Přeskočit na obsah

Palbociclib oddaluje progresi u nejčastějšího typu nádoru prsu

Léčba pokročilého HER2 negativního karcinomu prsu s pozitivními hormonálními receptory (ER+/HER2–), který tvoří asi 75 procent všech karcinomů prsu, se až dosud opírala o iniciální hormonální terapii, po progresi/relapsu pak následovala chemoterapie. Do tohoto algoritmu lze nově zařadit inhibitor cyklin‑dependentních kináz palbociclib.

„Relaps je u adjuvantní hormonální terapie bohužel častý. Fakt, že byla na trh uvedena perorální látka, která je schopná prodloužit dobu do progrese onemocnění a odložit nutnost chemoterapie, je pro ženy s nejčastější formou pokročilého karcinomu prsu zásadní,“ sdělil na letošním setkání ASCO v Chicagu dr. Nicholas C. Turner z Institute of Cancer Research v Londýně ve Velké Británii, když prezentoval závěry studie třetí fáze PALOMA‑3.

Palbociclib již byl ve zrychleném řízení registrován FDA pro použití v kombinaci s letrozolem v indikaci pokročilého ER+/ HER2– karcinomu prsu. Data pro toto rozhodnutí poskytla otevřená studie II. fáze PALOMA‑1, publikovaná letos v časopise Lancet Oncology. Určen je zatím pro první linii léčby metastatického karcinomu prsu. V blízké době se očekává indikační rozšíření na základě dat z čerstvě zveřejněné (ASCO 2015) studie PALOMA‑3 a probíhající studie PALOMA‑2.

Palbociclib jako první perorální látka svého druhu funguje na unikátním mechanismu blokády cyklin‑dependentních kináz 4 a 6 (CKD4/6). CKD jsou klíčové molekuly v signalizaci růstu hormonálně dependentní nádorové tkáně. CKD4/6 podporuje progresi z G1 do S fáze buněčného cyklu. Preklinická data popsala jeho synergický účinek s antiestrogeny, což podporuje jeho podávání v kombinaci s hormonální terapií.

Ve studii PALOMA‑3 se palbociclib podával v kombinaci s fulvestrantem (což je současná standardní hormonální terapie používaná u metastatického karcinomu prsu). Tato kombinace se srovnávala oproti fulvestrantu v kombinaci s placebem. Pacientky s metastatickým onemocněním, které progredovaly na úvodní hormonální léčbě, byly randomizovány v poměru 2 : 1. Pro zařazení byla povoleno absolvování jedné linie chemoterapie v rámci léčby metastatického postižení. Palbociclib více než zdvojnásobil trvání doby do progrese (PFS). Látka tak oddálila progresi onemocnění o přibližně pět měsíců. Tento efekt byl tak výrazný, že vedl k předčasnému ukončení studie na základě průběžné analýzy provedené po 195 událostech. Hlavní investigátor dr. Turner k tomu dále řekl: „Studie PALOMA‑3 je unikátní rovněž tím, že plných 21 procent pacientek bylo premenopauzálních. Poskytla nám tak data i od mladších nemocných.“ Premenopauzální a perimenopauzální pacientky dostávaly navíc ještě goserelin. V době předběžné analýzy byl medián doby do progrese ve sledované skupině 9,2 měsíce, v kontrolní potom pouze 3,8 měsíce. Tento efekt byl pozorován nezávisle na věku. Kombinace palbociclibu s fulvestrantem byla dobře tolerovaná, terapii muselo přerušit jen 2,6 procenta pacientek, nejčastěji kvůli neutropeniím. Vážné komplikace byly vzácné, febrilní neutropenie se vyskytla u 0,6 procenta pacientek, srovnatelně v obou větvích.

Registrační otevřená randomizovaná studie PALOMA‑1 sledovala podávání palbociclibu v kombinaci s letrozolem v první linii, v kontrolním rameni byl podáván letrozol s placebem. Zařazeny do ní byly postmenopauzální ženy s ER+/HER2– pokročilým karcinomem prsu. Kombinaci letrozol + palbociclib dostávalo 84 nemocných, samotný letrozol pak 81 nemocných. Medián PFS u nemocných s palbociclibem dosáhl 20,2 měsíce, ve větvi pouze s letrozolem to bylo 10,2 měsíce. V rameni se studijní látkou tedy bylo přežití bez progrese onemocnění dvojnásobné.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené