Přeskočit na obsah

Pojišťovny „preventivně“ vypovědí smlouvy s nemocnicemi

Zdravotní pojišťovny vypovědí smlouvy všem nemocnicím a celý příští rok budou jednat o smlouvách nových. Na tomto postupu se dohodly s ministerstvem zdravotnictví ve společném memorandu. Takový postup by měl být nástrojem, jak se přiblížit již dříve deklarovanému cíli – redukovat deset tisíc nemocničních lůžek akutní péče. U smluv s dobou účinnosti do 31. 12. 2012 se smluvně zakotvenou automatickou prolongací bude nemocnicím zasláno oznámení, že pojišťovna nemá zájem na dalším pokračování smluvního vztahu podle současné smlouvy, aby nedošlo k její automatické prolongaci. U ostatních smluv, jejichž platnost končí později, bude využita ta část zákona č. 48, která umožňuje smlouvu vypovědět ve veřejném zájmu.

Ředitel Všeobecné zdravotní pojišťovny Pavel Horák uvedl, že od 1. ledna začnou pojišťovny jednat s nemocnicemi o změnách lůžkové sítě. „Cílem je, aby se maximum péče poskytovalo ambulantně nebo v jednodenní chirurgii, aby lůžková oddělení byla dostatečně zabezpečena personálem a měla dostatečný počet výkonů, a také centralizace specializované péče,“ shrnul. Prezident Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček potvrdil, že zaměstnanecké pojišťovny se k tomuto kroku připojují, zřejmě už počátkem prosince začnou výpovědi smluv podávat. „Není záměr likvidovat lůžkovou péči či šikanovat nemocnice,“ zdůraznil Gajdáček. Je podle něj i možné, že někde se dokonce lůžková kapacita zvětší. „To se asi nebude týkat fakultních nemocnic, kde je péče nejnákladnější. Dovedu si však představit, že se v některé krajské nemocnici zvětší porodnice náhradou za zrušená malá porodnická pracoviště,“ řekl. Zvláště menší nemocnice vnímají závěry memoranda s neklidem. „Ministerstvo a osm zdravotních pojišťoven se nemohou domluvit, že budou vypovídat hromadně smlouvy stovkám partnerů, je to kartel jako hrom. Pokud to pojišťovny udělají, nevylučujeme, že se obrátíme na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, aby to zakázal,“ řekl právník Asociace českých a moravských nemocnic Stanislav Fiala.

Fiala připomněl, že ministerstvo řídí třetinu lůžkové kapacity, ve svých zařízeních může lůžka rušit i bez memoranda. Zřejmě tedy podle Fialy je cílem zrušit lůžka v regionech, tam jsou však za nemocnice odpovědné kraje. „AČMN neodmítá objektivně nutnou a potřebnou restrukturalizaci nemocniční péče. Měla by se však dít na základě odpovídajících statistik a analýz,“ řekl Fiala.

Podobně negativní stanovisko zaujali hejtmani a také oni se hodlají obrátit na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Ministrovi zdravotnictví zaslali v této věci dopis za Asociaci krajů ČR hejtmani Michal Hašek a Jiří Běhounek. Podle nich tento plán „povede k destrukci, negativismu a dalšímu prohloubení krize v systému zdravotnictví“. Zásah do lůžkového fondu, jaký si pojišťovny s ministerstvem dohodly, je podle hejtmanů „bezprecedentním zásahem do systému veřejného zdravotnictví“ a od roku 1991 nemá obdoby. Hejtmani si jej vysvětlují jako výsledek tlaku různých nátlakových skupin na ministerstvo. „Bohužel jde jen o ekonomické zájmy pojišťoven, které de facto nemají majitele a management těchto pojišťoven je svrchovaným a téměř neomezeným správcem finančních prostředků v systému veřejného zdravotnictví,“ napsali.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené