Přeskočit na obsah

Peníze pro nemocnice má zajistit nový zákon

Minulý týden poslala vláda do připomínkového řízení návrh zákona, který má upravit kompenzaci zrušených poplatků v nemocnicích. Od ledna už pacienti v nemocnicích stokorunové hospitalizační poplatky neplatí, v druhé půli roku dostanou nemocnice finanční náhradu.

Pro kompenzaci zrušených nemocničních poplatků vláda schválila navýšení odvodů státu do zdravotního pojištění od července ze 787 Kč na 845 korun. Letos tak za půl roku dostane zdravotnictví navíc 2,1 miliardy, což půjde na kompenzace nemocnicím. Zákon uloží pojišťovnám navýšit denní platbu nemocnicím za lůžko o sto korun.

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček potvrdil, že počítá v zákoně s kompenzacemi i pro ambulance a lékárny. Začátkem května byl ve sněmovně v režimu prvního čtení schválen návrh zákona ministerstva zdravotnictví, který počítá s navýšením platby za státní pojištěnce s účinností od 1. července.

Letos dostanou náhradu nemocnice z navýšení, které dostane resort v druhé půli roku, příští rok bude z navýšených odvodů, celkem 4,2 miliardy, část opět pro nemocnice. „Podle našich propočtů by to mělo postačovat i na kompenzaci zrušených poplatků praktickým lékařům, ambulantním specialistům a těm lékárnám, které je opravdu vybíraly,“ řekl ministr.

Poplatky v nemocnicích zrušil Ústavní soud, vládní koalice slíbila zrušit také poplatky v ambulancích a za léky, zůstat mají jen devadesátikorunové poplatky za pohotovost. Další zdroje do zdravotnictví by mohlo přinést chystané snížení DPH na léky z 15 na 10 procent, jak už se na tom shodla koalice. Němeček chce příští rok přidat na péči jednu miliardu korun, kterou by vzal z rezerv Státního ústavu pro kontrolu léčiv, musí to udělat zákonem. Plánuje rovněž uspořit až miliardu tím, že zákonem omezí provozní fondy zdravotních pojišťoven, a asi 600 milionů snížením jejich rezervních fondů. Peníze půjdou na úhradu péče.

Zrušení poplatku za pobyt v nemocnici provázely od počátku politické rozepře. Zatímco ČSSD prosazovala zrušení poplatků už před volbami a vždy za tímto krokem stála, koaliční partner Hnutí ANO později svého souhlasu se zrušením poplatků za pobyt v nemocnici litoval. Ministr financí a vicepremiér Andrej Babiš (ANO) uvedl, že zrušení poplatků nyní zdravotnictví používá jako argument, proč je do resortu nutné přidat více peněz.

S neobnovením nemocničního poplatku měli při koaličním vyjednání problém lidovci. „My jsme na to upozorňovali a nepovažovali jsme za dobrý nápad, aby se poplatky za pobyt v nemocnici zrušily,“ řekl na jaře ve sněmovně šéf lidovců Pavel Bělobrádek.

Naopak KSČM by ráda zašla ještě dál a opakovaně navrhovala i zrušení poplatků za pohotovost. „Jestliže byly omezeny návštěvy na pohotovosti, tak také ale, prosím, řekněte tady vy, kteří sloužíte zdravotnickou záchrannou službu, jak se zvýšily výjezdy zdravotnické záchranné služby poté, co byl zaveden poplatek na pohotovosti. A není náhodou výjezd zdravotnické záchranné služby pro systém veřejného zdravotního pojištění mnohem dražší?“ uvedla poslankyně Soňa Marková (KSČM) už dříve ve sněmovně během projednávání této problematiky.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené