Přeskočit na obsah

Padni, komu padni

„Z mého pohledu šlo o naprosto standardní rozhodnutí,“ zdůraznil na mimořádném brífingu ministr Tomáš Julínek. „Při nástupu do funkce jsem deklaroval, že chci dát ministerstvu zdravotnictví jasnou roli jak v oblasti zákonů, tak exekutivy. Proto cítím svou zodpovědnost za provozování přímo řízených organizací a za jejich hospodaření. Už nechci připustit situaci, kdy se budou do špatně hospodařících zařízení nalévat peníze tak jako loni, kdy do nich přiteklo 1,9 mld. korun a neudělala se žádná další opatření. Po ředitelích přímo řízených organizací budu požadovat strategii, restrukturalizaci, efektivitu, prosperitu jejich zařízení a umazávání dluhů, popřípadě krizový management. Kdo to nezvládne, půjde pryč – padni, komu padni, ať je to sociální demokrat, nebo člen ODS.“

Na všechna tři uvolněná místa ředitelů vypíše ministerstvo zdravotnictví v nejbližších dnech výběrová řízení. Současně bude ve všech třech nemocnicích proveden hloubkový forenzní audit hospodaření.

Do doby, než z výběrových řízení vzejdou noví ředitelé, pověřil ministr zdravotnictví Tomáš Julínek řízením Fakultní nemocnice Olomouc doc. MUDr. Čestmíra Neorala, CSc., přednostu 1. chirurgické kliniky. Je to již druhá výměna ve stejném gardu. Docent Neoral totiž již jednou olomouckou nemocnici řídil – poté, co někdejší ministr Jozef Kubinyi odvolal ředitele J. Vomáčku poprvé, rovněž z důvodu špatného hospodaření. Za ministryně M. Emmerové se však J. Vomáčka do funkce opět vrátil. Fakultní Thomayerovu nemocnici v Praze dočasně povede statutární zástupkyně odvolaného ředitele Mgr. Dana Jurásková, MBA – ovšem pod supervizí a s povinností kontrasignace vrchního ředitele odboru přímo řízených organizací ministerstva Zdeňka Kabátka. Do čela Fakultní nemocnice Královské Vinohrady v Praze byl dočasně postaven MUDr. Marek Zeman, který zde v minulosti již nějaký čas působil jako náměstek pro léčebně preventivní péči.

M. Alušíková: Prošla jsem kontrolou NKÚ

Všichni tři odvolaní ředitelé se proti ministrovu rozhodnutí ohradili. „Fakultní nemocnice Královské Vinohrady za dobu mého působení (pozn. red.: od 1. prosince 1998) hospodařila vždy s kladným hospodářským výsledkem, tedy se ziskem,“ tvrdí například M. Alušíková. „Myslím si, že v období, kdy slýcháme často o rekordních ztrátách daleko menších zdravotnických zařízení, je to nutno považovat za úspěch. Kladný hospodářský výsledek se podařilo udržet i přesto, že nemocnice prostřednictvím center zajišťuje péči pro nejtěžší pacienty, v některých oborech i z celé ČR. Bohužel, jedná se o oblast nejhůře placené medicíny, vzhledem k nárůstu počtu úrazových i dalších pacientů je tato péče hrazena nedostatečně a FN na poskytnutou péči v některých oborech doplácí.“

M. Alušíková také nechala zveřejnit rozpis toho, jak se mimořádná dotace státu ve výši 1,9 mld. korun, která byla schválena loni za exministra Davida Ratha, rozdělila mezi nemocnice:

389,9 mil. Kč pro FN u sv. Anny, Brno;
375,8 mil. Kč pro VFN, Praha;
290,1 mil. Kč pro FN Bulovka, Praha;
345,0 mil. Kč pro Fakultní Thomayerovu nemocnici, Praha;
193,1 mil. Kč pro FN Olomouc;
71,4 mil. Kč pro FN Ostrava;
106,3 mil. Kč FN Královské Vinohrady.

„Ve skutečnosti se však v naší nemocnici nejednalo o oddlužení v pravém slova smyslu, ale o kompenzaci opakovaných navyšování platů zdravotnických zaměstnanců, nařizovaných vládou, kterou stát neumí vymáhat,“ je přesvědčena M. Alušíková. Pokud by měla být důvodem jejího odvolání špatná investiční politika, připomíná, že její priority nestanovuje nemocnice, ale zřizovatel, který schvaluje veškeré investice pořizované ze státních dotací. „Pakliže investiční politika byla špatná, pak to nebyla moje, ale ministerská politika,“ dodala M. Alušíková. Zároveň zdůraznila, že ještě před odvoláním z funkce prošla kontrolou Nejvyššího kontrolního úřadu ČR, zaměřenou zejména na využití finančních prostředků státního rozpočtu, poskytnutých na realizaci programu Podpora a rozvoj FNKV. Závěr kontroly prý zněl „bez závad“.

J. Vomáčka: Ekonomiku jsem úspěšně ozdravil

„Když jsem byl v červenci 2003 jmenován do funkce ředitele FN Olomouc, věděl jsem, že musíme začít s čistým stolem a provést co nejpečlivěji účetní audit,“ hájí se proti odvolání ministra i doc. Vomáčka, který nemocnici vedl už půl roku před jmenováním jako pověřený ředitel. „Audit prokázal, že politika našich předchůdců uvedla nemocnici do velké ztráty. V letech, kdy ještě platil výkonový a ne paušální systém plateb, se totiž výkonnost nemocnice snížila natolik, že jsme po mém nástupu museli pojišťovnám vracet obrovskou část financí. Navíc tu byl nesplácený úvěr z roku 2000 ve výši 250 milionů korun a také úroky z něj.“

Podle J. Vomáčky začal v době jeho řízení trend úsporných opatření směrem k postupnému ozdravení ekonomiky nemocnice.

„Za mého působení byl do konce roku 2006 kompletně splacen zmiňovaný úvěr včetně zhruba 80 milionů korun na úrocích. Závazky po splatnosti se snížily ze 429 milionů na 199 milionů korun, celkově se závazky FNO snížily ze 708 milionů na 567 milionů korun. Pomohla samozřejmě i mimořádná provozní dotace ministerstva zdravotnictví ve výši 193 milionů korun, kterou FNO dostala v březnu a dubnu loňského roku, ale především je to výsledek dlouhodobé mravenčí práce mnoha lidí a také strategického řízení. Důkazem o správnosti naší cesty je fakt, že hospodářský výsledek nemocnice byl v posledních třech letech vždy kladný,“ zdůraznil J. Vomáčka. „Nebylo ale možné dělat kroky tak razantní, aby ohrozily léčebnou péči a pacienty. Musely být postupné a od počátku jsem tvrdil, že jde o běh na dlouhou trať. Nemocnice musela a musí držet krok s českou, evropskou i světovou medicínou,“ dodal J. Vomáčka.

P. Malý: Své závazky jsme platili včas

„Ze strany ministerstva zdravotnictví nebylo nikdy deklarováno ani mi nebylo vytýkáno, že by Fakultní Thomayerova nemocnice pod mým vedením hospodařila špatně,“ ohradil se i třetí z odvolaných ředitelů P. Malý. „Dozvěděl jsem se to až z tisku a takové tvrzení důrazně odmítám. Se zástupci ministerstva jsem komunikoval zcela standardně a nejsem si vědom v této oblasti žádného svého pochybení.“

Také P. Malý argumentuje tím, že podle jeho údajů hospodařila nemocnice pod jeho vedením (pozn red.: od 1. července 2005) dobře. „Po letech, kdy kumulovaná ztráta dosáhla 302,6 milionu korun, jsme dosáhli vyrovnaného hospodaření. Díky tomu, že jsme dotaci na oddlužení využili plně v souladu s jejím účelem, nemá dnes Fakultní Thomayerova nemocnice žádné závazky po splatnosti a svým dodavatelům platí včas. Toto kritérium splňuje jen šest z celkových 16 členů Sdružení fakultních nemocnic,“ tvrdí P. Malý.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 7/2007, strana B1

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené