Onkologičtí pacienti získali užitečného a praktického průvodce
Nikdy nepotřebují pacienti informace a rady naléhavěji než v situaci, kdy se cítí být ohroženi zhoubným nádorovým onemocněním. Lékaři často nedokáží nebo nemohou na všechny jejich vyřčené či nevyřčené otázky či obavy odpovědět. Navíc některé zkušenosti a rady, hlavně ty od jiných pacientů, kteří si prožili stejnou situaci, se zdravotníkům interpretují obtížně. Nová kniha doc. PhDr. Dr.phil. Laury Janáčkové, CSc., s názvem „Život je boj“ se snaží tuto informační mezeru zaplnit.
Kniha je první publikací svého druhu, která vychází v češtině. Je koncipována jako praktický psychologický průvodce pro pacienty s nádorovým onemocněním, pro jejich pečovatele a blízké. Je psána běžným jazykem a snaží se obsáhnout všechny aspekty života, se kterými se pacient a jeho blízcí v průběhu nemoci setkají. Doc. Janáčková jako klinický psycholog téměř dvacet let doprovází nemocné s nádorovým onemocněním na jejich cestě. Díky svým zkušenostem ví, že nádorový proces nepostihuje „pouze“ buňky a tkáně napadených orgánů, ale má obrovský dopad na psychiku jak pacienta samotného, tak jeho okolí. Psychický stav nemocného následně ovlivňuje i průběh nádorového onemocnění a je jedním z důležitých faktorů úspěšné léčby.
„Pacient, který se dozví svou diagnózu, má strach z utrpení, z bolesti, ze smrti a ze všech nepříjemných věcí, které ho do té doby míjely. Protože onkopsychologů není v českých nemocnicích tolik, kolik by pacienti a jejich blízcí potřebovali, rozhodla jsem se napsat knihu, jakéhosi praktického průvodce na nelehké cestě životem onkologického pacienta, která by pomohla všem, kdo hledají pomoc a té se jim nedostává. To se netýká jen samotných nemocných, ale i jejich rodinných příslušníků, kteří mají také své obavy a starosti o své nejbližší,“ říká o knize doc. Janáčková s tím, že cílem této knihy není jen informovat. V souladu se svými dlouholetými zkušenostmi z oblasti psychoonkologie se autorka snažila o co největší srozumitelnost a otevřenost. Text knihy je doplněn autentickými úryvky z deníků pacientů a řadou strukturovaných textů a shrnutí s praktickými radami, co dělat v neznámých situacích, ve kterých se nemocní ocitnou. Hlavním přínosem této knihy jsou však psychologické metody a praktické návody, které pomáhají pacientovi zvládat těžká období v boji o život.
„V onkologii pracuji již téměř tři desítky let a za tu dobu jsem potkal stovky pacientů, kteří byli zoufalí ze svého vážného onemocnění. Většina z nich však chtěla bojovat s nepřízní osudu a potřebovala radu, jak na to. Psychika je velmi mocná a kniha doc. Janáčkové ukazuje, jak se orientovat ve složitých cestách ‚duše‘. Díky dlouholetým zkušenostem autorky knihy z oblasti psychoonkologie čtenář získá nejen informace o chování lidské psychiky, ale zároveň návod, jak se vyhnout nebezpečným reakcím, jak je překonat a jak je akceptovat. Je to dosud nejlepší publikace, která na toto náročné téma u nás vznikla a která může pomoci nejen pacientům, ale i jejich příbuzným,“ přibližuje praktický význam knihy jeden z recenzentů prof. MUDr. Rostislav Vyzula, CSc., přednosta Kliniky komplexní onkologické péče Masarykova onkologického ústavu v Brně.
Kniha „Život je boj“ ale podle její autorky není jen prostým praktickým průvodcem na cestě onkologicky nemocného, čtenářům přináší i velmi cenné poselství. „Díky blízkosti utrpení nemocných a blízkosti smrti si na druhou stranu máme šanci uvědomit, že člověk musí žít naplno v každém okamžiku a prožívat svá drobná i větší štěstí každý den v co největší míře. A to neplatí jen pro onkologicky nemocné,“ uzavírá doc. Janáčková.
Kmotrem knihy se stal prof. MUDr. Pavel Pafko, DrSc., emeritní přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a FN Motol (na snímku spolu s doc. Janáčkovou), který při slavnostním křtu mj. poznamenal: „Téměř každý z lidí má ve svém okolí někoho, kdo onemocněl nádorovým onemocněním. Díky své profesi se s touto diagnózou setkávám také často a ze své zkušenosti bohužel vím, jak málo informací dostávají nemocní poté, co je jim sdělena diagnóza zhoubného onemocnění. Za této situace pacienti hledají informace na internetu a z jiných zdrojů, což může být v některých případech nebezpečné. Ze zkušenosti vím, že nemocní z přemíry informací vybírají vždy ty nejhorší. Kniha doc. Janáčkové ovšem přináší samé užitečné a potřebné informace a kromě nich dává pacientům i tolik potřebnou naději. Význam této knihy však není jen v samotné její kvalitě. Je důležitá i proto, že podobnou pomůcku bude do budoucna v České republice potřebovat stále větší množství nemocných. Je totiž smutným faktem, že každým rokem jejich počet stoupá.“
Zdroj: Medical Tribune