Přeskočit na obsah

Online poradna pomáhá zabránit interakcím léků

Ověřit si důsledky vzájemného působení léků mohou pacienti i lékaři na online poradně Znám své léky. V červnu letošního roku ji spustila Asociace inovativního farmaceutického průmyslu ve spolupráci se společností Infopharm.

 

Nebezpečí spojené s nevhodným užíváním léků či s jejich reakcí na jinak zcela neškodné potraviny se dlouhodobě podceňuje. Každý desátý Čech přiznává, že při užívání léků nikdy nedbá instrukcí lékaře nebo informací obsažených v příbalovém letáku. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM/MARK pro Asociaci inovativního farmaceutického průmyslu (AIFP). Nedodržování pokynů lékaře v případě užívání léčiv přitom představuje závažný problém. Výkonný ředitel AIFP Mgr. Jakub Dvořáček na tiskové konferenci uvedl: „Chceme tímto způsobem posílit roli pacienta v léčbě. Zároveň bychom rádi upozornili na případná rizika a v neposlední řadě také poukázali na možnost úspory při správném užívání léčiv.“

 

Cílem je lepší informovanost a vlastní zodpovědnost

Online poradna www.znamsveleky.cz si klade i nadále za cíl zodpovědět všechny dotazy ohledně užívání léčiv a přispět tak k lepší informovanosti české veřejnosti. Webovou stránku www.znamsveleky.cz v prvních týdnech provozu navštívilo několik set pacientů a dotazy přibývají. V současnosti jich je dokonce tolik, že se doba zpracování odpovědi může prodloužit. Všechny dotazy však budou podle provozovatelů poradny zodpovězeny, a to podle pořadí, v kterém byly zaslány. „Jsem velmi rád, že se nám ověřilo, že podobná poradna v České republice chybí a že je o ni mezi pacienty zájem. Již za první dva měsíce jejího provozu jsme odhalili téměř 150 interakcí a na 40 duplicit při užívání léčiv. Některé z interakcí přitom mohly mít velmi neblahý vliv na zdravotní stav tazatele,“ dodal Jakub Dvořáček.

 

Správným užíváním léků lze výrazně ušetřit

Nesprávné užívání léčiv může být velice finančně náročné. Příkladem bývá často to, že pacienti užívají léky s podobnými či stejnými účinky, užívají léky v nesprávných intervalech či v nevhodné kombinaci s potravou, a tím vším tak výrazně snižují jejich účinky. „Z výsledků průzkumu vyplývá, že jen třetina dotazovaných si uvědomuje rizika nesprávného užívání léků spojená s častějšími návštěvami lékaře, která vedou k vyšším nákladům na zdravotní systém,“ vysvětlil Jakub Dvořáček. Přitom právě nesprávné užívání léčiv a možné prodloužení zdravotních potíží může mít vliv nejen na zvýšení nákladů zdravotnického systému, ale i na pacientovu peněženku. „I to byl jeden z impulsů, který nás vedl k vytvoření online poradny,“ dodává Mgr. Dvořáček.

Více na www.znamsveleky.cz

 

MĚLI BYSTE VĚDĚT…

Jaké mohou být důsledky vzájemného působení léčiv?

| zvýšení nebo snížení (ztráta) účinku

| zvýšení nebo snížení výskytu nežádoucích účinků

| jiné změny v účinku

| poškození zdraví nebo smrt

 

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené