Přeskočit na obsah

Onemocnění ledvin – problém nejen nefrologů

Problematika chronické renální insuficience není významná jen z pohledu nefrologa, je potřeba si v této souvislosti uvědomit, že tito nemocní mají významně zvýšené riziko onemocnění srdce a cév (infarktu myokardu, srdečního selhání, cévní mozkové příhody, ischemické choroby dolních končetin). Zanedbatelné není ani ohrožení vývojem chronického selhání ledvin, které vyžaduje náhradu jejich funkce dialýzou či transplantací. Většina pacientů s chronickým onemocněním ledvin se ale selhání ledvin nedožije, protože umírá předčasně na kardiovaskulární onemocnění. Dialýzou či transplantací ledvin se léčí sice jen méně než 0,1 % obyvatel, ale náklady na tuto léčbu představují několik procent celkových nákladu na zdravotní péči obyvatelstva České republiky. S rostoucím věkem populace a se zvyšujícím se počtem diabetiků se počty dialyzovaných pacientů a náklady na jejich léčbu budou nepochybně dále navyšovat.


 


Včasná diagnostika – prevence pozdních komplikací


Diagnóza chronického onemocnění ledvin se opírá o stanovení hodnoty kreatininu v séru a proteinurie (přesněji albuminurie), popřípadě erytrocyturie. Časná detekce chronického onemocnění ledvin je snadná (vyšetření albuminu v moči, stanovení sérového kreatininu, ev. výpočet filtrační funkce ledvin). U většiny pacientů s chronickým onemocněním ledvin však zůstává toto onemocnění nediagnostikováno. I v ČR je každoročně zahajována dialyzační léčba až u 1/3 nemocných, u kterých se o onemocnění ledvin před jejich selháním nevědělo. Časná diagnóza umožňuje snížit riziko vývoje selhání ledvin a předejít vývoji jeho komplikací. Screeningová vyšetření by se měla soustředit na nemocné s vysokým rizikem chronického onemocnění ledvin, tj. pacienty s diabetem a hypertenzí, obézní, kuřáky, osoby ve věku nad 50 let, osoby s rodinnou anamnézou diabetu, hypertenze nebo chronického onemocnění ledvin a pacienty s anamnézou jakéhokoli onemocnění ledvin. Nejvýznamnější opatření, která u pacientů s chronickým onemocněním ledvin významně snižují riziko vývoje selhání ledvin a kardiovaskulárních komplikací, jsou následující: snížení krevního tlaku na nižší cílové hodnoty než u pacientů bez onemocnění ledvin, snížení proteinurie (podáváním léků blokujících tvorbu nebo účinky angiotensinu II, tedy ACE inhibitorů či sartanů), správná kontrola glykémie a krevních lipidů, ukončení kouření a snížení tělesné váhy.


 


Zavolat mohou sami pacienti


V České republice proběhl letos Světový den ledvin pod společnou patronací České nefrologické společnosti a České nadace pro nemoci ledvin. V rámci této akce byla na lokální úrovni uspořádána řada pracovních setkání odborníků s veřejností, pracovních seminářů pro odbornou veřejnost. Dále byly vydány speciální tiskové materiály (plakát a informační brožura pro pacienty) distribuované na všechna dialyzační střediska a nefrologické ambulance v ČR a byla zřízena telefonická informační linka pro veřejnost „Linka pro ledviny – tel. 604 999 996“, přístupná každý druhý a čtvrtý čtvrtek v měsíci (od 16 do 20 h). Konečně 13. března mohli zájemci podstoupit v Praze, Brně, Ostravě a Plzni výše popsané screeningové vyšetření ledvin (vyšetření moči a sérového kraetininu jako parametru funkce ledvin). 


Bližší informace o Světovém dni ledvin jsou k dispozici na www.nefrol.cz a www.worldkidneyday.org.

Plnou verzi článku najdete v: Medical Tribune 10/2008, strana A12

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené