Přeskočit na obsah

Onkologie v „Thomayerce“ připomíná Fénixe

Před 1. lednem 1992 nebylo v místech, kde dnes funguje jedno z nejmodernějších zařízení svého druhu v České republice, skoro nic – jen pouhopouhé dvě ambulance, jakých je u nás jako máku. Díky nezměrnému úsilí prof. MUDr. Jitky Abrahámové, DrSc., a jejího kolektivu, jejž rovněž budovala od nuly, zde nakonec na den přesně za 20 let vznikla Onkologická klinika TN a 1. LF UK.

Zní to skoro neuvěřitelně – lůžková část, v níž každý z dvou‑ až třílůžkových pokojů již disponoval vlastním sociálním zařízením, telefonem, rozhlasem i televizí, byla otevřena skutečně již po pár měsících – v dubnu 1992. Za 20 měsíců poté, v prosinci 1993, došlo k další významné události – otevření Jednotky včasného záchytu karcinomu prsu. Investicí do jejího vybavení tehdy moderními typy mamografu a sonografu Nadační fond Onkologie pro 21. století, který zdejším lékařům stojí po celou dobu nerozlučně po boku, trefil do černého – krčská onkologie v rámci grantu Ministerstva zdravotnictví ČR jako první provedla pilotní projekt pro screening karcinomu prsu.

Onkologie v „Thomayerce“ vlastně od svého narození dospívala závratným tempem. V roce 1994 pacientům poprvé nabídla péči v novém ambulantním traktu se stacionářem a 4 ambulancemi, o rok později i radioterapii cesiovým a kobaltovým ozařovačem. Stačilo jen vhodně přestavět prostor, který se k uvedenému využití přímo nabízel – část protiatomového krytu. A ještě týž rok byla otevřena i čtyřlůžková jednotka intenzivní onkologické péče (JIOP).

Ve druhé polovině první dekády 21. století nastal čas pro modernizaci. V roce 2006 přibyl CT simulátor a plánovací jednotka a kobaltový urychlovač nahradil lineární. Ještě téhož roku se Onkologické oddělení TN stalo součástí Komplexní onkologické skupiny Prahy a Středočeského kraje a v roce 2009 vytvořilo Komplexní onkologické centrum spolu s FN Bulovka a Všeobecnou fakultní nemocnicí, čímž se otevřela možnost nabídnout nemocným i biologickou léčbu. A aby byla péče skutečně precizní a dokonalá, onkologie v TN disponuje i kvalitně vybavenou rehabilitací.

Oslavy dospělosti v roce 2010 provázelo otevření nového stacionáře pro ambulantní terapii s rozšířením a rekonstrukcí lůžkového oddělení a ambulancí, otevření centrální náběrové laboratoře a vybudování nové místnosti pro pořádání seminářů a výuku mediků studujících na 1. LF UK, která zde probíhá již od roku 1995. V roce 2011 se dočkala i radiační onkologie – Integrovaný operační projekt fondů EU poskytl potřebnou finanční injekci pro výstavbu nového radioterapeutického pavilonu a instalaci dvou v současnosti nejmodernějších přístrojů, druhého lineárního urychlovače a terapeutického RTG přístroje.

„Lineární urychlovač Siemens Artiste disponuje energií 6 MeV a 18 MeV a pomocí Cone Beam CT umožňuje využití radioterapie řízené obrazem (IGRT),“ upřesňuje výhody nejmodernějšího vybavení MUDr. Radek Zapletal. „Oba linerární urychlovače dokážou aplikovat dostupnou moderní léčbu technikou 3D konformní radioterapie. Samozřejmé vybavení mnohalistovými kolimátory nám umožňuje kontrolu správného nastavení pacienta na ozařovacím přístroji. Ale modernizace pochopitelně pokračuje. V blízké budoucnosti chceme využít radioterapii s modulovanou intenzitou (IMRT), která umožní další snížení dávky záření na orgány v okolí nádoru.“

S novinkami se na onkologii v Krči v poslední době trochu roztrhl pytel. Spustili tu nový systém pro plánování radioterapie i nový systém verifikační a pořídili nový přístroj Gulmay pro rentgenovou terapii při indikacích nenádorových, ale i u onkologických pacientů s povrchově uloženými nádory. Zdejší odborníci si jsou navíc velmi dobře vědomi, že špičková úroveň léčby nespočívá jen v modernizaci přístrojového vybavení. A tak při rekonstrukci pamatovali i na zvýšení komfortu a psychické pohody pacientů. Podařilo se jim interiéry včetně ovladoven urychlovačů esteticky sladit a hlavně zajistit jejich prosvětlení stropními okny. Onkologie v Praze‑Krči neopomíjí ani edukaci lékařů – každoročně spolupořádá Onkologicko‑urologické a mamologické symposium i Motolské onkologické dny zaměřené na problematiku gastrointestinálních malignit. Odborníci z „Thomayerky“ samozřejmě rovněž často publikují pro odbornou i laickou veřejnost, přičemž monografie z pera prof. Abrahámové byly několikrát oceněny za přínos lékařským vědám a osvětě v oblasti nádorových nemocí.

Jak již bylo řečeno úvodem, na začátku byly pouhopouhé dvě ambulance. Dnes tu lékaři a sestry poskytují klinickou léčbu ozařováním pacientům s celým spektrem diagnóz. Většinu z nich v současnosti tvoří muži s karcinomem prostaty a ženy po operacích karcinomu prsu, avšak doplňují je pacienti s nádory plic, zažívacího traktu, některými urologickými nádory (karcinom močového měchýře, varlat), nádory mozku ad. Je‑li to žádoucí, doplňuje léčbu zářením kombinace s dalšími léčebnými metodami, tedy chemoterapií, hormonální, biologickou a podpůrnou léčbou.

Kolektiv prof. Abrahámové v současné době plánuje další modernizaci, která umožní škálu diagnóz dále rozšířit. Souhrnně vzato, není divu, že 1. ledna 2012 přišel další logický krok – Onkologické oddělení Thomayerovy nemocnice povýšilo na Onkologickou kliniku TN a 1. LF UK.

 

Medical Tribune     esr

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené