Přeskočit na obsah

Podruhé o ICRC

V pořadí již druhou konferenci Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) Brno uspořádaly ve středu 11. dubna čtyři brněnské akademické instituce – Masarykova univerzita, Veterinární a farmaceutická univerzita, Vysoké učení technické a Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně.

Kulisy tvořil nádherný Sněmovní sál brněnské Nové radnice. A také špičková záštita – Petr Fiala, rektor Masarykovy univerzity, Karel Rais, rektor Vysokého učení technického, Vladimír Večerek, rektor Veterinární a farmaceutické univerzity, Stanislav Juránek, hejtman Jihomoravského kraje, a Roman Onderka, primátor města Brna. Lesku dodávala konferenci i podpora firem, jako jsou IBM, J&J Cordis, GE Healthcare či Arrow, a generální partnerství společnosti CzechInvest. A vyvrcholením byl slavnostní koncert Filharmonie Brno s Lašskými tanci L. Janáčka, Slovanskými tanci A. Dvořáka a dvěma tanci z Prodané nevěsty B. Smetany.

Evropa má jen dvě centra, jedno krouží vesmírem

Předehrou byly projevy o tom, že Brno jako sídlo ICRC vyhrálo v konkurenci dalších měst, že nyní je na čase ukázat, že u nás velké projekty nemusejí zůstat na papíře, že projekt ICRC Brno se posunul od snů k realitě a stává se jednou z vlajkových lodí nového Brna, které se z příjemce poznatků mění v jejich spolutvůrce, že šest zdejších univerzit znamená velký potenciál pro rozvoj biomedicínských věd i mezinárodní spolupráce mezi brněnskými a americkými odborníky a také že jde o významnou investiční akci města Brna i Jihomoravského kraje v hodnotě mnoha desítek milionů korun. Na promítacím plátně se přitom ukazovala maketa olbřímí budovy ICRC, která by měla být dokončena v roce 2009.

Nové centrum by se mělo stát vědeckovýzkumnou základnou nové generace, špičkovým zdravotnickým zařízením, mezinárodním vzdělávacím střediskem a technologickým parkem. Spolu s novým Univerzitním kampusem a Kardiovaskulárním experimentálním výzkumným centrem má vytvořit trojúhelník označovaný jako „Brno Cluster“. Po Mezinárodní kosmické stanici a Evropském středisku pro jaderný výzkum to má být další mezinárodní centrum, první v oblasti lékařského výzkumu. Američtí i čeští odborníci v průběhu odborného programu představili Mayo Clinic – partnera projektu ICRC – a její výzkumné, edukační i klinické programy (N. Patel, V. K. Somers) i některé probíhající či plánované výzkumné projekty v jednotlivých specializacích (B. S. Edwards, Ch. G. A. McGregor, M. Orban, T. Konečný) a další oblasti perspektivní pro mezinárodní spolupráci ve výzkumu, výchově a transferu vyspělých technologií (M. Bareš, P. Jurák, M. Svoboda, I. Rektor, J. Vítovec, M. Vlašín).

Osmiměsíční skluz není fatální

Co se událo od předchozí konference konané na začátku roku 2006, rekapituloval ve svém sdělení dr. T. Kára jako hlavní iniciátor celého projektu.

Na jedné straně připomněl řadu pozitivních událostí. V první řadě podpis memoranda o porozumění mezi Mayo Clinic v Rochesteru a Nemocnicí u sv. Annny v Brně. Dále ustavení vědecké rady ICRC, v níž jsou z ČR prof. M. Aschermann, dr. T. Kára, prof. M. Souček, prof. J. Špinar, prof. J. Vítovec a prof. P. Widimský, americkou stranu pak reprezentují jména Hayes, Holmes, Khenderhia, Schirger, LopezJimenes.

Byla již také vypracována architektonická studie i technologická specifikace budovy ICRC.

Na straně druhé jsou ale problémy, jež způsobují až osmiměsíční zpoždění realizace projektu. Nebylo zahájeno mezinárodní řízení na ředitele ICRC. Nebylo ustaveno Kardiovaskulární experimentální výzkumné centrum. Nefungují pravidelná jednání o ICRC na meziresortní úrovni ani pravidelná jednání s Ministerstvem zdravotnictví ČR, které si navíc po výměně ministra vyžádalo nezávislou analýzu projektu.

Tato analýza dopadla kladně a získané zpoždění by stále ještě bylo možno dohnat využitím moderních technologií při výstavbě. Protože ale cílem je vybudovat ICRC Brno jako „nezávislou platformu pro transatlantické partnerství v biomedicínském výzkumu i edukačních aktivitách“, byla za tím účelem ustavena ICRC Foundation Fund for Medical and Biotech Research and Education – ICRC Brno Invent. Právě ona by měla umožnit, aby se z Brna stal „emerging science corridor“ a „basic science factory“. Řada brněnských lékařů a výzkumníků zaangažovaných do výzkumné spolupráce s Mayo Clinic předpokládala, že dosavadní porozumění a společné práce v oblasti výzkumu vyústí do zřízení několika společných laboratoří a na tomto základě se pak v případě úspěchu bude stavět dále, koncepčně i fakticky. Teď je to ale naopak – nejprve byla naplánována budova a do ní nyní hledají jak v Brně, tak na pražském ministerstvu zdravotnictví náplň a intelektuální potenciál. A při tom se ne vždy shodnou. Krom již probíhajících projektů především v kardiologii, kardiovaskulární chirurgii a ve vývoji moderních technologií se objevuje problematika transplantologie, neurologie, onkologie a akutní medicíny. Proti představě o nezávislé výzkumné instituci se staví koncepce centra sloužícího z velké části Fakultní nemocnici u svaté Anny. Signifikantní a hodno pozoru je, že mezi partnery tak velkého medicínského projektu nefiguruje Lékařská fakulta MU. Nikdo, tedy ani my, dnes nemůže tvrdit, že projekt, jakkoli se zatím zdá být nadnesený, nerealistický a nejasný, nemůže Brnu i celé České republice přinést efekty. Skepse starších, podle nichž není možné prakticky nic, je často usvědčována z omylu nadšením mladých, kteří dokážou všechno. A tak spolu s mnoha pochybnostmi si zkusme zachovat přání, aby se naše pochyby v tomto případě ukázaly liché.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 12/2007, strana A1

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené