Přeskočit na obsah

Po dvaceti dvou letech stále ve hře

Česká společnost pro léčbu rány pořádala koncem letošního ledna XI. celostátní kongres s mezinárodní účastí na téma Mezioborová péče při léčbě ran a kožních defektů. K nejrenomovanějším hostům patřil emeritní profesor chirurgie, David Leaper, který se ve svém vystoupení věnoval polemice se studiemi, jež zpochybnily účinnost krycích materiálů s obsahem stříbra. Přednášku profesora Davida Leapera doplnila svými praktickými poznatky jedna z našich nejzkušenějších odbornic v oblasti léčby ran, Mgr. Markéta Koutná. Svou prezentaci obohatila i o výsledky z velkých mezinárodních studií, které prokazují vysokou účinnost krycího materiálu Actisorb Plus.

„Terapeutické krytí s aktivním uhlím a se stříbrem Actisorb Plus bylo v zahraničí uvedeno na trh v roce 1990. Zdravotníci v České republice, věnující se hojení ran, se mohli s tímto materiálem seznámit o tři roky později. I přesto, že je tomuto krytí více než 22 let, patří k obvazům první volby u sekundárně se hojících, infikovaných, kolonizovaných nebo zapáchajících ran,“ řekla Markéta Koutná v úvodu svého vystoupení.

Krycí materiál Actisorb Plus se skládá z porézního netkaného rukávu z polyamidové střiže, textilie s aktivním uhlím a stříbrem, které je navázané na textilii s aktivním uhlím. Princip účinku spočívá v kombinaci působení stříbra, které ničí bakterie, a aktivního uhlí, které pohlcuje jak usmrcené bakterie, tak molekuly páchnoucích látek. U tohoto materiálu nejsou pozorovány téměř žádné nežádoucí účinky, nezpůsobuje bakteriální rezistenci a neméně podstatné je, že zlepšuje kvalitu života nemocných.

Podle slov Mgr. Koutné aktivní uhlí představuje uhlíkovou matrici obsahující obrovské množství pórů různých průměrů a délek, čímž se enormně zvětšuje absorpční plocha, jejíž velikost se pohybuje v rozmezí od 400 do 1 200 m² na gram uhlí a může dosahovat až 5 000 m².

Dobrý účinek Actisorbu Plus na infekce MRSA potvrdilo několik studií. Bylo opakovaně prokázáno, že při použití léčebného krytí Actisorb Plus došlo do dvou týdnů k mikrobiologické eradikaci MRSA (Leak, 2002; Jackson, 2001; Thomas, 2004).

Ve studii s 12 444 pacienty došlo u 41 % pacientů ke zhojení, u 54 % ke zlepšení, pouze u 4 % nemocných se stav nezlepšil a jen v 1 % případů se zhoršil. Z uvedeného vyplývá, že Actisorb Plus je efektivní obvaz, vhodný na všechna stadia hojení ran včetně epitelizace (Stadler, et al, 2002).

Své zkušenosti Mgr. Koutná shrnula: „Výhoda aktivního uhlí v kombinaci se stříbrem spočívá v absorpci a neutralizaci bakteriálních endotoxinů. Pokud pacient udává takzvanou alergii, může jít o přecitlivělost na nylonová vlákna ochranného rukávce,“ dodává. K dalším přednostem Mgr. Koutná řadí možnost použití Actisorbu Plus u dětí, a to včetně novorozenců. Z materiálu se do rány neuvolňuje stříbro a Actisorb Plus navíc představuje i řešení zápachu. „Tento materiál nám pomáhá i v débridementu spodiny rány a lze jej použít i v kombinaci s jinými léčebnými systémy,“ uvádí Koutná.

Jako jediný negativní atribut materiálu Actisorb Plus vidí Markéta Koutná časté přilepení k ráně. Avšak i s tímto negativem si ví rady: „Tuto nevýhodu obcházíme kombinací s neadherentním krytím či s hydrogelem,“ říká Koutná. Zmírnění bolestí při odstraňování přináší použití několika menších částí krytí a na dolních končetinách pak snímání distálním směrem. Pomáhá i předchozí navlhčení a snímání krytí pod sprchou.

V praxi Mgr. Koutné se osvědčil sandwichový systém (PAT), který zahrnuje Promogran (Nu‑gel), Actisorb Plus a pěnu Tielle.

V Mezinárodní studii 2012 (Wounds International 2012) je sledováno hojení různých typů ran. Pacienti jsou léčeni v době dvou až čtyř týdnů na základě kontinuálního hodnocení klinických známek infekce a/nebo kritické kolonizace a přítomnosti zápachu. Zaznamenávají se známky zlepšení včetně redukce zápachu a zmenšení rozsahu rány, bolest (podle škály VAS), komprese, léčba antibiotiky, analgezie. V průběhu léčby je pořizován fotozáznam a kontrola koncentrace proteáz (WOUNDCHEK).

Na základě výsledků předchozích studií se pak Actisorb Plus používá alespoň po dobu dvou týdnů a pak se zhodnotí situace:

- Pokud je zlepšení, ale přetrvávají známky infekce nebo kritické kolonizace – pokračujeme v léčbě dále.

- Dojde‑li ke zlepšení a nejsou známky infekce, je možné obvaz nahradit jiným krytím.

- Nedojde‑li ke zlepšení, je nutné přezkoumat situaci pacienta, resp. vysadit lokální terapii Actisorbem Plus a uvážit antibiotickou léčbu.

Léčebné krytí Actisorb Plus se osvědčuje u ran s podezřením nebo prokázanou infekcí. Tento materiál snižuje biozátěž v ráně i v případě takových patogenů, jako je MRSA, redukuje zápach a urychluje hojení. Déle než dvě desetiletí jsou dostatčně dlouhou dobou k průkazu účinnosti a bezpečnosti krycího materiálu Actisorb Plus.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené