Pestrost a přesah – to byl letošní psychiatrický Jeseník
Do Jeseníku je odevšad daleko, snad jen z Jeseníku ne.
Na toto pravidlo si opět vzpomnělo několik set psychiatrů, neurologů či farmakologů, když na začátku roku putovali do odlehlých horských lázní na 54. neuropsychofarmakologickou konferenci. Když už ale dorazili, nelitovali.
Tato akce se poprvé konala jen dva roky poté, co nástup chlorpromazinu v psychiatrii odstartoval novou éru. Kontinuita, s jakou kongres sleduje vývoj v psychofarmakologii, je unikátní i v mezinárodním kontextu. A již řadu let národní rámec přesahuje i skladba programu – do Jeseníku pravidelně přijíždějí zahraniční hosté, kteří v užší oblasti svého odborného zájmu tvoří světovou špičku.
Letos to byla profesorka Florence Thibautová z Francie, jež se specializuje především na léčbu parafilií. Představila zde mimo jiné nová guidelines, která pro tuto problematiku loni vydala Světová federace společností biologické psychiatrie.
Tradicí se stal také prostor, jaký je věnován inspirujícím vstupům i z jiných světů než z medicíny. Po loňské mimořádně úspěšné přednášce profesora Vojtěcha Novotného o jeho zkušenostech z terénní práce na Papui‑Nové Guineji tento rok podobný zájem vzbudil další zástupce Jihočeské univerzity.
Profesor Jan Zrzavý hovořil o tom, jak se díky rozšířením možností čtení genomu stala paleontologie nesmírně dynamickou vědou, která během několika málo let zcela změnila pohled na to, co si lidstvo myslelo o svém původu. Klasická teorie evoluce člověka charakterizovaná jako „out of Africa“ je mrtvá.
Podle aktuálních poznatků se současné lidstvo rozpadá do několika geneticky, jazykově a snad i sociokulturně konzistentních linií, které se v minulosti křížily s jinými lidskými druhy. To má své výbušné konotace, mimo jiné i politické a filosofické.
Další plenární přednáškou s širším přesahem bylo sdělení prof. Cyrila Höschla, shrnující neustále doutnající spor o příčinách smrti Bedřicha Smetany – tedy především o to, zda zemřel nebo nezemřel na luetickou nákazu. Šlo o obdivnou demytizaci národního klasika s kompletním pitevním protokolem, výčtem příznaků a psychopatologie a výsledky exhumace včetně sérologie.
Toto sdělení se jednoznačně klonilo k závěru, že v případě Smetany o lues šlo, což ovšem nijak nesnižovalo jeho genialitu – to prof. Höschl demonstroval záznamem třetí věty (s náznakem pohřebního pochodu) ze Smetanova jedinečného Tria g moll pro klavír, housle a violoncello se synchronizovanou vizualizací partitury.
Pevnou součástí konference bývá Valná hromada České neuropsychofarmakologické společnosti, toto setkání letos podpořila společnost Lundbeck. Zde byly mimo jiné předány výroční ceny společnosti, spojené s částkou 40 000 korun. V kategorii klinického výzkumu toto ocenění získala práce Martina Bareše a spoluautorů publikovaná v časopisu European Neuropsychopharmacology s názvem The change of prefrontal QEEG theta cordance as a predictor of response to bupropion treatment in patients who had failed to respond to previous antidepressant treatments.
Mezi preklinickými pracemi mezinárodní panel hodnotitelů vyzvihl práci Lukáše Rambouska a spoluautorů Cellular and behavioral effects of a new steroidal inhibitor of the N‑methyl‑d‑aspartate receptor 3α5β‑pregnanolone glutamate.
Tento článek byl publikován v časopisu Neupharmacology.
Literární cenu ČNPS získala Červená kniha, unikátní dílo, které téměř třicet let vytvářel C. G. Jung. Tato práce pro něj byla určitou formou terapie a cestou k projevení vlastní imaginace. Mimořádně krásná publikace vyšla v nakladatelství Portál. Čeština se tak stala teprve třetím jazykem, do kterého byl rukopis po padesáti letech uchování v rodinném trezoru přeložen.
----
autor:lon
Medical Tribune
Zdroj: Medical Tribune