Přeskočit na obsah

Péče o pacienty s ischemickou CMP je v ČR vzorová

Výbor České společnosti intervenční radiologie ČLS JEP a výbor Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti ČLS JEP reaguje otevřeným dopisem na článek „Dvacet let kardiocentra, jehož lidé nelétají nízko“ otištěný v Medical Tribune 24/2015 ze dne 17. 11. 2015.

 

Prof. MUDr. Petr Widimský, DrSc., poskytl Medical Tribune, stejně jako i jiným periodikům, ne úplně přesné informace o péči o pacienty s akutní ischemickou cévní mozkovou příhodou v České republice. Dovolte nám upřesnit některé skutečnosti.

Není pravda, že „ve většině nemocnic tyto výkony provádějí jeden nebo dva intervenční radiologové a ti ani nemohou být trvale dostupní“. Péče o pacienty s akutní ischemickou cévní mozkovou příhodou je organizována na základě Věstníku Ministerstva zdravotnictví ČR, ročník 2010, částka 2, vydaného 1. března 2010, a Věstníku Ministerstva zdravotnictví ČR, ročník 2012, částka 10, vydaného 14. prosince 2012. Péče je prokazatelně poskytována 24 hodin 7 dnů v týdnu všemi třinácti Ministerstvem zdravotnictví ČR akreditovanými centry vysoce specializované cerebrovaskulární péče (dříve komplexními cerebrovaskulárními centry), která k této péči jsou podle pravidel definovaných věstníky MZ ČR náležitě technicky, materiálně a personálně vybavena.

Od roku 2013 jsou MZ ČR ve spolupráci s odbornými společnostmi pravidelně sbírány a hodnoceny indikátory kvality poskytnuté péče. Svými výsledky patří péče o pacienty s ischemickou cévní mozkovou příhodou mezi nejlepší v Evropě a je dávána i v rámci okolních států za vzor dobře organizovaného systému. Celkově v roce 2014 centra hospitalizovala 244 pacientů na 100 000 obyvatel, z toho 64 % bylo hospitalizováno iniciálně na jednotce intenzivní péče. Aktuálně máme celoevropsky jednu z nejvyšších dostupností rekanalizační léčby. Intravenózní trombolýza byla provedena v roce 2014 u 2 990 pacientů.

Mechanická trombektomie, která byla potvrzena v letošním roce na nejvyšší úrovni medicínou založenou na důkazech publikací pozitivních výsledků sedmi randomizovaných klinických studií, byla v roce 2014 provedena u 576 pacientů. Můžeme ujistit čtenáře MT, že i přesto, že jde především o rychlost poskytnuté péče tohoto druhu, je systém připraven absorbovat všechny pacienty, kteří tuto péči budou i do budoucna potřebovat. Dalšího zlepšení péče můžeme dosáhnout především dobrou edukací obyvatelstva. To si uvědomují jak Cerebrovaskulární sekce ČNS ČLS JEP, tak Radiologická společnost ČLS JEP i Česká společnost intervenční radiologie ČLS JEP a společně organizují od října 2015 roční celostátní mediální kampaň „Čas je mozek“.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené