Philips zahajuje nový projekt – „domácí nemocnici“
Teoreticky to jistě platí, realizovat to v praxi je obtížnější. Nikoli však nemožné, jak ukazuje nejnovější projekt oznámený společností Philips a nazvaný HeartCycle. Projekt bude realizován s podporou fondů EU a jeho cílem je zkvalitnění péče o nemocné s kardiovaskulárními chorobami prostřednictvím telemonitorovacích systémů. Philips za tím účelem zorganizoval konsorcium osmnácti veřejných i privátních výzkumných, akademických, průmyslových a lékařských institucí z devíti evropských zemí a Číny. Projekt naplánovaný na čtyři roky si vyžádá náklady 21 milionů €, z nichž 14 milionů poskytne EU.
Pozornost projektu se zaměřuje především na nemocné po infarktu myokardu a se srdečním selháním. Jeho princip spočívá – jednoduše řečeno – v přesunu těžiště péče z nemocnic do domácího prostředí. Umožnit by to měly systémy s biosenzory zabudovanými např. do součástí oblečení nebo do domácích lůžek, schopné zaznamenávat údaje o EKG, krevním tlaku, dechové frekvenci apod., zpracovávat je a analyzovat, poskytovat pacientovi zpětnou vazbu a v případě potřeby odborného zásahu je automaticky přenášet do příslušného zdravotnického zařízení. Předpokládá se, že to zvýší kvalitu života pacientů, zlepší jejich adherenci k léčbě i dodržování zásad správného životního stylu, umožní individualizovat terapii a především zlepší klinické výsledky a sníží náklady.
Kardiovaskulární onemocnění – přes všechny úspěchy preventivních i léčebných snah, přes zavedení stovek moderních léků a technologií v posledních desetiletích a přes značný pokles morbidity i mortality ve všech vyspělých zemích – stále ještě usmrcují v EU ročně 1,9 milionu osob, což je více než polovina všech zemřelých, a mají na svém kontě i významnou nemocnost a invaliditu. Počet nemocných vyžadujících dlouhodobou péči je navíc paradoxně stále vyšší, jednak v důsledku prodlužujícího se věku populace, jednak vzhledem k tomu, že přibývá osob po akutních příhodách či se srdeční nedostatečností (těch je v současnosti v zemích EU na 10 milionů), pacientů po provedené PTCA a implantaci stentu, osob s implantovným pacemakerem či ICD, po náročných výkonech kardiovaskulární chirurgie včetně transplantace srdce atd. Stále více těchto nemocných se vrací do života a vyžaduje dlouhodobou léčbu a péči. Protože však žádná země nemá a nemůže mít pro všechny tyto chronicky nemocné dostatek lékařů a zdravotnického personálu ani zdravotnických zařízení, je jediným řešením integrovat zdravotní péči do každodenního života pacientů. A právě to chce systém HeartCycle nabídnout.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 5/2008, strana A9
Zdroj: