Pavilonem B. Braun Dialog prošlo za rok na 2 500 zdravotníků
Tréninkovým centrem Aesculap Akademie v Pavilonu B. Braun Dialog v Praze na Bulovce prošlo za první rok fungování 2 412 zdravotníků. Plnou čtvrtinu tvořily kursy simulace krizových stavů realizované na nejmodernějším modelu člověka. „Celý rok byl jedním pracovním kolotočem, kdy se prakticky každý třetí den konala nová akce. Za nejdůležitější považuji hodnocení proškolených zdravotníků, kteří naše kursy označují za mimořádně přínosné pro každodenní praxi,“ uvádí k výročí ředitel společnosti B. Braun Medical Jiří Lukeš. Prvních dvanáct měsíců provozu má za sebou i Dialyzační středisko B. Braun Avitum. Provedlo více než 12 000 dialyzačních výkonů a nyní se stará o víc než 90 stálých dialyzovaných pacientů. Celkově střediskem a jeho odbornými ambulancemi prošlo přes tisíc pacientů.
Výuka formou zážitku je zásadní
Velkému zájmu se již od počátku pořádání kursů těší tzv. simulační medicína, tedy především krizové stavy, které zdravotníci trénují na figuríně vybavené životními funkcemi. „Poprvé jsem se s podobným výcvikem seznámil v jednom simulačním centru v Německu a jsem rád, že se mi podařilo zavést simulační kursy krizové medicíny ve spolupráci s Aesculap Akademií. Pavilon B. Braun Dialog je jediné simulační centrum v České republice, které je schopné pojímat výuku formou zážitku. Ten je totiž naprosto zásadní,“ popisuje Michael Stern, primář Anesteziologického oddělení Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Jak pro zajímavost doplnil manažer Sekce Aesculap Akademie a marketingu Skupiny B. Braun Martin Kalina, lidský model s pracovním jménem Karel dostal již víc než dvě stě defibrilačních výbojů. V lednu se také uskutečnil specializovaný mezinárodní kurs Train the trainers pro deset zkušených lektorů z České republiky i Rakouska, který vedl zakladatel světové simulační medicíny Marcus Rall.
Lidé se učí fungovat v týmu
Místem, kde zdravotníci vstřebávají nové postupy, je tzv. debrífingová místnost. Je vybavena velkou LCD obrazovkou, na kterou se online i ze záznamu přenáší dění v simulační místnosti. „Je to hodně o sebereflexi a zejména o nácviku fungování v týmu. Účastníci vidí své chování a mají možnost je s lektorem rozebrat a dozvědět se, co je možné zlepšit,“ vysvětluje šéf divize Hospital Care Skupiny B. Braun František Vojík. Kalendář kursů a seminářů pro zbytek roku 2016 je prakticky plný. V budoucnu se Aesculap Akademie zaměří na unikátní obsah a inovativní formu výuky se zaměřením na praktický nácvik a sebereflexi účastníků, využití moderních digitálních technologií a nových trendů medicíny. „Už nyní připravujeme zcela nové typy kursů. V příštích dvou letech pravděpodobně vznikne řada dalších více či méně konkurenčních simulačních center a my se chceme držet na špici. Budoucnost Aesculap Akademie vidím i v našem zapojení do pregraduální výuky mediků nebo zdravotních sester,“ popisuje vize Aesculap Akademie její manažer Martin Kalina. Výrazně také roste poptávka po pořádání mezinárodních workshopů. V uplynulém roce centrum hostilo stovky zahraničních účastníků z více než deseti států Evropy, ale i zdravotníky z Japonska, Filipín, Malajsie nebo Číny. Součástí rozvoje bude proto i mezinárodní spolupráce ve smyslu sdílení zkušeností v duchu sloganu Skupiny B. Braun Sharing Expertise.
Novinkou je vlastní ultrazvuk a transplantační poradna
Součástí Pavilonu B. Braun Dialog je také moderní dialyzační středisko vybavené řadou unikátních technologií, jako je například systém Aquaboss pro tvorbu tzv. ultračisté vody. Poslední novinkou je pořízení vlastního ultrazvuku. Pacienti s nefrologickým onemocněním tak získávají další službu pod jednou střechou. „Podařilo se nám rovněž rozběhnout transplantační poradnu, kde se aktuálně staráme o čtrnáct pacientů po transplantaci ledviny a s několika dalšími pacienty možnosti budoucí transplantace řešíme. Nemocné připravujeme na zařazení na tzv. čekací listinu a podrobně s nimi diskutujeme výhody příbuzenského či emočně spřízněného dárcovství,“ uzavírá Vladimír Vojanec.
Zdroj: