Přeskočit na obsah

Perný den T. Julínka

Hned dvě diskuse o stabilizačních opatřeních pro české zdravotnictví i o výhledových reformních krocích absolvoval 29. května ministr zdravotnictví. Nejprve navštívil shromáždění delegátů Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN), poté s Radou poskytovatelů, zamířil k premiéru Mirku Topolánkovi. Média před shromážděním delegátů AČMN avizovala, že představitelé nemocnic budou chtít od ministra vysvětlení, jak zajistí vymahatelnost poplatku za hospitalizaci od pacientů, aby zdravotnickým zařízením nerostly nedobytné pohledávky. Během jednání však tato otázka nakonec vůbec nepadla. T. Julínek se jí přesto v obecné rovině sám dotkl, když zdůraznil, že jím předložené legislativní návrhy týkající se zavedení pacientských poplatků – nejen hospitalizačních, ale i za návštěvu ordinace či položku na receptu – záměrně technické záležitosti spojené s jejich výběrem neřeší. Podle ministra je na zdravotních pojišťovnách, aby si potřebné mechanismy ve vztahu ke svým klientům i zdravotnickým zařízením stanovily a ošetřily samy.

Přednost má finanční stabilizace

Ministr zdravotnictví během setkání veřejně požádal zástupce nemocnic o podporu pro svá opatření. „Všichni teď potřebujeme klid k tomu, aby mohlo dojít k finanční stabilizaci systému,“ řekl T. Julínek. Na námitku, že zdravotnictví budou chybět peníze odváděné stáRozvoj tem za tzv. státní pojištěnce (děti, důchodce, nezaměstnané aj.), připomněl, že jejich pravidelná valorizace je pouze na dva roky zmrazena a že poté skokově opět vzrostou. „Rád bych připomněl, že to byl právě můj pozměňovací návrh přijatý Senátem loni na jaře, kterým platba za státní pojištěnce stoupla z 21 na 25 procent vyměřovacího základu z průměrné mzdy. Sociální demokracie tehdy navrhovala jen 22 procent. Díky tomu mohou pojišťovny od státu dostat letos asi 47,7 mld. Kč – jinak by to bylo jen 42 miliard – a stejně tomu bude i v následujících dvou letech. V roce 2010, kdy se zmrazená valorizace opět uvolní, vyskočí platba za státní pojištěnce bezmála na 55 mld. Kč,“ dodal T. Julínek.

U premiéra vládla shoda

Pacientské poplatky byly i tématem jednání premiéra Mirka Topolánka s ministrem zdravotnictví a Radou poskytovatelů (pozn. red.: tento poradní sbor ministra vznikl z někdejšího Krizového štábu a jsou v něm zastoupena profesní sdružení soukromých lékařů, lékárníků, stomatologů, zdravotních sester, záchranných služeb i nemocnic). „Všichni jsme se na poplatcích shodli, a dokonce jsme za jedno i v tom, že technické problémy, které jsou tolik zmiňovány médii, jsou tím nejmenším problémem zdravotnictví a že se s nimi do případné platnosti a náběhu systému lehce vypořádáme,“ řekl po jednání novinářům premiér. Ocenil, že všichni zúčastnění s nutností reformy souhlasí. Dlužno ovšem dodat, že v Radě poskytovatelů není zastoupena Česká lékařská komora ani Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů, tedy organizace, které patří k největším kritikům současného vedení ministerstva zdravotnictví.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 18/2007, strana B1

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené