Přeskočit na obsah

Perkutánní implantace plicnicové chlopně „Melody valve“

Nemocní s vrozenou srdeční vadou, nejčastěji Fallotovou tetralogií, pulmonární atrezií anebo transpozicí velkých tepen, absolvují v dětském věku nejméně dvě korekční operace, které umožňují jejich přežití. Součástí těchto operací bývá implantace plicnicového konduitu, v němž je všita pulmonální biochlopeň. Po několika letech dochází k její degeneraci a ke vzniku stenózy či nedomykavosti chlopně. Nemocní ve věku mezi 20 až 40 lety, kteří již mají za sebou průměrně dvě operace srdce, by tak měli podstoupit další operaci – náhradu plicnicové chlopně. Riziko třetí operace je vysoké, rekonvalescence zdlouhavá, psychická zátěž nemocného velká. Naděje 100 000 nemocných z celého světa se dlouhá léta upíraly na vývoj katetrem implantovatelné chlopně.

„Melody valve“ je bovinní jugulární žíla, 18 mm široká a 34 mm dlouhá, jejíž součástí je žilní chlopeň. Táto tkáňová část je našitá na iridio‑platinový stent. Chlopeň je balonexpandabilní. Před implantací nasadíme chlopeň na implantační balonek, zmenšíme na průměr 6 mm a pomocí katetru dopravíme cestou femorální, dolní duté žíly pravého srdce do plicnicového konduitu, kde ji implantujeme na místo původní postižené chlopně. Celá procedura trvá 1,5 až 2 hodiny, provádíme ji v celkové anestezii. Pobyt v nemocnici trvá 3 dny, nemocný nemá žádnou ránu na hrudníku, má pouze 1 cm široký vpich v pravém třísle. Již několik dnů po implantaci chlopně dochází k ústupu dušnosti a vzestupu výkonnosti. Implantace nové chlopně zlepšuje prognózu nemocných.

První plicnicovou chlopeň implantoval prof. Philip Bonhoeffer v roce 2000 v Paříži, CE značku má Melody valve od roku 2006; v České republice první implantace proběhla v Kardiocentru Nemocnice Podlesí v lednu roku 2011. Na celém světě bylo až dosud takto léčeno více než 1 600 nemocných.

MUDr. Marian Branny, Kardiocentrum Nemocnice Podlesí, a. s., Třinec

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené