Přeskočit na obsah

Pohybová aktivita je darem z nebes

Konferenci ČSTL poctil svou návštěvou prof. MUDr. Dušan Hamar, PhD., předseda Slovenské společnosti tělovýchovného lékařství.

S jakými pocity jste přijal pozvání na českou konferenci tělovýchovného lékařství?

Pozvali mne přátelé z Čech, se kterými mám dlouhodobě dobré vztahy. Snažíme se navštěvovat akce vzájemně, ale nedaří se nám to v takovém rozsahu, jak bychom si to přáli. Naše společnosti nejsou veliké a společná odborná setkání by byla přínosem pro obě strany.

Vidíte rozdíly mezi pozicí sportovní medicíny v České a Slovenské republice?

Myslím, že máme většinu problémů velmi podobných. Zdá se mi, že čeští kolegové si v lecčems poradili lépe. Mám na mysli některá legislativní opatření týkající se povinných prohlídek, na která zatím ještě čekáme. Výkony tělovýchovného lékařství na Slovensku vypadly z úhradové vyhlášky, s výjimkou prohlídek dětí do 18 let. Připadá mi to nespravedlivé, když je upíráno právo na vyšetření a léčbu odborníky. Na druhou stranu podle vašeho nového občanského zákoníku jsou po právní stránce odborné společnosti nikoli už občanskými sdruženími, ale spolky, což komplikuje jejich situaci.

Co se vám zde na konferenci líbí?

Líbilo se mi, co řekl předseda České společnosti tělovýchovného lékařství doktor Matoulek: Budeme‑li na ten balvan problémů souvisejících se zdravotním stavem české populace, obezitou, aktivním životním stylem a velmi chabou podporou skutečné prevence oficiálními institucemi stále, opakovaně a trpělivě klepat, tak se jednou dočkáme, že pukne. Líbí se mi aktivita vašich odborníků, je zde mnoho mladých lidí, fyzioterapeutů, což znamená, že je šance k pozitivní změně.

Co byste chtěl českým kolegům, nejen odborníkům na sportovní medicínu, říci?

Je dostatek důkazů o tom, že nejsilnějším prediktorem morbidity a mortality je nízká tělesná zdatnost, nikoli obezita, dyslipidémie, hypertenze a další onemocnění. Ve zdravotním systému se hradí léčba všech rizikových faktorů s výjimkou toho nejvlivnějšího. Přitom by stačilo věnovat z fondů prevence zdravotních pojišťoven část na podporu sportu a fyzické aktivity všech vrstev obyvatelstva a došlo by ke značným úsporám v nákladech na léčbu, zvýšila by se kvalita života a zdravotní stav populace – ať v Česku, či na Slovensku. Lidé si nechtějí připustit, že pohybová aktivita je přímo darem z nebes.

Jakou pohybovou aktivitu doporučujete například starší generaci?

Dříve se dávala přednost aerobnímu cvičení, dnes však víme, že stejně důležité je i přiměřené posilování, které dokáže udržet svalovou sílu, jde o účinnou prevenci sarkopenie, v mnoha případech posilování navrátí seniorovi i soběstačnost a zvýší kvalitu života.

Není pravda, že posilování přispívá k rozvoji hypertenze, v době cvičení se sice tlak zvýší, ale tak tomu je u veškeré pohybové aktivity. Silová cvičení zlepšují prokrvení myokardu, protože zvyšují i diastolický tlak. Ve světovém písemnictví neexistuje doklad o náhlém úmrtí při silovém cvičení. Je však nutné zvolit vhodnou zátěž s přiměřeným počtem opakování, pak jde o velmi bezpečné a účinné cvičení.

A pro děti a dospívající?

Silové sporty jsou vhodné i pro děti. Jsou i takové děti, které mají z genetických důvodů sklon k tomu nebýt zcela štíhlé. Ty se nebudou cítit dobře mezi kamarády na fotbalovém hřišti, na běžecké dráze. Dostanou‑li však příležitost vyniknout třeba při vrhu koulí nebo jiném silovém spotu, pak je pravděpodobné, že se jim pohyb zalíbí a budou k němu mít kladný vztah po celý život. Jejich trénink však musí vést dobrý odborník. V tomto směru je však nutné vést osvětu napříč dalšími obory.

Využívá se na Slovensku pohybová aktivita v rehabilitaci například po srdečních nebo cévních mozkových příhodách?

Obávám se, že nepříliš nákladné, ale velmi účinné pohybové metody se na Slovensku nepoužívají v dostatečné míře. Pohyb by měl být součástí léčebného režimu u většiny onemocnění. Existuje i kardiogenní myopatie, kdy se v důsledku špatné srdeční funkce špatně prokrvují i kosterní svaly. V tom případě v léčbě nepostačí ani transplantace srdce. Pokud pacient pohybem nezlepší stav svalstva, nebude se cítit dobře. Je škoda, že je pohyb jako léčebná modalita tak opomíjen.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené