Omezení příjmu mědi po padesátce
Tým toxikologů vedený Georgem Brewerem z University of Michigan Medical School doporučuje lidem po padesátce omezit příjem iontů mědi a železa. Výsledky výzkumu zveřejněného ve vědeckém časopisu Chemical Research in Toxicology naznačují, že vysoký příjem mědi a železa vystavuje seniory zvýšenému riziku Alzheimerovy choroby, kardiovaskulárních onemocnění a dalších chorob typických pro starší pacienty.
„Z hlediska zdraví široké populace je otázka toxicity mědi a železa důležitá, ale lékařská veřejnost o ní mnoho neví. Laická veřejnost o ní nemá ani tušení,“ řekl Brewer.
Studie zdůrazňuje význam adekvátního příjmu mědi a železa pro mladší věkové kategorie v reprodukčním věku. U lidí vyšších věkových skupin však může vysoký příjem mědi a železa poškozovat buňky organismu a přispívat významně ke vzniku mnoha onemocnění.
Podle Brewera je značná část populace vystavena toxickému účinku volných iontů mědi a železa a měla by preventivně snížit jejich příjem. Doporučuje proto lidem po překročení padesátky neužívat vitaminové a minerální přípravky obsahující měď a železo.
Přimlouvá se za snížení konzumace masa. Za rizikové považuje i pití vody vedené měděným potrubím. Jako účinný prostředek ke snížení obsahu iontů železa v těle doporučuje dárcovství krve. Hladiny volných iontů mědi lze podle Brewera pozitivně ovlivnit i užíváním přípravků s ionty zinku.
Zdroj: Medical Tribune