Plzeňský kraj má nejvyšší incidenci zhoubných novotvarů
V celostátním průměru jsou onkologická onemocnění příčinou 26,4 % úmrtí, v Plzeňském kraji je to ale o 1,7 % úmrtí více. U mužů je to pak více o 2,7 % (republikový průměr 29,1 %), u žen o 0,8 % (republikový průměr 23,6 %). Pokud se jedná o počty úmrtí v přepočtu na 100 000 osob v letech 2001 až 2003 na zhoubné nádory tlustého střeva a konečníku, je Plzeňský kraj s číslem 59,3 dokonce nejhorší z celé České republiky. Podobný smutný primát drží i u zhoubných novotvarů ledvin a jiných orgánů močových cest. Vysoce nadprůměrný je v tomto kraji ale rovněž výskyt ostatních častých onkologických onemocnění – karcinomu prsu, bronchogenního karcinomu a karcinomu prostaty. Statistiky zobrazující incidenci zhoubných nádorových onemocnění vypadají podobně.
Nad příčinou tohoto stavu se onkologové z Komplexního onkologického centra ve FN Plzeň samozřejmě zamýšlejí. „Na demografický charakter populace to svést nelze. Pokud jde o zastoupení jednotlivých věkových skupin, Plzeňský kraj se od celorepublikového průměru nijak výrazně neliší,“ říká doc. MUDr. Jindřich Fínek, Ph.D., přednosta Radioterapeutického a onkologického oddělení FN Plzeň.
To, co Plzeňský kraj od ostatních oblastí České republiky odlišuje, podle něj může být například úroveň přirozené radioaktivity, respektive koncentrace radonu. Další stopou by mohl být obsah bioaktivních látek ve vodě, především sinic. Onkologické centrum ve FN Plzeň přitom v současné době slouží dvěma krajům – Plzeňskému i Karlovarskému, kde úzce spolupracuje s Oddělením radiační onkologie nemocnice v Chebu. „Aktuálně ještě kapacita i vybavení plzeňské fakultní nemocnice stačí,“ uvádí doc. Fínek. „Za pět let ale přibude v regionu odhadem 15 procent onkologických pacientů,“ dodává.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 20/2007, strana A4
Zdroj: