Operace katarakty není banální zákrok
Lékař mi doporučil operaci šedého zákalu. V čem tento výkon spočívá?
Základem výkonu je fakoemulzifikace – rozdrcení původní čočky ultrazvukovou sondou a její odsátí. Nahrazuje se pak čočkou umělou. Celý výkon netrvá déle než šedesát minut včetně aplikace kapek. Operační rána v oku je dlouhá necelé tři milimetry a ve většině případů není nutné šití.Z jakého materiálu se umělé čočky vyrábějí?
Nejběžněji používaná čočka je vyrobená z polymethylmetakrylátu (PMMA). Nevýhodou tohoto materiálu, přes jeho dobré biologické i optické vlastnosti, je přílišná tvrdost. Proto jsou v současnosti preferovány „měkké“ materiály jako hydrofilní a hydrofobní akryláty a silikon. Implantáty vyrobené z těchto materiálů mají kromě minimálně stejných biologických a optických vlastností i tu výhodu, že právě díky jejich ohebnosti je možné implantaci provést minimálním řezem. Aplikují se do oka speciálním injektorem. Výsledkem je lepší pooperační hojení a rychlejší zraková rehabilitace.Mám jít na operaci šedého zákalu, pořád však mám vysoký tlak. Není to příliš velké riziko?
Operace šedého zákalu je poměrně náročný zákrok pro oko, zátěž celého organismu je však minimální. V naprosté většině případů je pacient při vědomí, výkon se provádí pouze v topické analgezii – jen se do oka kapou kapky. Přesto chceme, aby zákrok schválil internista. Nevyžadujeme, aby pacient měl krevní tlak ideální, stačí, když bude takový, na jaký je zvyklý. Nedá se říci, že by byl někdo na tuto operaci příliš starý. Děláme ji i u lidí nad devadesát let a také ti to snášejí dobře. Největším problémem pro ně bývá psychický stres, protože se musejí vyrovnat s neznámou situací.Mám šedý zákal na obou očích. Je lepší nechat si odoperovat obě oči najednou, nebo v určitém odstupu?
...
Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 28/2006, strana 11
Zdroj: