Péče o diabetiky čeká změny k lepšímu
„Nejlépe se o diabetiky starají v Dánsku, Slovensko se umístilo hned za Českou republikou,“ uvedla organizace Health Consumer Powerhouse. Rezervy má podle jejích zástupců Česká republika zejména v informování pacientů a v pravidelnosti kontrol, které by měly monitorovat vývoj komplikací spojených s diabetem. Také preventivní prohlídky a následné kontroly pacientů by údajně mohly být častější.
O komentář k tomuto hodnocení MT požádala prof. MUDr. Milana Kvapila, CSc., předsedu České diabetologické společnosti ČLS JEP: „V České republice je organizována péče o diabetiky v systému, který byl vytvořen před zhruba 20 až 30 lety a sestává ze tří stupňů. Základním kamenem je systém diabetologických odborných ordinací, kde je soustředěna většina péče o nemocné s diabetem. O ty, kteří mají závažné komplikace nebo to vyžaduje průběh jejich onemocnění, se starají diabetologická centra, jež jsou většinou zřizována při fakultních nemocnicích. Ve spolupráci s diabetologickými ordinacemi se na péči o diabetiky s nekomplikovaným průběhem onemocnění podílejí i praktičtí lékaři. Myslím, že tento systém svými parametry odpovídá potřebě správné a diferencované péče o tyto nemocné. Má nicméně rezervy, o nichž Česká diabetologická společnost ví a které se snažíme postupně odstraňovat.
Již před několika lety jsme proto zahájili jednání, která v tomto roce vyústí v celou řadu změn. Ty nejdůležitější, které v budoucnu přispějí ke zlepšení péče o diabetiky v České republice, se snažíme realizovat ve spolupráci s ministerstvem zdravotnictví a Všeobecnou zdravotní pojišťovnou. Klíčovým momentem přispívajícím k vyhodnocení všech aktivit v diabetologii by mělo být zavedení registru pacientů s diabetem. Další změnou bude zavedení možnosti stanovit glykovaný hemoglobin přímo v ordinaci lékaře, což by znamenalo, že u většiny pacientů dostaneme přesnou představu o tom, jak jsou kompenzováni. Hodnoty glykovaného hemoglobinu nám totiž pomohou určit způsob terapie a posoudit výsledek léčby. V neposlední ředě nám systém automatického sběru dat pro registr umožní kvalitu diabetologické péče také kontrolovat. Pevně věřím, že v letošním roce se nám podaří všechny tyto změny realizovat a v příštím roce budeme moci IDF nahlásit zlepšení péče o diabetiky, a tak se ucházet o pomyslné přední příčky.
Neznám přesně metodiku tvorby indexu, který organizace Health Consumer Powerhouse sestavovala, ale myslím si, a mohu to dokumentovat na jiných datech, že reálná úroveň naší péče je podstatně lepší, než je 23. místo v Evropě. Troufnu si tvrdit, že bychom se měli pohybovat nejhůře do desátého místa.“
Zdroj: