Pediatrická péče v EU míří ke sjednocení
O nově připravovaném systému vzdělávání týkajícího se primární pediatrie poskytla MT informace MUDr. Gabriela Kubátová, praktická lékařka pro děti a dorost, členka Výboru Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost ČR a delegátka EAP - Evropské akademie pediatrie. Tato organizace je součástí Union of European Medical Specialists (UEMS). Má tři pracovní skupiny, a to pro primární pediatrii (pediatři prvního kontaktu), pro sekundární pediatrii (pediatři pracující v nemocnici) a terciární pediatrii (pediatričtí specialisté). V rámci EAP, která významně zasahuje i do vzdělávacích struktur, pracuje rovněž skupina European Board of Paediatrics (EBP), což je vzdělávací platforma, jež vytváří syllaby pro vzdělávání, stanovuje podmínky pro úroveň teoretických i praktických dovedností, podmínky pro akreditovaná pracoviště a v současnosti dokončuje přípravu náplně základního kmene specializačního vzdělávání v pediatrii.
Poslední verze společného vzdělávání v pediatrii v Evropě je z roku 1998. Její inovace a aktualizace vyplývá z potřeby vytvořit základ vzdělání pro lékaře, kteří budou pečovat o dítě v první linii, ať už to bude dětský lékař, rodinný lékař, všeobecný lékař pro dospělé nebo nemocniční pediatr. Pro všechny budoucí pediatry EBP navrhuje společný kmen v trvání tří let, jehož osnova vychází z britské učebnice Mastercourse Malcolma Leuvena a byla zpracována pod garancí Royal College of Paediatrics and Child Health. Tato univerzita patří mezi nejstarší vzdělávací instituce na poli medicínského vzdělávání. Učebnice obsahuje kapitoly pro teoretické i praktické vzdělávání. Členové pracovních skupin EAP se podíleli na přípravě verze pro Evropu, která bude představena na kongresu EAP v Kodani v říjnu 2010.
Zatím je zpracovaná náplň společného tříletého kmene pro všechny pediatry v postgraduální přípravě. Obsahuje i část pojednávající o primární pediatrii. V plánu je zpracování následného dvouletého curricula, jež bude odlišné pro primární a sekundární pediatrii. Silný poradní hlas při jeho vytváření bude mít i nová organizace European Confederation of Primary Care Pediatricians (ECPCP), která vznikla v říjnu 2009 na základě organizace SEPA - Societé Européenne de Paediatrie Ambulatoire.
Členy jsou národní pediatrické asociace primární péče, k dnešnímu datu v počtu 15, včetně SPLDD (Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost) ČR. V rámci ECPCP působí čtyři pracovní komise, jež budou řešit problematiku týkající se výhradně primární pediatrické péče. Skupina strategická bude zabezpečovat kontakty s dalšími medicínskými organizacemi, vědecká se bude zabývat i problematikou vzdělávání, komise pro výzkum bude řešit problematiku v primární péči a komise pro očkování a prevenci se bude zabývat sjednocováním očkovacích kalendářů v Evropě a systému prevence.
Cílem ECPCP je především propagovat a obhajovat roli primárního pediatra v péči o dítě v Evropě. Primární pediatrická péče je v mnoha zemích na ústupu a na místa pediatrů nastupují rodinní lékaři nebo praktičtí lékaři pro dospělé, bohužel s výslednou ne zcela kvalitní péčí o dětské pacienty. Problémem konceptu rodinného lékaře je z velké části nefunkční prevence, nižší proočkovanost dětské populace, vyšší spotřeba antibiotik, častější hospitalizace i zaostávající péče o adolescenty. V této oblasti se Česká republika může opravdu pochlubit velmi stabilním systémem primární pediatrické péče, jenž má u nás dlouholetou tradici. Český systém má nyní šanci stát se podkladem pro postgraduální vzdělávání pro primární pediatrii.
V ambulancích českých primárních pediatrů je na vysoké úrovni nejen kurativa, ale také preventivní prohlídky, očkování a péče o adolescenty. Český primární pediatr má dětského pacienta v péči od narození až do jeho devatenácti let s tím, že v patnácti letech se může pacient přeregistrovat k praktickému lékaři pro dospělé.
Většinou však adolescenti zůstávají v péči pediatra až do dospělosti. Rodičům vyhovuje kontinuální a komplexní péče i v souvislosti s rodinou, školou, přípravou na povolání. V ČR máme specializační kurs pro adolescentní medicínu v rámci postgraduálního vzdělávání.
V loňském roce došlo v ČR ke zkrácení postgraduální přípravy pro odbornost PLDD o jeden rok, což znamená, že příprava trvá čtyři roky.
Základem je dvouletý kmen, na který navazuje dvouletá specializační příprava. Kmen je tedy o rok kratší, než doporučuje EAP, ale třetí rok přípravy je obsahově identický se třetím rokem postgraduální přípravy v rámci základního kmene pro nemocniční pediatry, který je plně v souladu s Evropským doporučením. Čtvrtý rok přípravy lékař absolvuje v ambulanci PLDD s akreditací v tomto oboru, přidělené MZ.
Postgraduální vzdělávání v oboru PLDD bylo zkráceno hlavně ze dvou důvodů. Jednak je zde problém generační výměny - průměrný věk primárních pediatrů dosahuje v České republice šedesáti let, do důchodu začne odcházet více lékařů, než bude představovat počet atestovaných lékařů v oboru PLDD schopných převzít zavedené praxe.
Druhým důvodem byla snaha o zatraktivnění oboru, kdy mladý pediatr bude moci nastoupit do plnohodnotné praxe již čtyři roky po ukončení studia na lékařské fakultě. Generační výměna není problémem pouze v České republice, potýkají se s ní všechny státy Evropské unie. Není vyloučeno, že budoucnost ukáže zkrácení doby vzdělávání primárních pediatrů na čtyři roky jako dobrý nápad při řešení problému nedostatku lékařů této odbornosti.
Zdroj: Medical Tribune