Padlo dogma tichých mutací
Molekulární genetika se rozloučila s dalším tradovaným dogmatem. Tzv. tiché mutace mohou mít pro organismus velmi citelné důsledky. Tiché mutace mění písmeno genetického kódu v dědičné informaci, ale nemění aminokyselinu, která se podle pozměněné DNA zařazuje do bílkoviny. Názor, že tyto mutace jsou nevýznamné, však nyní vědci vyvracejí. Zařazení aminokyseliny do bílkoviny kóduje trojice písmen genetického kódu, tzv. triplet. Změna DNA beze změny bílkoviny je umožněna skutečností, že daná aminokyselina je řazena do řetězce bílkoviny podle několika různých tripletů. Změny DNA, které nevykročí z rámce skupiny tripletů kódujících jednu a tu samou aminokyselinu, byly proto považovány za neutrální. Počítalo se s tím, že vlastnosti bílkoviny neovlivní to, podle jakých tripletů byla syntetizována. Američtí vědci z National Cancer Institute v Bethesdě vedení Michaelem Gottesmanem to vyvrátili. O svém objevu referovali na stránkách prestižního vědeckého týdeníku Science.
Gottesmanův tým zjistil, že tichá mutace genu MDR-1 mění vlastnosti P-glykoproteinu. To má pro lidský organismus vážné následky. P-glykoprotein stojí v pozadí zvýšené rezistence nádorových buněk k chemoterapii. Zajišťuje pumpování chemoterapeutik z nádorových buněk a chrání je tak před účinky těchto léků. Aktivita P-glykoproteinu tak vážně promlouvá do účinnosti léčby nádorových onemocnění. V kombinaci s některými dalšími mutacemi dokáže specifická „tichá“ mutace genu MDR-1 označovaná jako C3435T zvýšit výkon P-glykoproteinu a zvýšit tak i odolnost nádoru k léku.
Autoři studie předpokládají, že podle změněného tripletu je sice na dané místo P-glykoproteinu dodána stejná aminokyselina, ale mění se rychlost, jakou je tato aminokyselina k proteinovému řetězci připojena. Tím se mění i podmínky, za jakých bílkovinná molekula získává svou sekundární strukturu a „smotává“ se do trojrozměrného útvaru. Pomaleji syntetizovaná molekula má odlišnou sekundární strukturu a tím získává i jiné vlastnosti.
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 2/2007, strana A1
Zdroj: