Podporou vzdělání a vědy dláždíme cestu k prosperitě
Vaše podpora práce mladých vědců v oblasti matematiky, ekonomie a medicíny prostřednictvím Nadačního fondu Karla Janečka padá v očích zdravotníků na „úrodnou půdu“. Názor, že vědecké týmy musejí věnovat obrovské množství energie překonávání různých byrokratických překážek při získávání vědeckých grantů, není totiž ojedinělý. Proto snaha o maximální zjednodušení podmínek pro získání grantu vašeho nadačního fondu je velmi atraktivní. Jaké podmínky musejí zájemci o grant z oblasti medicíny splnit?
Žádost o nadační příspěvek může podat vysokoškolsky vzdělaný odborník zabývající se doložitelně výzkumem. Naší snahou bylo, abychom eliminovali složité papírování. Pro získání grantu v oblasti medicíny bude potřeba v prvním kole zaslat na adresu fondu stručný popis vědeckého projektu v rozsahu jedné strany A4, který bude zahrnovat kromě vlastního popisu i shrnutí a cíl práce a dále navrhovaný rozpočet. K tomu žadatel přiloží svůj stručný životopis a jeden doporučující dopis. Autoři žádostí, kteří postoupí do druhého kola, budou vyzváni k podrobnější charakteristice projektu v rozsahu čtyř stran A4 a případně k osobnímu pohovoru. Z každé oblasti, jak matematiky, tak ekonomie a medicíny, bude podpořen jeden projekt do výše jednoho milionu korun, celková částka rozdělených prostředků bude do výše tří milionů korun. Uzávěrka prvního kola přihlášek je 31. března 2011. Podrobnosti týkající se žádostí o grant naleznou zájemci na našich webových stránkách www.nfkj.cz.
V porovnání s žádostí o finanční podporu u grantových agentur se to zdá opravdu jednoduché…
Má pozice oproti grantovým agenturám je mnohem snazší. Jedná se o mé soukromé finanční prostředky, a tak je jen na mně, jaký klíč pro rozdělování těchto peněz zvolím. Mou snahou je zvolit maximálně objektivní a obhajitelná kritéria pro výběr těch nejlepších projektů a kandidátů. Navíc jednotlivé žádosti budou posuzovat i členové správní rady nadačního fondu a poradního sboru pro daný obor.
Podle původních představ mohou žádosti pocházet ze tří oblastí zájmu. Jedná se o podporu zajímavých vědeckých projektů v oblasti medicíny, dále podporu návratu mladých českých vědců ze zahraničí a také podporu medializace a popularizace vědy a výzkumu. To jsou však tři různé oblasti, které spolu příliš úzce nesouvisejí. V prvních dvou případech se nabízejí celkem jasná kritéria, podle kterých by se žádosti posuzovaly, ale podle čeho budete hodnotit kvalitu projektu na medializaci a popularizaci vědy a výzkumu?
Zájem o zajímavé vědecké projekty i návrat mladých vědců ze zahraničí je pochopitelný a předpokládáme, že zpočátku bude nejvíce žádostí uspokojeno právě z těchto oblastí. Považujeme ale za důležité snažit se i o podporu popularizace vědy a výzkumu. Ta úzce souvisí se vzděláváním a výchovou mladé generace, která by měla mít sama zájem se vzdělávat a učit se novým věcem. Rádi bychom podpořili aktivity, které přispějí k větší motivovanosti lidí vzdělávat se v exaktních oborech. V této oblasti spíše počítáme s udělením ceny a finanční odměny někomu, kdo se popularizaci vědy a výzkumu dlouhodobě věnuje.
A na co mohou mladí vědci peníze z grantů použít?
Peníze budou určené na podporu realizace projektu, s nímž se zájemci o grant ucházejí, popř. na pokračování či rozvíjení výzkumu, na kterém uchazeč pracoval v zahraničí před svým návratem.
Navzdory tomu, že grantová podpora vašeho nadačního fondu je určitě chvályhodná, částka několika milionů ročně představuje pouze pomyslnou kapku v moři. Co si od rozdělování grantů mladým vědcům slibujete?
Je třeba změnit pohled na význam vzdělání a vědy a výzkumu pro celou společnost. Nastartování změn bývá vždy nejtěžší. Tato aktivita může být vnímána jako signál, který mohou následovat další. A je to také určité gesto, které by mohlo pomoci ke změně vnímání společnosti. Prostřednictvím pomoci jednotlivcům lze zlepšit podmínky v celé společnosti. Jen ti nejlepší posouvají svět kupředu. Proto podporujeme špičkové české vědce. Navíc naším cílem není financování vědeckých institucí, ale podpořit práci špičkových jednotlivců.
Tvrdíte, že se nejedná o jednorázovou aktivitu. Jaké má váš nadační fond plány do budoucna?
Vzhledem k tomu, že činnost fondu je financovaná z mých osobních finančních prostředků, je úzce spojena s úspěšností mých podnikatelských aktivit. Částka tří milionů ročně byla zvolena s ohledem na stabilitu fondu do budoucna. Zdá se, že v dalších letech bude moci dojít k jejímu navýšení, nicméně prvořadé je ono poselství směřující jak směrem k veřejnosti, tak odpovědným orgánům, a rovněž pozitivní příklad. Také uvažuji, že se podpora rozšíří i na další exaktní obory.
Nadační fond Karla Janečka byl oficiálně představen koncem minulého roku při příležitosti předávání cen Neuron 2010. Zaznamenal jste již nějaké ohlasy státních úředníků či politiků na vaše mecenášské aktivity?
Bohužel, kromě paní Miroslavy Němcové, předsedkyně Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, která se osobně účastnila předávání cen Neuron 2010, a paní Aleny Gajdůškové, místopředsedkyně Senátu, na tuto aktivitu žádný z politiků ani státních úředníků nezareagoval. Na druhou stranu mám úžasné ohlasy od lidí z vědecké komunity, kterých se to týká. Tato zpětná vazba je velmi potěšující.
Vzhledem k vašemu vzdělání i obchodování na burze, kterému se věnujete, je celkem pochopitelné, že máte blízko k matematice i ekonomii. Jaký je ale váš vztah k medicíně? Proč jste si za třetí obor, který podporujete, vybral právě ji?
K matematice a ekonomii mám osobní vztah. Medicínu jsem zvolil proto, že představuje pro každou společnost další klíčový obor, a také proto, že díky prof. Veselkovi, který je členem správní rady fondu, se nám podařilo navázat spolupráci s dalšími odborníky, již nám pomohou posoudit úroveň navrhovaných projektů tak, abychom mohli co nejobjektivněji vybrat ty nejlepší. Navíc i v případě medicíny se jedná o exaktní vědu, kde platí mnohé matematické a statistické zákonitosti. Zvláště v dnešní době, kdy lékaři pracují s medicínou založenou na důkazech, tzv. evidence based medicine. V diagnostice a terapii jednoho konkrétního pacienta využívají vedle osobní zkušenosti i zkušenosti mnoha dalších lékařů založené na matematických a statistických postupech. Žádný nový lék či léčebný postup dnes není schválen bez toho, aby prokázal svou účinnost a bezpečnost v přesně definovaných klinických studiích. Při jejich návrhu i hodnocení se bez těchto postupů nelze obejít, čímž se opět oklikou dostáváme k vlastní vědě a výzkumu.
Vaše motto „Vzdělání, věda a výzkum jako cesta k prosperitě společnosti“ však z určitého úhlu pohledu může v oblasti medicíny paradoxně působit protisměrně. Většina nových diagnosticko‑léčebných postupů sice posunuje možnosti medicíny vpřed, ale současně bývá až násobně dražší než dosavadní praxe, a tak jejich zavádění paradoxně zvyšuje tenze uvnitř celého systému, který bude vždy hospodařit s limitovanými zdroji…
Paradox je to pouze relativní. Nejmodernější postupy bývají sice drahé a nikde na světě je nelze nabídnout všem pacientům, časem se ale tyto postupy rozšíří do běžné praxe a zlevní natolik, že je bude moci využívat daleko větší počet nemocných. Hlavní přínos vědy je právě v tom, že do budoucna zpřístupní nové léky a technologie širokým masám. Nehledě na to, že díky aplikacím výsledků vědy a výzkumu v běžném životě bude společnost jako celek bohatnout a bude si moci dovolit utratit za péči o zdraví svých obyvatel větší finanční prostředky.
Pojďme k vaší nejnovější veřejné aktivitě. Dohoda ČSSD a ODS na pražském magistrátě po komunálních volbách byla podle vás poslední kapkou, která urychlila založení Nadačního fondu proti korupci. Snahy o potlačení korupce rezonují v poslední době v souvislosti s nedávnou akcí Děkujeme, odcházíme velmi i ve zdravotnictví. Mnoho lidí na korupci poukazuje, ale aktivně na ni upozorní málokdo…
Cítím, že v současnosti existuje velká poptávka po tom, něco s korupcí dělat. Kdyby se odhalilo a potrestalo pár „velkých ryb“, lidé by se přestali tolik bát a zároveň by uvěřili tomu, že nebýt ke korupci lhostejný se vyplatí. To by mohl být signál, který by v krátké době mohl vyvolat lavinový efekt. Myslím, že je správné tyto snahy podpořit.
Co podle vás brání tomu, aby naše společnost byla bohatší?
Rozvoji brání velká neefektivita v mnoha oblastech hospodářství a státní správy. Problémem je obrovská byrokracie a vysoká míra korupce, která ničí ekonomiku. Spousta lidí si ani neuvědomuje, jak velký to má praktický dopad. Kvůli korupci totiž dochází k disalokaci kapitálu, který je využíván velmi neefektivně. Navíc zde dochází k únikům do „šedé ekonomiky“, únikům daní, které nemohou být následně využity. Dalším aspektem je vlastní nevhodná alokace kapitálu, příkladem může být tzv. betonová lobby a předražené a zbytečné stavby. Tyto peníze mohly být použity na daleko prospěšnější věci. Vysoká míra korupce a špatná alokace finančních zdrojů jsou problémy, o nichž se v poslední době velmi hlasitě mluví i v souvislosti se zdravotnictvím. Jen pro ilustraci: Roční objem veřejných rozpočtů se pohybuje ve výši zhruba 400 miliard korun. Porovnáním cen zakázek v soukromém a veřejném sektoru lze dovodit, že roční objem korupce veřejných rozpočtů je vyšší než 70 miliard.
A není to možná také tím, že nejsou dostatečně účinně nastavena pravidla, podle kterých by se lidem nevyplatilo chovat se jinak než prospěšně pro celý systém?
Motivace k tomu, jak se lidé chovají, mohou být samozřejmě různé, ale myslím, že primárně závisejí na úrovni vzdělání a morálky. A opět se dostáváme k významu vzdělání. Nové technologie široce používané hlavně mladší generací mohou přispět k většímu rozvoji talentu a kreativitě mladých lidí, což se může odrazit na změně jejich chování do budoucna.
Vaše obchodní aktivity, které jsou velmi úspěšné, probíhají kompletně v zahraničí a jsou na České republice nezávislé. Díky tomu jste finančně nezávislý a můžete žít kdekoli v zahraničí. Přesto ve svých mediálních vystoupeních zdůrazňujete, že chcete zůstat v České republice, a snažíte se o to, aby se zdejší podmínky zlepšily. Důkazem je i vaše veřejná podpora boje proti korupci. Nadační fond proti korupci by měl odměňovat lidi, kteří se nebojí a pomohou odhalit korupci ve státní správě. Rejstříkový soud v Praze však překvapivě odmítl zaregistrovat váš Nadační fond proti korupci s odůvodněním, že nejde o veřejně prospěšnou činnost. Čím si takové rozhodnutí vysvětlujete?
Uvědomil jsem si, že naše naprostá nezávislost je velké aktivum a lze ho využít právě pro boj proti korupci. Postoj rejstříkového soudu je naprosto absurdní, ať už se jedná o zamítnutí první žádosti nebo o soudní obstrukci ohledně požadování důkazu o mém vzdělání. Domníval jsem se, že první zamítnutí je pouze důsledek nekompetentnosti soudní úřednice Romany Janečkové. Obstrukce v druhém případě mě ovšem vede k podezření, že problém je hlubší. Tím spíše, že podle pracovního rozvrhu Městského soudu v Praze neměla dotyčná úřednice případ vůbec dostat. Městský soud tím porušil svá vlastní pravidla!
Vraťme se ještě ke zdravotnictví. Pobýval jste delší čas v USA, a tak jste měl možnost částečně poznat, i když jen jako pacient, i tamní zdravotní péči. Co z amerického systému bychom si měli osvojit i u nás?
Myslím, že velkým problémem našeho systému je pseudosociální princip, kdy garantuje nejlepší možnou péči pro všechny, ale hradí ji z omezeného všeobecného zdravotního pojištění, které se chová jako zdravotní daň. Výsledkem vnímání společnosti, že zdravotní péče je zadarmo a navíc není možné si na nic připlácet, jsou rozdíly v dostupnosti i kvalitě péče, což nahrává rozkvětu úplatkářství. V Americe fakt, že pacient musí za svou péči platit, ať už přímo nebo prostřednictvím pojištění, vedl k tlaku na zvýšení kvality poskytované péče a minimalizaci korupce. Jestliže u nás pacienti vnímají, že zdravotní péče je zadarmo, neváží si jí a jejich ochota a motivace dělat něco pro své zdraví je velmi malá.
Roční obrat vaší společnosti RSJ algorithmic trading přesahuje 4,1 biliardy korun. Předpokládám, že vám kromě vlastního obchodování na světových burzách zbývají volné finanční prostředky pro investice. Neplánujete nějaký kapitálový vstup do českého zdravotnictví?
Hledáme různé vhodné investiční příležitosti, ale zatím jsem na žádnou konkrétní ze zdravotnictví nenarazil. Ale předem se žádné nebráním…
ton
Zdroj: Medical Tribune