Onkologové se sejdou v Praze – na lednovém kolokviu PragueONCO 2016
Koncem ledna příštího roku zaplní hotel Clarion v Praze čeští, moravští, slovenští, ale i zahraniční onkologové. Sejdou se zde na mezioborovém onkologickém kolokviu PragueONCO. Po úspěchu předchozích šesti ročníků onkologických setkání mají již jejich účastníci jistě v diáři poznamenán termín 27. až 29. ledna 2016.
Co se skrývá pod názvem PragueONCO? Plný název zní Pražské mezioborové onkologické kolokvium, pořádané 1. LF UK a Onkologickou klinikou VFN ve spolupráci s 2. a 3. LF UK a organizované agenturou We Make Media, s. r. o. U příležitosti této akce se již posedmé sejdou odborníci v onkologii nejen se svými zahraničními kolegy, ale také se specialisty ostatních medicínských oborů, kteří musejí řešit problematiku zhoubných nádorů. O významu akce svědčí i fakt, že jako jedinému onkologickému setkání v České republice mu pravidelně uděluje svoji záštitu Evropská onkologická společnost (ESMO), dále pak Česká onkologická společnost (ČOS) a jednotlivé odborné společnosti sdružené v České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně (ČLS JEP).
Sjednoceni heslem Lékaři a sestry společně proti zhoubným nádorům se při této příležitosti scházejí onkologové s představiteli ostatních medicínských oborů, aby společně řešili problematiku zhoubných onemocnění, jejichž incidence má v České republice, stejně jako jinde ve světě, zvyšující se tendenci.
Kolokvium již přesáhlo hranice naší republiky, a tak mezi přednášejícími budeme mít možnost přivítat také významné zahraniční hosty. V příštím roce nás poctí svojí přítomností předsedkyně ECCO a bývalá prezidentka ESMO profesorka Martine Piccartová z Bruselu. Z Paříže přiletí profesor Joseph Gligorov, odborník na léčbu karcinomu prsu, a z Harvardu k nám zavítá profesor Bruce Littlefield. Součástí jejich účasti bude kromě přednášek také interaktivní diskuse zaměřená na cílenou a hormonální terapii rakoviny prsu a tolik potřebná výměna zkušeností, zejména v oblasti doporučení v moderní léčbě, přínosná pro odborníky s mnohaletou praxí i mladé onkology. O své znalosti antiangiogenní léčby kolorektálního karcinomu se s účastníky kolokvia podělí rovněž profesor Axel Grothey z Mayo Clinic v USA.
Třídenní program bude tvořit lékařská sekce, v rámci paralelního programu proběhnou paliativní seminář a sesterská sekce. V předvečer kolokvia se v hotelu Clarion uskuteční interaktivní seminář pro onkologické pacienty. První den setkání bude po slavnostním zahájení věnován karcinomu slinivky břišní, který je považován za největšího „zabijáka“ mezi zhoubnými nádory. Odborníci bijí již dlouho na poplach a snaží se zvýšit povědomí o této chorobě také mezi laickou veřejností, například vyhlášením 13. listopadu za světový den věnovaný boji s karcinomem pankreatu. Druhý den se zahájí onkogynekologická sekce, tentokrát se zaměřením na ochranu fertility a fertilitu šetřící léčbu u onkologicky nemocných. Následovat bude problematika karcinomu prsu a v odpolední části pak kolorektálního karcinomu a karcinomu plic. Závěrečný den se přednášející zaměří na tematiku melanomu, imunoterapie a karcinomu prostaty. Prostor pro diskusi nabídne množství kulatých stolů, kde budou moci zájemci konzultovat terapii jednotlivých zhoubných nádorů s předními odborníky v daných oblastech. Také v příštím roce se v rámci posterové sekce budou moci zájemci z řad postgraduálních studentů zapojit do soutěže o tři nejlepší postery a získat tak cenu děkana 1. lékařské fakulty UK.
Jako v předchozích ročnících kolokvia bude i tentokrát kladen důraz na vzájemnou spolupráci všech odborností, jejichž zástupci se o onkologického pacienta starají v rámci multidisciplinárního týmu, tak aby vzájemně koordinovaná terapie byla pro nemocného co nejpřínosnější.
Věřím, že možnosti vyslechnout přednášky předních českých i zahraničních onkologů, stejně jako výměny názorů a zkušeností s nimi v rámci diskusí využijete. A já se zase budu těšit na setkání s vámi.
Zdroj: