní zdraví obyvatel České republiky,“ vysvětluje mluvčí Mazurová.

Potřebnou terapii klientům ČPZP nabízí asi 220 soukromých psychoterapeutů, kteří absolvovali akreditovaný psychoterapeutický kurs.

Zdroj: MT

Sdílejte článek

Doporučené