Přeskočit na obsah

Olomoucký úspěch v Lancet Oncology

V dubnovém čísle časopisu Lancet Oncology byly publikovány výsledky studie „Five‑arm phase 2 study of alisertib (MLN8237), an investigational Aurora A kinase inhibitor, in patients with breast cancer, small cell lung cancer, non‑small cell lung cancer, head and neck squamous cell carcinoma, and gastro‑oesophageal adenocarcinoma“. Prvním autorem této publikace vzniklé v rámci multicentrické studie, která probíhala na pracovištích ve Spojených státech, České republice, Francii a Polsku, je prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D., z Onkologické kliniky Lékařské fakulty UP a Fakultní nemocnice Olomouc. S impakt faktorem 24,725 je časopis Lancet Oncology v pořadí třetím z 203 časopisů v kategorii onkologie (přičemž první dva časopisy v této kategorii publikují výhradně přehledné články).

V této studii byl zkoušen nový cytotoxický lék alisertib, který inhibuje aurora kinázu A. Aurora kinázy hrají důležitou roli při separaci chromosomů během mitózy. Aurora kináza A má významnou roli při formaci mitotického vřeténka. Její blokáda působí defekci v separaci centrosomu. Overexprese a amplifikace tohoto enzymu byla zaznamenána u celé řady solidních nádorů, je spojena s progresí nádoru a tedy horší prognózou. Alisertib představuje lék s unikátním mechanismem účinku kombinujícím vlastnosti „klasických“ cytotoxických léků s cíleným účinkem připomínajícím léčbu cílenou. V této pilotní studii byl alisertib zkoušen u pěti různých běžných typů nádorů – karcinomu prsu, karcinomu žaludku a jícnu, karcinomů hlavy a krku, nemalobuněčného karcinomu plic a malobuněčného karcinomu plic. Do studie byli zařazováni pacienti, u kterých selhala standardní léčba (v případě karcinomu prsu mohly být pacientky i po čtyřech liniích předchozí léčby). Významné je, že i u této rozsáhle předléčené populace pacientů byla pozorována významná aktivita, zejména u nemocných s karcinomem prsu (zvláště s hormonálně a HER2 pozitivním onemocněním) a malobuněčným karcinomem plic, a to při zvládnutelné toxicitě. „Protože se jedná o onemocnění, kde po vyčerpání standardních možností léčby není příliš možností další léčby, jsou tyto výsledky povzbuzující a jsou plánovány další klinické studie zejména v těchto dvou indikacích,“ říká prof. Melichar s tím, že získaná data budou využita i pro další analýzy zaměřené na identifikaci potenciálních biomarkerů predikujících účinnost léčby alisertibem.

I když je v autorském kolektivu olomoucké pracoviště zastoupeno pouze hlavním zkoušejícím, je tato publikace samozřejmě výsledkem mnohaleté práce velkého počtu spolupracovníků, včetně lékařů‑spoluzkoušejících, studijních sester, studijních koordinátorek a dalšího personálu.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené