Olomouc zaměřená na onemocnění dětského věku
"Jsme rádi, že jsme letos mohli hostit tak významný a hojně navštěvovaný kongres. Rozhodli jsme se při jeho zahájení propojit Olomouc, její historii a dětskou medicínu. Proto úvodní den v Kapli Božího těla zazněla Mozartova 6. symfonie F dur, kterou zkomponoval jedenáctiletý Wolfgang Amadeus právě v Olomouci, když tudy roku 1767 utíkal s rodiči z Vídně před neštovicemi. Podle historiků jimi nakonec onemocněl, ale uzdravil se, a právě tady se tak vlastně podruhé narodil," uvedl prof. MUDr. Vladimír Mihál, CSc., místopředseda České pediatrické společnosti, prezident kongresu a přednosta Dětské kliniky FNOL.
Psychosomatickým onemocněním dětí byla na kongresu během dvoudenního setkání pediatrů právem věnovaná velká pozornost. "Stále častěji se dětští lékaři setkávají s tím, že si děti stěžují například na bolesti hlavy nebo břicha, ale vyšetření neodhalí žádné organické nebo funkční příčiny. Jde o onemocnění mající původ v psychice dítěte a je to celosvětový problém, jejž s sebou nese naše uspěchaná doba," popsal prof. Mihál. Podle jeho slov chybí malým pacientům a jejich rodinám větší psychosociální podpora.
"Každé onemocnění automaticky pošle rodinu dolů nejen psychicky, ale také ekonomicky. Matka zůstává s dítětem doma, rodina doplácí na léky, hradí náklady na cestování k lékaři. To je moment, kdy by se do léčebného procesu vedle pediatra měl zapojit také psycholog a sociální pracovník. Ve velkých nemocnicích, jako je například FN Olomouc, to funguje. Ale po propuštění domů už na tuto péči další psychosociální podpora nenavazuje, což je chyba systému," uvedl prof. Mihál.
Pozor na rizika hormonální antikoncepce u dívek
Odborníci na kongresu také mimo jiné diskutovali o nebezpečí módního užívání hormonální antikoncepce u velmi mladých dívek. "Setkáváme se s případy, kdy dívky ve věku čtrnácti let postihne plicní embolie nebo cévní mozková příhoda v důsledku vrozené hematologické poruchy a jedním z rizikových faktorů jejího vzniku je právě hormonální antikoncepce. Je důležité, aby vedle gynekologa posuzoval rizika užívání antikoncepce také praktický lékař, jenž zná rodinu a všechny souvislosti," podotkla doc. MUDr. Jiřina Zapletalová, Ph.D., z Dětské kliniky FNOL.
Podle jejích slov u většiny dívek, které užívají hormonální antikoncepci před 16. rokem, není důvodem ochrana před otěhotněním, ale jde pouze o módní záležitost. "Na internetu si přečtou, jak antikoncepce zlepšuje pleť, vlasy, a řídí se také tím, že některé jejich vrstevnice už antikoncepci mají. Jsou však málo informovány o negativech jejího užívání před ukončeným tělesným vývojem. Na rizika neopodstatněného časného užívání antikoncepce by je měl upozornit například právě jejich praktický lékař," dodala doc. Zapletalová.
V odborném programu si však na své mohli přijít i zájemci o další pediatrická témata. Nechyběl blok věnovaný infektologii, dětské hematologii a onkologii či neonatologii, v rámci něhož např. doc. MUDr. Zbyněk Straňák, CSc., z Ústavu pro matku a dítě v Praze představil aktuální postupy u novorozenců s poruchou poporodní adaptace.
V kardiologickém bloku se MUDr. Jan Škovránek, CSc., z FN Motol zase zaměřil např. na péči o děti se srdeční vadou, v bloku věnovaném diabetologii se mohli posluchači během prezentace projektu SWEET také dozvědět, jak se léčí dětský diabetes v Evropské unii a u nás. Do dvoudenního odborného programu se vešly i další zajímavé přednášky a tradiční firemní symposia. Mezi nimi i problematika gastroenterologie, hepatologie a výživy, dále novinky v epileptologii a diferenciální diagnostika epileptických záchvatů, zajímavý blok endokrinologický, ale také například blok s názvem Právní a etické aspekty pediatrické péče. Nechyběla ani témata primární péče - nová doporučení v oblasti povinných i nepovinných očkování a aktuální informace o očkovacích látkách. K některým přednáškám z této oblasti se vrátíme podrobněji v dalších článcích.
Zdroj: Medical Tribune