Podvýživa – podceňovaný problém nejen v onkologii
Čeští praktičtí lékaři se ve svých ordinacích setkávají s lidmi trpícími spíše nadváhou. „O podvýživě přemýšlíme většinou v souvislosti s rozvojovým světem. Podvýživa však často neznamená hubenost. I napohled dobře živenému člověku mohou chybět například bílkoviny. Důležitost výživy ve správném složení však dramaticky vzroste, když onemocníme a naše tělo ve zvýšené míře potřebuje dostatek kvalitních zdrojů energie a živin, aby s chorobou mohlo bojovat,“ píše v úvodu ke knize receptů Vaříme s Nutridrinkem předsedkyně sekce nutričních terapeutů ČAS Jaroslava Pavlíčková (v on‑line verzi na www.vyzivavnemoci. cz).
O nutriční stav pacienta, který přišel k preventivní prohlídce, se praktický lékař většinou nezajímá. Otázka týkající se výživy by však při anamnéze zaznít určitě měla. Pokud člověk nezáměrně najednou výrazně zhubne, nejde jen o varující signál, kdy je dobré pátrat po jeho příčině. Ruku v ruce s tím by podle odborníků měla přijít osvěta a preventivní opatření. Zde je úloha praktického lékaře díky jeho přirozené autoritě naprosto klíčová.
„Udělali jsme průzkum, jak se praktici starají o nutriční stav svých pacientů, třeba jen při obyčejné kontrole, jednoroční preventivní prohlídce, kdy začínající problém se špatnou výživou není zjevný. Zjistili jsme docela zajímavou věc. Situace není tak špatná, jak jsme se domnívali. Praktičtí lékaři výživu a nutriční stav svých pacientů neignorují úplně, řada z nich o dané problematice přemýšlí a zajímá se o ni. Z celkového množství je jich však pořád velmi málo,“ připouští Ing. Jan Smitka, MBA, medicínský ředitel společnosti Nutricia, a dodává: „Největším problémem je podle mého názoru to, že praktičtí lékaři nemají jednoduchý nástroj, jak vznikající nutriční poruchu odhalit. Nestačí jen pacienta v běžném anamnestickém rozhovoru trochu vyzpovídat. Řešením by mohl být jednoduchý, úderný, velmi rychle proveditelný diagnostický nástroj.“
Mnoho dobrých rad a návodů, které lze pacientům předávat, v úvodu zmíněnou knihu receptů a minitest rizika podvýživy najdou praktičtí lékaři na webových stránkách www.vyzivavnemoci. cz.
Zdroj: Medical Tribune