Pneumologie na cestě k širokému dialogu
Jubilejní XX. moravskoslezské dny pneumologie zavítaly do historické Olomouce. Mezinárodní konference se konala ve dnech 7. a 8. října 2011 a byla organizována Klinikou plicních nemocí a tuberkulózy FN a LF UP. Široce pojatý odborný program s mnoha zahraničními hosty tradičně poskytl řadu podnětných sdělení, odrážejících současné trendy respirační medicíny nejen z oblasti klasických pneumologických témat. Mottem akce totiž byla kvalitní mezioborová spolupráce, která je nutnou podmínkou úspěšné moderní medicíny, respirační nevyjímaje. Každý ze 400 účastníků si tak mohl vybrat z bohaté nabídky tematiku podle svého zaměření.
Po slavnostním zahájení, jehož součástí bylo i požehnání olomouckého arcibiskupa, odstartoval program konference blokem odborných sdělení věnovaných problematice CHOPN. Jedna z právě probíhajících studií si klade za cíl zjistit výskyt extrapulmonálních projevů CHOPN u obou hlavních fenotypů (bronchiálního a non‑bronchiálního) a její design přiblížil MUDr. V. Koblížek (Hradec Králové). O výzkumu výskytu matrix metaloproteináz a jejich inhibitorů v bronchioloalveolární tekutině u jednotlivých fenotypů referoval MUDr. J. Zatloukal (Olomouc). Další sdělení se věnovala problematice vyšetřování respiračních svalů, významu dlouhodobé terapie i vlivu reversibility bronchiální obstrukce na účinnost dlouhodobě působících bronchodilatancií u CHOPN.
V následující bronchologické sekci prezentoval prim. P. Bartoň (Jevíčko) na konkrétních případech efekty intervenční bronchologie (laser, elektrokauter) v léčbě endobronchiálních metastatických procesů. Vlastní zkušenosti s endobronchiální ultrasonografií (EBUS) prezentovali autoři z Olomouce (prim. MUDr. S. Losse) i Thomayerovy FN v Praze (doc. M. Vašáková). Aktuálně se měnící spektrum aspirovaných cizích těles v dolních dýchacích cestách včetně vlastního souboru pracoviště představil MUDr. Jakubec (Olomouc) a s výsledky průzkumu dostupnosti dětské bronchoskopie v ČR seznámil prof. F. Kopřiva (Olomouc).
Hlavní blok konference, věnovaný respiračním infekcím, byl charakterizován mimo jiné vystoupením dvou vzácných zahraničních hostů z Itálie. Význam moderních makrolidových antibiotik v léčbě pneumokokových komunitních pneumonií, těžké sepse a septického šoku vyzdvihl prof. Francesco Blasi z Milána, nově zvolený prezident Evropské respirační společnosti. Zabýval se studiemi podloženými výsledky makrolidů, zejména v kombinaci s beta‑laktamy, která využívá nejen synergistickou schopnost zničit vyvolávající patogenní agens, ale také jejich protizánětlivé a imunomodulační působení. Druhý host, prof. G. F. Tassi (Brescia), se věnoval podrobně možnostem thorakoskopické léčby empyemů. Další sdělení se pak týkala výsledků léčby komunitních pneumonií moxifloxacinem, strategie ATB léčby nosokomiálních pneumonií (prof. J. Skřičková, Brno) a aktuálních možností prevence pneumokokových onemocnění pomocí očkování polyvalentní pneumokokovou vakcínou PPSV 23.
Pokřtěna byla nová kniha Pneumologie
Firemní symposia (Astra Zeneca, Eli Lilly) se tematicky věnovala asthma bronchiale a pneumoonkologii. Prim. V. Kašák (Praha) prezentoval výsledky neintervenční studie UFO, mapující aktuální medikamentózní léčbu asthma bronchiale v ČR a její soulad s platnými doporučeními. Gefitinib jako jednu z možností biologicky cílené léčby v první linii pokročilého nemalobuněčného bronchogenního karcinomu (NSCLC) představila MUDr. I. Grygárková (Olomouc), výsledky používání pemetrexedu na podkladě dat celostátního registru pak hodnotil prof. V. Kolek (Olomouc). O tom, zda je možno chemoterapii stále považovat za standard léčby NSCLC, diskutoval další zahraniční host, prof. A. Mellemgaard z Dánska.
Z nových léčebných postupů byla na konferenci věnována pozornost problematice léčby „basic defektu“ u cystické fibrózy (MUDr. L. Fila, Praha), možnostem léčby plicní hypertenze u intersticiálních plicních procesů (MUDr. P. Jansa, Praha), nikotinismu (MUDr. S. Losse) a vyšetřování koncentrací nového biomarkeru adipocyte fatty acid binding proteinu (A‑FABP) u pacientů s obstrukční spánkovou apnoí léčených kontinuálním přetlakovým dýcháním (MUDr. M. Hobzová, Olomouc).
Poučné byly rozdíly mezi TBC u českých nemocných a cizinců a případ výskytu „ice hockey lung“, prezentovaný brněnskými autory. Jedná se o někdy i závažné postižení dýchacích cest a plic sportovců (v prezentovaném případě hokejového mužstva po odehraném zápase) toxickými hladinami směsi oxidů dusíku v kombinaci s oxidy uhlíku. Ty se někdy mohou nashromáždit ve špatně odvětrávaných hokejových halách. Při dodržování správného odvětrávání a technologických postupů pro úpravu ledové plochy (zvláště po přechodu na elektrické rolby) je nyní již raritní. Zajímavý byl taktéž prezentovaný případ pozdně diagnostikované atypické formy cystické fibrózy u 54leté nemocné i kasuistika náhlé srdeční smrti mladého pacienta s obstrukční spánkovou apnoí olomouckých autorů. Využití ultrazvuku u intervenčních výkonů a v pneumologii všem přítomným názorně přiblížil MUDr. R. Šimek (Zlín).
Po celý páteční den paralelně probíhala taktéž standardně silně obsazená sesterská sekce s bohatou aktivní účastí. V odpoledních hodinách navíc mohli zájemci navštívit wokshop Fyzioterapie v pneumologii zabývající se tréninkem dýchacích svalů se zaměřením na terapii, praktický nácvik, indikace a předpis pomůcek pro fyzioterapii. Další souběžně probíhající akcí byl radiologický workshop, zabývající se radiologickými vyšetřovacími metodami (především HRCT) u intersticiálních plicních procesů a současnými doporučenými postupy. Bohatý odborný program dne uzavřel křest nové knihy Pneumologie a kulturní program v podání zpěvačky Petry Janů.
Součástí akce byly i workshopy
Druhý pracovní den konference byl zahájen blokem věnovaným pneumoonkologii. O konkrétních zkušenostech s genetickou a epigenetickou diagnostikou u nemalobuněčného karcinomu plic referoval prof. M. Pešek (Plzeň). S možnostmi léčby první linie pokročilého NSCLC dle morfologické a molekulárně genetické diagnózy z pohledu pneumoonkologického centra Kliniky plicních nemocí a TBC FN Brno seznámila přítomné posluchače prof. J. Skřičková. Optimistické tříleté výsledky multicentrické studie s perorálním vinorelbinem v adjuvantní léčbě NSCLC prezentoval za kolektiv autorů prof. V. Kolek a výsledky multicentrické studie s pemetrexedem v 2. linii NSCLC MUDr. I. Grygárková. Účinností tyrosinkinázových inhibitorů v 1. linii léčby NSCLC u nemocných kavkazské rasy se pak zabýval opět prof. Kolek. Zkušenosti s vyšetřováním mesotelinu v diferenciální diagnostice protrahovaných pleurálních výpotků suspektních z mesoteliomu pleury předvedl MUDr. Jakubec.
Velká pozornost byla věnována sarkoidóze – nemoci, jíž se tradičně zabývají olomoucká výzkumná pracoviště. V pracovním bloku s názvem „Sarkoidóza – od genetiky ke kvalitě života“ vystoupil další zahraniční host, jímž byl doc. dr. Gernot Zissel z německého Freiburgu. Ve svém sdělení shrnul současné znalosti o genetice sarkoidózy. Zaměřil se zejména na dosud popsané kandidátní geny pro butyrofilin‑like 2 (BTNL2), anexin A11 (ANXA 11) a tumor nekrotizující faktor (TNF). Dále nastínil současné trendy dalšího výzkumu využívajícího rozsáhlé databáze pacientů z mnoha center v Evropě, který v budoucnosti umožní určit nejen další geny asociované se sarkoidózou, ale i změny epigenetické. Olomoucká pracoviště (Klinika plicních nemocí ve spolupráci s Laboratoří imunogenomiky a imunoproteomiky) jsou důležitou součástí tohoto projektu studia sarkoidózy v celoevropském měřítku. V následujících sděleních olomoučtí autoři referovali o výsledcích výzkumu mikroRNA a Th17 lymfocytů, o generalizované sarkoidóze a kvalitě života u nemocných se sarkoidózou.
V závěrečné sekci byl dán prostor hrudní chirurgii, jejímž současným stavem v ČR se zabýval v úvodu MUDr. V. Jedlička (Brno). Prof. J. Klein (Olomouc, Zlín) seznámil s možnostmi diagnostikovat markery minimální systémové nemoci u nemocných s karcinomem plic v periferní krvi, kostní dřeni a krvi drénující plicní žíly. Další sdělení brněnských a olomouckých autorů se týkala výsledků systematické mediastinální lymfadenektomie, opakované resekce plicních metastáz, diagnostiky plicní hernie, bronchopleurálních píštělí a řešení protrahovaného vzduchového úniku, solitárního fibrózního nádoru pleury a respiračních komplikací po esofagektomii pro karcinom jícnu.
Workshop „Respirační patologie“ byl zaměřen na novinky v koncepci morfologické diagnostiky karcinomu plic a prohloubení spolupráce mezi patology a pneumology. Prof. Ryška (Hradec Králové) seznámil se zakomponováním nových poznatků do potřeb klinické medicíny. Zvláště byla projednávána nová klasifikace adenokarcinomů plic.
Workshop „Bronchologie“ byl prakticky zaměřen na trénink flexibilní i rigidní bronchoskopie s výukovými videozáznamy náročnějších bronchologických výkonů (EBUS, elektromagnetická navigace, transbronchiální biopsie plic, afterloading).
Propojení workshopů s přednáškovou formou se jevilo jako šťastné a přitažlivé především pro mladé lékaře. Olomoucká konference svým prvoplánovým pojetím ukázala široké spektrum pneumologie jako moderního oboru, který je otevřen spolupráci a dalšímu vývoji klinické i experimentální medicíny.
Zdroj: Medical Tribune