Přeskočit na obsah

Osmdesáté výročí založení Baťovy nemocnice

Ředitel MUDr. Bohuslav Albert ve spolupráci se stavebním oddělením Baťových závodů a s architektem Františkem Lydia Gahurou navrhli plán nemocnice. František Lydia Gahura byl jedním z architektů, kteří se podíleli na funkcionalistickém stylu celého Zlína. Mezi ně mimo jiné patřil i J. Kotěra, V. Karfík, M. Lorenc a není bez zajímavosti, že zde dvakrát působil i Le Corbusier.

Sama nemocnice byla postavena – tak jako celý Zlín – v kombinaci červených cihel a světle šedého betonu a byla zasazena do zeleně s velkými parkovými plochami. architektu Gahurovi se spolu s MUDr. albertem podařilo vytvořit pozoruhodný celek. Do dokonalosti byly dotaženy všechny interiéry a malé detaily, které splňovaly tehdejší hygienické požadavky a požadavky na organizaci práce.

Organizace, která předběhla svou dobu

Baťova nemocnice byla postavena na okraji města v klidné zóně. Konzultantem při stavbě byl po stránce medicínské profesor MUDr. V. Kabelík a profesor MUDr. Lukeš, po stránce hygienické profesor MUDr. a. Roček, dalším z konzultantů byl i profesor MUDr. a. Jirásek. V roce 1939 vznikla v Baťových závodech zdravotnická matrika. Takže každý, kdo prošel Baťovými závody, měl svoji zdravotnickou dokumentaci. Velmi důležité byly i preventivní poradny, které svým způsobem předběhly dobu. Ochranná péče byla soustředěna a organizována ve zdravotnické matrice v příslušných poradnách. Přednostové a jejich nástupci odborných oddělení BN se aktivně účastnili léčebné péče o ambulantní pacienty. Tady bych rád upozornil, že je s podivem, jak moderně a dá se říci, že plně splňující dnešní znalosti o medicíně, byla organizována péče, zejména preventivní.

V roce 1935 uveřejnil docent MUDr. V. Tolar v „Časopise lékařů českých“ článek o své cestě do USa. Napsal v něm, že americké pojišťovny mají spočítáno, že dolar vložený do prevence se vrátí dvěma dolary ušetřenými na výplatě pojistného. Vzhledem k tomu, že nemocnice byla budována pro spádovou oblast 20 000 obyvatel, začal v roce 1935 vznikat návrh na postavení Baťova domu zdraví s 525 lůžky a 11 patry. Na tomto návrhu se podílel pražský architekt Ing. V. Uklein ve spolupráci s oddělením lékařů BN (MUDr. albertem) a zlínských stavitelů (F. L. Gahurou), jakož i konzultanti z ciziny. Návrh stavby byl plánován na jihozápadě Náměstí práce mezi Březnickou ulicí a Podlesím, avšak nebyl do konce 2. světové války realizován.


...

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 3/2007, strana B8

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené