Pacientské organizace prvními hosty amerického velvyslance
Do rezidence amerického velvyslance bylo 2. října pozváno více než padesát absolventů Akademie pacientských organizací (APO) na první oficiální setkání APO Alumni. Hosty byli čelní představitelé Ministerstva zdravotnictví ČR, Světové zdravotnické organizace, VZP či SÚKL „Společným setkáním všichni deklarují, že pacientské organizace jsou přirozenými partnery v diskusi o českém zdravotnictví,“ říká Jakub Dvořáček, výkonný ředitel AIFP, která celý projekt organizuje. Pro čerstvě inaugurovaného velvyslance Andrewa Schapira byla účast na APO Alumni prvním veřejným vystoupením v České republice.
Na setkání absolventů APO Alumni přijali pozvání i náměstek ministra zdravotnictví pro zdravotní péči prof. MUDr. Josef Vymazal, DSc., náměstek ředitele pro zdravotní péči VZP MUDr. JUDr. Petr Honěk, zástupkyně ředitele SÚKL Mgr. Irena Storová a vedoucí kanceláře Světové zdravotnické organizace MUDr. Alena Šteflová, Ph.D. Hosté promluvili o roli pacientských organizací v ČR i v zahraničí a o jejich institucionálním zakotvení. „Krátce po revoluci jsem si během svého pobytu v USA uvědomil, že role pacientských organizací ve zdravotní péči je zcela nezastupitelná. To bylo tehdy pro nás něco zcela nového. Jsem velmi rád, že v současné době v České republice působí okolo dvou set takových sdružení a že jejich význam a aktivní role se stále rozšiřuje,“ vyzdvihl prof. Vymazal.
Kde pomáháme nejvíce
Téměř polovina z 200 pacientských organizací a skupin je plně aktivní. Nejvíce pacientských organizací se věnuje lidem trpícím onkologickými nemocemi, tělesně postiženým, pacientům s diabetem a lidem s duševními poruchami. Nejpočetněji jsou tato sdružení zastoupena v Praze, Jihomoravském a Ústeckém kraji. Své služby ale většinou nabízejí občanům z celé republiky.
Edukační projekt něco stojí, ale všichni ho oceňují
Akademie pacientských organizací (APO) je edukačním projektem Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Klade si za cíl podporu nezávislosti, finanční samostatnosti a transparentního působení pacientských organizací. Pomáhá pacientským sdružením v rozvoji a lepším hájení práv a potřeb pacientů. Projekt začal v roce 2012 a dodnes se do něj zapojila více než stovka účastníků z 57 pacientských organizací. Pracovníci organizací se učí zajistit vícezdrojové institucionální financování, firemní a individuální fundraising, práci s médii, se sociálními sítěmi či zákonné a daňové aspekty zaměstnávání osob se zdravotním postižením. „Díky účasti na seminářích jsem získala nejenom teoretické, ale i praktické znalosti a dovednosti, které pomohou naší organizaci v růstu a šíření aktivit,“ sdělila předsedkyně Svazu diabetiků ČR ÚO Karlovy Vary Edita Šimáčková.
Spolupracujeme s Americkou asociací inovativních farmaceutických firem
Asociace inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP) sdružuje u nás farmaceutické společnosti, které dokáží vyvinout a uvést na trh nové, účinnější a bezpečnější léčivé přípravky. Je členem Evropské federace farmaceutických společností (EFPIA) a úzce spolupracuje s Americkou asociací inovativních farmaceutických firem (PhRMA). V roce 2014 AIFP sdružuje v ČR třicet členských společností. Více informací naleznete na www.aifp.cz a www.pacientskaakademie.cz.
Zdroj: Medical Tribune