Pardubice mají lineární urychlovač poslední generace
Zatímco v zemích původní evropské patnáctky podstupuje radioterapii polovina onkologicky nemocných, v České republice je to 37 procent. Každý lineární urychlovač se tedy počítá. Nejmodernější takový přístroj začíná v těchto dnech sloužit v Krajské nemocnici Pardubice. „Lineární urychlovač, který zde již máme, je starý přibližně čtyři roky. Provádíme na něm radioterapii na vysoké technické úrovni, včetně v současnosti nejmodernějšího způsobu technikou IMRT (radioterapie s modulovanou intenzitou svazku). Nové zařízení reflektuje vývoj, kterým za tuto dobu technologie v našem oboru prošly. Nové přístroje doplňující urychlovač dovolují lépe kontrolovat zaměření svazku záření a případně bezprostředně před ozářením korigovat nepřesnosti,“ říká primář Oddělení radiační onkologie doc. MUDr. Jaroslav Vaňásek, CSc.
Přístroj má integrovaná zařízení umožňující korekci zaměření svazku na základě skiaskopického nebo skiagrafického zobrazení. Dokáže vytvořit i CT obraz sloužící k ověření správnosti ozařovacích podmínek. Poprvé v České republice zde radioterapeuti mohou použít funkci tzv. respiratory gating. „Zařízení umožňuje na základě pohybové studie z CT snímků brát v úvahu dýchací pohyby pacienta, které mění polohu cílového objemu. Pokud je během ozařování zvolený pohybový rozsah překročen, například při kašli nebo proto, že nemocný dýchá příliš hluboce, záření se vypíná – což přispívá k tomu, že svazek zasáhne jen tu tkáň, kterou má,“ vysvětluje doc. Vaňásek. Další novinkou je, že přístroj si i v pohybovém režimu dokáže přizpůsobovat tvar pole cílovému objemu, resp. tvaru ozařované oblasti.
Radioterapeutické pracoviště pardubické nemocnice může být modelovou ukázkou úspěšné spolupráce mezi privátním a veřejným sektorem. Zdejší technologie jsou totiž majetkem společnosti Multiscan. „Je to důsledkem historického vývoje. Nemocnice ve spolupráci s okresními úřady vybudovala ozařovny. Neměla už ale síly na nákup nutného vybavení. Pronajala tedy tyto prostory společnosti Multiscan, která potřebné přístroje zakoupila a provozuje je. Již několik let tento model funguje ke všeobecné spokojenosti, zdravotníci jsou zaměstnanci jak nemocnice, tak Multiscanu, a k žádným zásadním třenicím nedochází,“ uvádí doc. Vaňásek.
Nové zařízení v hodnotě 150 milionů korun přispěje tomu, že radioterapii zde bude moci podstoupit až 1 400 pacientů ročně. „Jsme připraveni léčit nemocné i z jiných krajů,“ říká J. Vaňásek.
Určitým limitem pro rozvoj oddělení může být to, že má k dispozici jen 35 lůžek. Už se ale počítá s přístavbou další lůžkové části v budově ozařoven. „Pardubické pracoviště je příkladem dobře zorganizovaného Komplexního onkologického centra s propracovaným napojením na regionální pracoviště kraje,“ říká předseda České onkologické společnosti prof. MUDr. Jiří Vorlíček, CSc.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 3/2008, strana A5
Zdroj: