Pazopanib vs. placebo u sarkomu měkkých tkání
PALETTE: Randomizovaná, dvojitě zaslepená klinická studie fáze III hodnotící účinnost pazopanibu ve srovnání s placebem u pacientů se sarkomem měkkých tkání s onemocněním progredujícím během předchozí chemoterapie nebo po ní – to je studie skupiny EORTC STBSG Global Network (EORTC 62072) prezentovaná letos v Chicagu na 47. výročním zasedání ASCO. Sarkomu měkkých tkání se na prvním oficiálním setkání Best of ASCO Czech Republic věnovala MUDr. Kateřina Kubáčková z Kliniky dětské hematologie a onkologie 2. LF UK a FN v Praze Motole.
Bylo prokázáno, že vícekinázový inhibitor angiogeneze pazopanib je účinný v monoterapii pacientů s pokročilým sarkomem měkkých tkání (soft‑tissue sarcoma, STS). V multicentrické, mezinárodní, dvojitě zaslepené, placebem kontrolované studii fáze III byla porovnána účinnost a bezpečnost pazopanibu s placebem v léčbě druhé nebo pozdější linie pacientů s metastatickým STS.
Do studie bylo možno zařadit pacienty ve věku ≥ 18 let s histologicky prokázaným metastatickým STS dosud neléčeným inhibitory angiogeneze, u nichž selhala nejméně jedna léčba režimem založeným na antracyklinu. Bylo požadováno, aby měli ≥ 1 měřitelnou lézi při vstupu (podle kritérií RECIST, verze 1.0), stav výkonnosti (PS) podle WHO 0–1, dostatečnou kostní dřeň a dostatečné koagulační, jaterní i renální funkce a aby neměli špatně kontrolovanou hypertenzi, krvácivou diatézu ani postižení CNS. Studie byla provedena EORTC a GSK ve spolupráci se 72 centry pro léčbu sarkomu na celém světě. Pacienti byli randomizováni v poměru 2 : 1 buď do ramene pazopanibu v dávce 800 mg jednou denně, nebo do ramene placeba; léčení probíhalo až do progrese nádoru, nepřijatelné toxicity, úmrtí nebo žádosti pacienta o ukončení. Do studie bylo randomizováno celkem 369 pacientů (246 pazopanib, 123 placebo), medián věku byl 56 let (EORTC 45 %, ostatní 55 %). Medián délky sledování v době data klinického hraničního bodu (clinical cut‑off) je 15 měsíců. Primární výsledný ukazatel – přežití bez progrese (PFS) hodnocené nezávisle –, je významně delší v rameni pazopanibu (medián: 20 vs. 7 týdnů; HR 0,31; 95% CI 0,24 až 0,40; p < 0,0001). Průběžná analýza celkového přežití ukazuje statisticky nevýznamné prodloužení pro pazopanib oproti placebu (medián: 11,9 vs. 10,4 měsíce, HR 0,83; 95% CI 0,62 až 1,09). Hlavní toxické účinky 3. až 4. stupně v průběhu terapie v rameni pazopanibu vs. placeba byly: únava (13 % vs. 6 %), hypertenze (7 % vs. 0 %), anorexie (6 % vs. 0 %) a průjem (5 % vs. 1 %). Podobný byl výskyt tromboembolických příhod (3. až 5. stupně) (3 % vs. 2 %), snížení LVEF > 15 % (8 % vs. 3 %). Medián relativní intenzity dávky pazopanibu byl 768 mg denně.
Studie PALETTE prokázala, že pazopanib je účinný lék u pacientů s metastatickými sarkomy měkkých tkání po předchozí léčbě antracykliny, který vede ke zvýšení mediánu PFS o 13 týdnů. Předběžná analýza celkového přežití není statisticky signifikantní. Finální analýza bude provedena během roku 2012. „S adekvátním monitorováním a intervencí jsou nežádoucí účinky zvládnutelné,“ uzavírá MUDr. Kubáčková.
W. T. Van Der Graaf et al. PALETTE: A randomized, double‑blind, phase III trial of pazopanib versus placebo in patients with soft‑tissue sarcoma (STS) whose disease has progressed during or following prior chemotherapy— An EORTC STBSG Global Network Study (EORTC 62072). J Clin Oncol 29:2011 (suppl; abstr LBA10002).
Zdroj: Medical Tribune