Přeskočit na obsah

Osvěta v prevenci alkoholismu nefunguje

Centrum adiktologie 1. LF UK pořádalo 8. února veřejnou přednášku a odborný seminář dvou předních odborníků na problematiku alkoholu profesora Thomase F. Babora z University of Connecticut ve Farminghtonu v USA a profesora Gerharda Bühringera z Technische Universität v německých Drážďanech. Tito významní hosté z globálního pohledu shrnuli dopady nemocí způsobených alkoholem a nastínili na vědeckých důkazech založená východiska pro účinný přístup v oblasti prevence, léčby a snižování rizik (harm reduction) u nemocí způsobených užíváním alkoholu.

Profesor Baber hned v úvodu odpověděl na otázku, zda je alkohol zboží jako každé jiné, a to jasným ne. „Jde o velmi důležitou komoditu, která určitým subjektům přináší významné zisky, z hlediska společnosti se však za tyto zisky platí vysoká cena. Ve vyspělých zemích jsou důsledky konzumace alkoholu třetí příčinou úmrtí za kouřením a hypertenzí. Problémy s alkoholem však nejsou distribuovány stejně,“ uvedl. Poté se věnoval tomu, které strategie vedou ke snížení dopadů negativních aspektů konzumace alkoholu. Na straně těch velmi účinných zmínil zvýšení ceny. „Své chování v závislosti na ceně alkoholu mění i alkoholici,“ řekl. Mezi další účinná opatření patří omezení dostupnosti alkoholu a zákaz, případně omezení pití alkoholu v souvislosti s řízením auta. Na druhou stranu relevantní studie prokázaly relativně malý význam nejrůznějších vzdělávacích programů, ať už prováděných ve školách, nebo prostřednictvím médií.

Ve druhé části semináře upozornil profesor Bühringer mimo jiné na to, že kromě celkového množství konzumovaného alkoholu je nutno přihlížet i ke vzorcům pití. „Nejproblematičtější je takzvané binge drinking, kdy se dotyčná osoba snaží vypít co nejvíce alkoholu s cílem zpít se, tedy jinými slovy dosáhnout intoxikace. K tomu dochází i u lidí, kteří celkově mnoho alkoholu nevypijí. Binge drinking vede k největšímu počtu akutních zdravotních a sociálních problémů s alkoholem spojených,“ uvedl profesor Bühringer.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 4/2007, strana A13

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené