Přeskočit na obsah

Patří onkolytickým reovirům budoucnost?

Jde o viry s dědičnou informací ve formě dvojvláknové RNA. K jejich replikaci dochází v cytoplazmě buněk, takže se virová dědičná informace nezabudovává do buněčných jader. Ke zvláštnostem reovirů patří jejich schopnost replikace v buňkách s narušenou signální dráhou proteinu Ras. Aktivace onkogenu Ras potlačuje v buňkách mechanismy, které jsou jinak zodpovědné za intracelulární protivirovou odpověď zajištěnou kinázou PKR.

Zatímco zdravé buňky nemají aktivován onkogen Ras a jsou proti reovirům velmi odolné, v nádorových buňkách se reoviry množí a jsou s to vyvolat lýzu hostitelských buněk. Přitom se z lyzované buňky uvolní nové virové částice schopné nakazit další vnímavé nádorové buňky.

Tento poměrně selektivní proces cílený proti širokému spektru nádorových buněk je znám dlouhou řadu let a stal se inspirací pro léčbu nádorových onemocnění. Onkogen Ras je aktivován asi u třetiny nádorů. Signální dráha tohoto onkogenu však může být aktivována u mnohem širšího spektra nádorů, protože v nádorových buňkách bývají aktivovány i ty části signální kaskády, jež jsou onkogenu Ras nadřízeny nebo podřízeny.

Pokusy na laboratorních zvířatech prokázaly, že reoviry jsou s to potlačit růst metastáz, což vedlo k prodloužení života pokusných zvířat. Účinek onkolytických reovirů na nádorové buňky byl ještě zesílen, pokud byla zároveň provedena imunosuprese nebo pokud byl efekt reovirů kombinován s cytostatiky. Podobné výsledky byly získány i při in vitro pokusech na lidských buněčných liniích odvozených z karcinomu tlustého střeva. Také v těchto nádorech přispívají imunosupresiva a cytostatika výrazně k průniku reovirů do nádorových buněk.

Tyto objevy podnítily vývoj nových léčebných postupů využívajících specifického účinku onkolytických reovirů na nádory s aktivní signální dráhou onkogenu Ras. První klinické zkoušky odhalily, že onkolytické reoviry mají velmi silný účinek v kombinaci s inhibitory mikrotubulů na bázi taxolu a v kombinaci s cytostatiky cílenými na DNA na bázi platiny. V současnosti probíhají klinické zkoušky léčby nádorů hlavy a krku onkolytickými reoviry v kombinaci s paclitaxelem a karboplatinou.

Kanadská firma Oncolysis Biotech testuje lék Reolysin odvozený z přirozeně se vyskytujícího reoviru. První výsledky potvrdily, že léčbou lze dosáhnout výraznějšího zmenšení nádorů na podstatně delší dobu bez toho, že by se prohloubily nežádoucí účinky léčby. Z devatenácti sledovaných pacientů, jejichž nádory vzdorovaly konvenční léčbě, se u osmi projevila léčba Reolysinem v kombinaci s karboplatinou a placlitaxelem zlepšením a u šesti stabilizací.

Pro léčbu nádrových onemocnění se testují i další onkolytické viry. Nejdále postoupily klinické zkoušky poxvirového onkolytického viroterapeutika JX‑594 pro léčbu hepatocelulárního karcinomu. JX‑594 firmy Jennerex byl použit v kombinaci s inhibitorem proteinkináz Novaxarem a po osmi týdnech léčby došlo ke zlepšení či stabilizaci u 88 % pacientů. Onkolytické viroterapeutikum OncoVEX firmy Bio‑ Vex odvozené z herpetického viru je testováno proti několika typům nádorů. Slibné jsou výsledky léčby zhoubného melanomu a dalších typů nádorů.

Analytici se zatím neshodují v prognózách výhledu v obratu na trhu s onkolytickými viroterapeutiky. Úspěchy při klinických zkouškách Reolysinu a s tím související posílení akcií Oncolysis Biotech však ladí trh optimisticky, a to vytváří příhodné podmínky pro investice do dalšího výzkumu a vývoje.

 

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené