Přeskočit na obsah

Pojišťovny zatím neposlaly peníze na platy lékařů

Memorandum, kterým byla ukončena akce "Děkujeme, odcházíme", garantuje všem nemocničním lékařům, že do března má dojít k navýšení jejich tarifních platů o pět až osm tisíc korun. Jaká je realita? Nemocnice si stěžují, že musejí platit peníze ze svého, a úvěrují tak zdravotní pojišťovny.

"Výplatní termíny za měsíc březen již v nemocnicích proběhly. Na základě dohody mezi státem a lékaři měly být platy lékařů navýšeny, nicméně podle nařízení vlády měly peníze na platy poskytnout pojišťovny. Ty však nemocnicím dosud neposlaly ani korunu," uvedl Stanislav Fiala, předseda Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN).

Situace v jednotlivých zdravotnických zařízeních se podle něj liší. "Nemocnice, které mají finance k dispozici, uhradili platové navýšení ze svého, čímž vlastně pojišťovnu úvěrují. Příspěvkové organizace musely na základě nařízení vlády peníze lékařům vyplatit, prostředky musely najít uvnitř svých zdrojů. V akciových společnostech toto nařízení vlády neplatí, takže z těchto nemocnic zaplatily lékařům jen některé."

Podle Stanislava Fialy podmiňuje VZP vyplácení peněz ověřováním a sdělováním aktuálního počtu lékařů v nemocnicích. "Na tyto propočty není čas. To by se nemocnice dočkaly peněz někdy v červenci," poznamenává.

Všeobecná pojišťovna ale žádný problém nevidí, peníze pošle koncem dubna - prý podle původní dohody. "Nevím, proč ten křik. V druhé polovině dubna budou peníze vyplaceny. Taková byla domluva, všichni věděli, že to přijde v tomto termínu. Naším zájmem není peníze nějak komplikovat nebo zdržovat," uvedl mluvčí VZP Jiří Rod pro Medical Tribune.

Na dotaz, zda VZP bude vyplácení peněz podmiňovat ještě dalšími dokumenty z nemocnic - například doklady o počtu lékařů v nemocnicích -, odpovídá: "Dodatky na úhrady platů jsme dávali nemocnicím k podpisu. Možná je v některých nemocnicích nepodepsali nebo to vázlo, což stejně nemá vliv na termín, kdy peníze přijdou." Z odpovědí ředitelů nemocnic v diskusním fóru na str. A2 však vyplývá, že situace není tak jednoduchá.

Dokončení na str. A3

Přestože mluvčí VZP tvrdí, že peníze budou lékařům vyplaceny podle dohody, zprávy z některých zdravotnických zařízení tak optimistické nejsou. Kvůli zpožděným platbám od pojišťoven nedošlo v některých nemocnicích k nárůstu platů lékařů vůbec. Podle informací předsedy LOK-SČL Martina Engela jde o nemocnice Zlín, Vsetín, Uherské Hradiště, Mělník, Písek.

V některých zařízeních zase lékaři nemají navýšení smluvně zaručené v nárokové složce mzdy. "Vedení Zlínského kraje již počátkem března nepodepsalo dohodu o memorandu a v současné době, když nemocnice nedostaly peníze od pojišťoven, se situací odmítlo zabývat a vůbec se k ní vyjadřovat," uvedla Marcela Henčlová, krajská koordinátorka LOK-SČL pro Zlínský kraj a členka celostátního předsednictva.

Velmi specifický vztah k povinnosti uvolnit peníze na platy lékařů zaujala Oborová zdravotní pojišťovna. Tiskový mluvčí OZP Mario Böhme ve stručném rozhovoru pro Medical Tribune uvedl, že pojišťovna žádné peníze na navýšení platů nemocnicím posílat zatím nebude.

Finance uvolní tato pojišťovna až poté, co tyto platby budou navázány na poskytnutou zdravotní péči. "Zdravotní pojišťovna nehradí péči podle toho, kolik je personálu v nemocnici, ale hradí vykázanou zdravotní péči. Nemocnice nemůže platit lékaře od kusu, ale podle toho, jakou práci nemocnice vykáže. Naše pojišťovna chce, aby tato změna nebyla na základě jednoho memoranda, ale aby to byla změna systémovější."

Na otázku, zda nemocnice dostanou od OZP peníze, ze kterých mají zaplatit navýšení platů lékařů, Mario Böhme odpovídá: "Prozatím usilujeme o dosažení této dohody. Do té doby zatím platby posílány nebudou." Jedinou zdravotní pojišťovnou, která nemocnicím peníze na platy lékařů zatím poslala, je Zaměstnanecká pojišťovna Škoda.

Jak 22. dubna uvedla ČTK, zhruba v půli května začnou nemocnice sdružené v AČMN podávat hromadné žaloby a domáhat se peněz soudní cestou.

(ivb)

Zdroj: MEDICAL TRIBUNE

Sdílejte článek

Doporučené