OO: Ozempic Obličej
„Mysleli jsme to dobře, ale dopadlo to jako vždycky.“ Často citovaná věta v poslední době. Její pravdivost je nám potvrzována stále a stále, tak jak vývoj přináší nové a nové pokusy změnit běh a řád světa. Krom řady vynikajících objevů vědy a techniky lidstvo zapleveluje svou existenci nespočtem trosek dobře míněných, leč zkrachovalých pokusů změnit svět k lepšímu. Aktivisté, ačkoli nakonec pro záchranu lidstva vždy zapuzeni, přicházejí opět a opět s novými nastupujícími generacemi. Bojují za své idealistické představy o jediném, správném a udržitelném dobru pro lidstvo. Překvapivě to dopadne vždy stejně – předpovídatelnými katastrofálními konci.
Pokud se nás dopady aktivit těchto zoufalců přímo nedotýkají, můžeme se dobře bavit chtěným i nechtěným humorem, který nám vybují nad snahami nejen hlupců, ale i nad činy a přínosy veskrze pozitivních objevů jejich nadužíváním.
V poslední době jsem zavítal do několika diabetologických ambulancí a znaje personál (milé, sympatické, usmívající se nepodvyživené sestry, sem tam i doktorky), nemohl jsem si nevšimnout proměny. Všechny jako modelky – twiggující (pro neznalé: https://cs.wikipedia.org/wiki/Twiggy), sice trochu zasmušilé, jako by z nich se ztrátou chuti k jídlu odplula i radost ze života, ale jinak jistě aspirující na hvězdy redukčních soutěží roku. Povšiml jsem si uniformního výrazu obličeje, ale nenapadlo mě, jak tvořivě uchopí tuto skutečnost bystří pozorovatelé v zemi, kde na inkriminovaném preparátu ujíždějí zejména slavné „stars“, a počastují tyhle živoly přezdívkou Ozempic Obličej (v originále ozempic face, viz odkaz 1). Kdo v tom jede, napráská stránka, jejíž adresa je uvedena v odkazu 2.
Medicínsky bezvýznamná informace? Kdepak. I se semaglutidem se může redukovat hmotnost naprosto bezpečně (když máte dobrého a rozumného kouče, kterého navíc posloucháte a který dohlédne na to, abyste nestrádali nedostatkem vitaminů, stopových prvků a kvalitních bílkovin), anebo nebezpečně (prostě přestanete jíst všechno). Jelikož jsem se dost dlouho věnoval problematice malnutrice, vím moc dobře, že jsme sice adaptováni na hladomory, ale od určité chvíle nepřijímání vyvážené stravy se organismus přehoupne do nevratné fáze a není mu pomoci. Michal Anděl často citoval, že rekordmany v přežití hladovky byli jacísi irští vězni, kteří vydrželi dlouho, ale ani oni nepřetáhli kýženou stovku (dnů), a když se jim skutečně zachtělo to vzdát, jídlo je už nezachránilo.
Medicína to s ozempikem myslela moc dobře a skutečně se to moc dobře vyvedlo. Akorát, jako vždycky, když se dobré věci chopí hlupec, to jako vždycky taky dopadne. Do několika let čekejme záplavu článků o tom, že nejčastější příčinou smrti v bohatých státech jsou důsledky podvýživy. Stejně jako očekávejme navýšení grantových prostředků na pátrání po příčinách zvýšené prevalence „frailty syndromu“, neboť se nám namnoží křehcí stařečci. Budou sice v remisi diabetu, ale zahubí je – křehkost.
Literatura:
1. https://www.super.cz/clanek/celebrity-fanousci-se- strachuji-o-christinu-aguileru-43-takhle-vyhubla-nebyla-nikdy-ma-uz-pry-typicky-ozempic-oblicej -1502382#dop_ab_variant=0&dop_source_zone_name=super.sznhp.box&source=hp&seq_no=1&utm_campaign=&utm_medium=z-boxiku&utm_source =www.seznam.cz
2. https://people.com/health/stars-whove-spoken-about-ozempic-use-and-what-they-said/