Pazopanib schválen pro˙léčbu pokročilého karcinomu ledviny
Pilotní, randomizovaná, multicentrická, dvojitě zaslepená, placebem kontrolovaná klinická studie fáze III se stala základem pro schválení pazopanibu, selektivního inhibitoru tyrosinkinázy pro léčbu pokročilého renálního karcinomu v zemích EU. Studie VEG 105192 randomizovala 435 pacientů s pokročilým renálním karcinomem, kteří buď primárně nedostávali žádnou léčbu, nebo neodpovídali na léčbu cytokiny. Studie prokázala, že pacienti užívající pazopanib dosáhli signifikantně delšího intervalu bez progrese onemocnění ve srovnání s pacienty v placebové větvi bez ohledu na to, zda předtím byli či nebyli léčeni cytokiny.
Pokud byli všichni nemocní studie sečteni dohromady, dosáhli pacienti v léčené skupině 9,2 měsíce bez progrese onemocnění ve srovnání se 4,2 měsíce v placebové větvi (p < 0,0001). Podskupinou byli pacienti před terapií pazopanibem neléčení, u nichž onemocnění neprogredovalo po dobu 11,2 měsíce versus 2,8 měsíce u pacientů užívajících placebo (p < 0,0001). Druhou podskupinu pak tvořili pacienti léčení nejprve cytokiny, z nich ti, co užívali pazopanib, vydrželi 7,4 měsíce bez progrese oproti pacientům na placebu s 4,2 měsíce (p < 0,001). Pazopanib pacienti všeobecně dobře tolerovali.
Nežádoucí účinky byly zpravidla středně závažné, nejčastěji šlo o průjem, hypertenzi, změnu barvy vlasů, nauseu, nechutenství a zvracení, z laboratorních hodnot pak o elevace jaterních enzymů, které se vyskytovaly hlavně během prvních 18 měsíců léčby a byly plně reversibilní snížením dávky či přerušením nebo ukončením terapie.
Zdroj: Medical Tribune