Ohlédnutí za kongresem nemocničních lékárníků
Sekce nemocničních lékárníků ČFS ve spolupráci se Sekcí farmaceutických asistentů při ČAS uspořádala ve dnech 13. až 15. listopadu v prostorách pavilonu E brněnského výstaviště již 19. kongres nemocničních lékárníků. Tak jako v jiných letech přinesla tato nejvýznamnější odborná lékárnická akce roku mnoho nových informací, jež budou moci lékárnici využít v každodenní činnosti v nemocniční lékárně při přípravě léků, během dispenzace léků pacientovi nebo při práci u lůžka pacienta. O stručné zhodnocení kongresu Medical Tribune požádala PharmDr. Marka Lžičaře, předsedu organizačního výboru.
| Jak jste spokojen se zájmem návštěvníků a celkovou organizací letošního ročníku? Jak byste ve stručnosti kongres zhodnotil?
Devatenáctý kongres nemocničních lékárníků letos přivítal více než 600 lékárníků a farmaceutických asistentů. Zájem kolegů zůstává již několik let vysoký, což svědčí o ochotě vzdělávat se a sdílet získané zkušenosti s ostatními účastníky. Organizace probíhala i letos hladce, soudě podle pozitivních ohlasů. Podařilo se skloubit požadavky na odbornou hodnotu přednášejících a atraktivitu prezentací. Když k tomu připočtu příjemné moderní prostory brněnského výstaviště, kde se kongres uskutečnil, ve výsledku lze kongres hodnotit jako úspěšný.
| Letošní ročník byl zaměřen hlavně na prezentaci nových trendů v terapii onemocnění nervového systému. Je tato oblast pro nemocniční lékárníky něčím zvlášť zajímavá, nebo jde jen o jednu z oblastí, kde se nyní objevily novinky ve farmakoterapii?
Onemocnění nervového systému postihují všechny věkové skupiny obyvatelstva. Často se jedná o choroby, které svými projevy zhoršují kvalitu života a v současnosti dostupnými léky se zcela nedaří onemocnění vyléčit nebo zbrzdit.
| Které z prezentací kongresu vás nejvíce zaujaly a proč?
Myslím, že všechny prezentace byly přehledné a inspirativní. Mezi velmi podnětné bych zařadil prezentaci pana prof. MUDr. Milana Brázdila, Ph.D., z I. neurologické kliniky FN u sv. Anny v Brně, který velmi poutavou formou seznámil auditorium s novými molekulami antiepileptik a jejich postavením ve farmakoterapii různých forem epilepsie. Skupina antiepileptik se pravidelně rozrůstá o nové přípravky, které však ne vždy splní všechna terapeutická očekávání. Proto také podle prof. Brázdila zůstává jedním z nejčastěji používaných léků levetiracetam vzhledem k minimu nežádoucích účinků, nízkému interakčnímu potenciálu a k četným indikacím v epileptologii. Další pro mě přínosnou přednáškou byla prezentace doc. MUDr. Marka Baláže, Ph.D., ze stejného brněnského pracoviště, tematicky věnovaná novým trendům v léčbě Parkinsonovy choroby. Současně bych chtěl velmi ocenit i další přednášky kolegů z řad nemocničních lékárníků, jejichž prezentace vznikaly na základě vlastních zkušeností z lékárny.
| Součástí kongresu byly také tradiční workshopy klinické a onkologické farmacie. Na jaká témata se v letošním roce zaměřily?
Na kongresech se snažíme, aby i workshopy klinické a onkologické farmacie nabídly posluchačům prezentace vycházející z hlavního tématu, pro letošní rok tedy neurologie. Kliničtí farmaceuti prezentovali své kasuistiky, při nichž díky jejich návrhům na úpravy medikace neurologických léků došlo ke zmírnění nežádoucích účinků a zlepšení zdravotního stavu pacientů. Onkologičtí farmaceuti využili v prezentacích své hluboké erudice v problematice onkologických onemocnění nervového systému.
| V bloku farmaceutických asistentů se mj. hovořilo o možnostech, jak změnit prostory lékárny, aby byly pro pacienta přívětivější a přehlednější. Můžete uvést nějaké tipy a praktické rady, o nichž jste diskutovali?
Z ohlasů na tento blok vyplynulo, že farmaceutické asistentky a asistenty trápí velmi obsáhlá nabídka volně prodejných přípravků, které jsou pak při nevhodném uspořádání lékárny nepřehledné jak pro pacienty, tak i pro samotný personál lékárny. Základem proto je vytvořit si takové pracovní prostředí, kde se bude všem dobře pracovat, vše bude mít svoje logické místo. Cílem je prostředí „oficíny“, kde nebude pacient zahlcen přemírou informačních plakátů a reklam.
| Vy sám jste prezentoval projekt pro nemocniční lékárny s názvem „Aby se operace povedla“. Můžete ho čtenářům ve stručnosti přiblížit?
V současné době můžeme pozorovat vzrůstající zájem o problematiku odvykání kouření. Tímto projektem chceme nabídnout pacientům před plánovanými chirurgickými zákroky přestat s kouřením. Je prokázáno, že pokud pacient přestane kouřit alespoň čtyři týdny před operací, operační rána se lépe hojí, bývá méně pooperačních infekcí. Tak nedochází k prodlužování doby hospitalizace a rovněž lze předpokládat ušetření nákladů na léčbu pooperačních komplikací u kuřáků. Nemocniční lékárníci, kteří absolvovali garantované kursy ČLnK s tematikou odvykání kouření, mohou pomoci pacientům s velmi silnou závislostí na tabáku skoncovat.
| Při podobných setkáních se kromě odborných témat často diskutuje také o aktuálních problémech v daném oboru. Co tedy nejvíce trápí nemocniční lékárníky v současnosti?
Nemocniční lékárenství zajišťuje péči v oblasti léčiv jak pro pacienty hospitalizované v nemocnicích, tak i pro pacienty z ambulantní sféry. Jednou ze snah nemocničních lékárníků je v současné době zajištění odpovídajícího ohodnocení činností spojených s přípravou cytostatik ze strany zdravotních pojišťoven. Do budoucna by bylo žádoucí podobný způsob ohodnocení aplikovat například také při odborných konzultacích při odvykání kouření nebo pro činnost klinického farmaceuta. Velkým problémem pořád zůstávají výpadky v dodávkách důležitých léků, ať už kvůli problémům při výrobě, nebo z důvodu vývozu zdejších levných léků do jiných zemí EU.
Přes všechny větší či menší potíže zůstávám optimistou i do budoucna. Jestliže vidíte, jaký zájem o vzdělávání, zkušenosti a novinky z oboru mají nemocniční lékárníci, stávají se pak z přicházejících problémů spíše výzvy, lákající k novým způsobům řešení a k jejich překonávání.
Zdroj: