Přeskočit na obsah

Onkoplastická chirurgie přináší do života kvalitu

Pod pojmem kvalita života si jistě každý představí něco jiného, ale ženy s nemocemi prsu jej vnímají ještě jinak: není pro ně snadné vypořádat se se svou nemocí a jejími následky, překonat pocity méněcennosti a strach z budoucnosti.

 

Nejen na toto téma proběhla 21. a 22. dubna 2016 v Praze mezinárodní konference onkologie a onkoplastické chirurgie prsu – první akce v ČR zaměřená na mezioborovou diskusi mezi onkology, mammologickými chirurgy a plastickými chirurgy.

Onkoplastická chirurgie, poměrně mladý směr v chirurgické léčbě karcinomu prsu, je výsledkem kombinací poznatků z plastické chirurgie a onkochirurgie. Jejím cílem je nacházet nové možnosti v rámci terapie nádoru tak, aby žena nemusela čelit ztrátě prsu či jeho deformitě. Jakkoli se však tento obor ve světě ukázal jako velmi přínosný, není zatím v České republice nijak rozšířen. A právě proto, aby se tato situace změnila, se v Praze sešli onkologové, všeobecní chirurgové zaměření na mammologii a plastičtí chirurgové z České republiky i ze zahraničí – z Velké Británie, Maďarska, Polska a Slovenska.

Za předsednický stolek usedli prof. Jerome Pereira, FRCSEd, FRCS, z Velké Británie, zakladatel a vedoucí mezinárodního tréninkového programu onkoplastické chirurgie prsů, vedle něj MUDr. Ondřej Měšťák, Ph.D., z kliniky plastické chirurgie 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze a prof. Luboš Petruželka, CSc., přednosta Onkologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze.

Předmětem konference byly screening a terapie karcinomu prsu z hlediska onkologie a chirurgie a metody onkoplastické chirurgie prsů, zejména okamžité rekonstrukce prsu po operačním odstranění nádoru. Celou problematiku doprovodily diskusní panely kasuistik jednotlivých pacientek a dlužno říci, že se setkaly s velkým zájmem.

Právě kvalita života byla tématem příspěvku prof. Pereiry. Zdůraznil v něm, že kromě vlastní terapie karcinomu prsu je nutné sledovat její výsledky v nejširším slova smyslu, tedy neomezovat se pouze na mortalitu a morbiditu, nýbrž zaměřit pozornost i na zlepšení kvality života pacientek, což je pro každého lékaře i dobrá zpětná vazba o efektivitě prováděných zákroků.

 

Proč to v zemích Visegrádu vázne

Velmi zajímavý a hlavně přínosný obor „breast care nurse“ představila Karen Flores, Senior Breast Care Nurse Specialist z James Paget Hospital ve Velké Británii. V rámci tohoto oboru je pacientkám s nemocemi prsu zajišťována komplexní péče, počínaje psychologickou podporou, přes podrobné a srozumitelné vysvětlení chirurgické léčby až po pooperační kontroly. Tento prospěšný obor v České republice zatím bohužel chybí; jeho zavedení do naší praxe musí předcházet složitý proces, během nějž bude nutné upravit vzdělávání a kompetence zdravotních sester tak, aby mohla být rozšířena jejich působnost.

Stěžejním bodem konference byla mezinárodní diskuse v rámci Visegrádské čtyřky o financování a organizaci onkoplastické chirurgie prsu v jednotlivých zemích. Z diskuse vyplynulo, že mezi hlavní překážky, které stojí v cestě poskytování okamžité i oddálené rekonstrukce prsu během léčby pacientky s karcinomem prsu, patří finanční limity, což souvisí se skutečností, že nejmodernější postupy jsou výrazně podhodnocovány. Právě nedostatek finančních prostředků a nepružné systémy paušálů jsou hlavní příčinou, proč nejsou výsledky léčby ve střední Evropě na vyšší úrovni, jak je tomu v ostatních vyspělých zemích. Čekací doby na onkoplastické zásahy jsou v zemích V4 stále extrémně dlouhé a velmi špatně dostupné, obzvlášť na pracovištích, která patří k těm vytíženým. Všechny tyto problémy byly předmětem rozsáhlé diskuse, z níž vyplynul jasný závěr – nutnost úzce spolupracovat s pacientskými organizacemi, jako je Aliance žen s rakovinou prsu, jejíž ředitelka Eva Knappová kromě jiného zdůraznila, že české organizace onkologických pacientek by měly úzce spolupracovat s těmi zahraničními.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené