Přeskočit na obsah

Otázky a odpovědi

* Která z nemocnic používá internetové aukce, jakých komodit se týkají, jsou zpoplatněné a popř. jak?

Mgr. Hojný: Ústavní lékárna IKEM používá internetové aukce zhruba čtyři roky. Náklad na pořízení SW řešení se nám vrátil z jedné jediné aukce, kde jsme dokázali ušetřit 30 % z původní ceny. Nejednalo se však o léky, ale o zdravotnický materiál. V souhrnu mohu říct, že internetové aukce používáme především a právě u zdravotnického materiálu. U léků výhradně (a s úspěchem) především u účinných látek s významným generickým konkurenčním prostředím. K jejich sledování nevyužíváme služeb externí firmy, ale máme vyčleněnou jednu pracovnici, která je sleduje. Prostřednictvím internetových aukcí pořádáme soutěže např. i na igelitové tašky do lékárny, používáme je na snížení celkových výdajů lékárny. Do této chvíle jsme neměli s nimi zásadní problém, jsme s nimi velmi spokojeni, i když jsem si vědom, že se jedná o velmi agresivní postup vůči dodavatelům. Tlak na snížení ceny je oproti jiným formám poptávkových řízení či veřejných zakázek výrazně větší.

JUDr. Tobiášová: Naše nemocnice prozatím internetové aukce v oblasti zdravotnického materiálu a léků nevyužívala.
Nicméně jsme je naplánovali na letošní rok s tím, že půjde o aukce na spotřební materiál, nikoli zatím na léčivé přípravky.

* Pokud je nasmlouvána zakázka na jeden rok a během této doby klesnou ceny, co s tím?

JUDr. Tobiášová: My ve všech smlouvách uvádíme, že pokud klesnou ceny obecně na trhu, tak se dodavatel zavazuje k tomu, že cenu úměrně přizpůsobí s tím, že pokud tak neučiní, zadavatel má právo od smlouvy odstoupit. Navíc máme ve smlouvě stanoveno, že např. 10 % objemu zakázky můžeme odebírat od jiného dodavatele než od vítěze veřejné zakázky. Této možnosti pak využijeme např. v případě, že potřebujeme pokrýt poptávku pro pacienty závislé na určitém léku a nestihneme vypovědět již příliš nevýhodnou smlouvu.

Mgr. Hojný: V naší lékárně ceny reagují např. na snížení úhrady nejprve ukrajováním z obratového bonusu dodavatele s tím, že ten by měl reagovat pokud možno okamžitě, distribuční přirážka zůstává stejná. Prioritou je, aby přípravek byl pacientovi dostupný bez doplatku. Vzhledem k našim neblahým zkušenostem s dlouhodobými smlouvami jsme přešli na uzavírání smluv krátkodobých, tj. většinou půlročních. Jako kompenzaci mají dodavatelé u nás zajištěno, že během trvání smlouvy nereflektujeme na jiné, byť třeba výhodnější nabídky.

* Je z právního hlediska v pořádku výběrové řízení, u něhož není rozhodující cena, ale tzv. výše zpětných finančních bonusů? Který orgán je kontrolní v tomto případě?

JUDr. Tobiášová: Kontrolu nad tím má ve svém popisu Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Mne však stále zaráží, proč se o to nezajímá někdo jiný, především mám na mysli zdravotní pojišťovny. Kde není žalobce, není soudce, žádný žalobce k tomuto nebyl. Z hlediska případné kontroly Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže lze takovou zakázku postavit tak, že je právně nenapadnutelná a předpokládám, že zdravotnické zařízení, které se takto chová, této možnosti využívá.

Mgr. Hojný: Já to vnímám jako "bonus za šikovnost". SÚKL a ministerstvo zdravotnictví má v rukou všechny páky, jak prostor pro obratový bonus významně snížit. To, že je nevyužívá, je věc druhá.

* Jaké jsou právní následky v případě, kdy lékárna objednává v rámci např. nízkomolekulárních heparinů pouze jednu molekulu a dojde k poškození pacienta, který podá stížnost? Lékař se pak hájí tím, že použití jiného přípravku by k poškození nevedlo.

JUDr. Tobiášová: Jsem přesvědčena, že neporušíme zákon o veřejných zakázkách ani smlouvu s výhradním dodavatelem, pokud lékař prokáže, že zdravotní stav, způsob léčby, individualita pacienta si vyžaduje jiný léčivý přípravek, a proto jej lékárna na lékařovo odborné doporučení objednává.

* Zajímala by mne otázka biosimilars, resp. zda se mají posuzovat stejně jako generika či odlišným způsobem, když např. i jejich registrace probíhá odlišným způsobem?

Mgr. Hojný: V této otázce jsem poněkud konzervativnější než u generik a spíše bych se držel toho, že se nejedná o produkty zaměnitelné. Např. u růstových hormonů či epoetinu bych se snažil nastavit parametry veřejné zakázky tak, aby byly posuzovány jako odlišné přípravky.

* Pokud se do výběrového řízení přihlásí i přípravky z dané skupiny, které nemají všechny potřebné indikace, jak s nimi zacházíte? Vyřazujete je potom, nebo berete v úvahu jenom cenu, či je vyřadíte až po skončení tendru?

Mgr. Hojný: Příkladem mohou být nízkomolekulární hepariny, což jsou přípravky, které rozhodně nemají stejné indikace. Parametry nastavení výběrového řízení konzultujeme s lékaři naší nemocnice, především nefrology, internisty, kardiology a transplantology, bereme v úvahu kvalitu dokumentace, náklady za léčbu u konkrétního pacienta v konkrétní indikaci a šíři indikací. Pokud jsou pravidla nastavena takto, automaticky vyhraje ten přípravek, který má v ideálním případě všechny indikace a je za rozumnou cenu. Druhou volbou je pak přípravek za rozumnou cenu s některými chybějícími indikacemi. Přípravky však nevylučujeme v případě, že by jim chyběla jedna indikace, protože si myslím, že je to mnohdy záležitost dobře zneužitelná.

* Jak často vyhodnocujete ambulantní pozitivní listy? Máte nějaké sankce pro lékaře, kteří je nedodržují?

Mgr. Hojný: Dodržování ambulantních pozitivních listů vyhodnocujeme jednou měsíčně, přednostové klinik dostávají data za své jednotlivé lékaře. V rámci porady vedení se dodržování kontroluje čtyřikrát ročně.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené