Pohyb – základní atribut zdravého života
Vskutku multioborovým setkáním lze nazvat konferenci České společnosti tělovýchovného lékařství (ČSTL), která se konala v Kongresovém centru v Poděbradech 21. až 23. března letošního roku. Na dvě stovky účastníků vyslechlo více než 50 sdělení, jež se netýkala jen problematiky sportu, zdravotního stavu sportovců, fyzioterapie a léčby pohybového ústrojí, ale představovala i průřez nejaktuálnější problematikou současné medicíny a způsobu života české populace.
Podle slov předsedy České společnosti tělovýchovného lékařství a současně předsedy organizačního výboru konference MUDr. Martina Matoulka, Ph.D. (III. interní klinika 1. LF UK a VFN), je problematika tělovýchovného lékařství mezioborová. Je potěšitelné, že i ze strany sportovních organizací roste povědomí o forenzních aspektech zdravotního stavu sportovců, což přispívá ke zvýšení zájmu i dalších lékařských oborů o řešení společné problematiky. Stále vzrůstá význam pohybové aktivity jako součásti komplexní léčby. Tělovýchovné lékařství se však zajímá více i o sportující pacienty, kteří mají různá zdravotní omezení, i o specifickou problematiku limitace pohybové a sportovní aktivity u jednotlivých skupin onemocnění.
Pestrá mozaika témat
V letošním roce se organizátorům skutečně podařilo přilákat na své setkání nejvýznamnější odborníky tělovýchovného lékařství, ale auditorium oslovil i nový předseda Českého olympijského výboru, bývalý veslař a úspěšný podnikatel, Ing. Jiří Kejval (viz rozhovor).
Význam pohybu pro zdraví potvrdila aktivní účast předních českých kardiologů a internistů, kteří v celém bloku věnovanému stému výročí teorie aterosklerózy shrnuli nedůležitější principy a novinky diagnostiky a léčby dyslipidémií (viz Od Aničkova k biologické léčbě aterosklerózy).
Jednotlivé bloky přednášek byly věnovány diagnostickým metodám, bolestivým stavům, prohlídkám sportovců a doporučením pro pohybovou aktivitu u některých diagnóz. Nebyla opomenuta výživová doporučení a zhodnocení nutričního stavu sportovců i běžné populace. Poslední den konference zazněly přednášky o psychologických konsekvencích pohybu a sportu, o významu silového a aerobního cvičení z různých pohledů zahrnující jak sportovní, tak medicínské aspekty. Jak napravit škody, které může nesprávně prováděná sportovní aktivita napáchat, včetně řešení poúrazových stavů, o tom hovořil blok, který vedl prof. PaedDr. Pavel Kolář, Ph.D. (viz Důsledky sportu mohou bolet).
Zajímavá sdělení byla přednesena v bloku pohyb a chronická interní onemocnění, kde bylo nejčastěji zdůrazňovanou informací, že Češi trpí nedostatkem vitaminu D, který má nejen vliv na kostní a vápníkový metabolismus, ale ovlivňuje i stav imunitního systému, podílí se na vzniku některých solidních nádorů i autoimunních onemocnění (viz Suplementace vitaminem D je stále podceňovaná).
V diskusích často zazněl stesk nad absencí velkých prospektivních, klinických studií s jasně definovanou pohybovou aktivitou a jejím kvantifikovaným vlivem na zdravotní stav, například na lipidové spektrum, parametry metabolického syndromu, diabetes a další.
Konference ČSTL se uskutečnila za podpory společností Medicom International s.r.o., Fitsport‑komplex s.r.o., MERCK spol. s r.o. a dalších vystavovatelů.
Na následujících stránkách se věnujeme tématům konference, která mají přesah i k dalším oborům a jejichž problematika se týká – dovoluji si tvrdit – většiny pacientů, s nimiž se setkává lékař ve své praxi.
Zdroj: Medical Tribune