Odvykání kouření – od ordinace až po nemocniční lůžko
Kouření cigaret představuje hlavní odstranitelnou pří činu smrti – jen v USA zodpovídá za 420 000 úmrtí ročně. Jde o známý rizikový faktor pro vznik nádorových, srdečních, cévních a plicních onemocnění, a náklady s ním spojené významně zatěžují rozpočty jednotlivců i celé společnosti. Je proto překvapivé, že většina kuřáků je k ukončení tohoto návyku nabádána lékařem jen minimálně nebo vůbec. Nedávná analýza dat z průzkumu, který probíhal v lékařských ordinacích, ukázala, že pacientům – kuřákům bylo při návštěvě jen v 21 % případů doporučeno, aby kouřit přestali, a ve 33 % nebylo v záznamu o dané návštěvě vůbec uvedeno, zda pacient kouří či nikoli. Překážek v boji s kouřením z hlediska lékařské péče první linie je celá řada. Lékařské fakulty dříve věnovaly ve výuce mediků jen málo pozornosti poradenství v tomto smyslu. Navíc neplatí pevná pravidla pro odměňování lékařů za práci týkající se odvykání kouření a předepisování příslušné medikace. Nezbytná investice lékařova času a energie v kontextu častých relapsů nikotinové závislosti činí ze zásahů proti kouření velmi obtížný a málo vděčný úkol.Bez ohledu na výše uvedené skutečnosti a na nedostatečný zájem systémů poskytování zdravotní péče se však vyhlídky do budoucna zlepšují. Výzkum týkající se léčby kuřáků nabírá na obrátkách a jeho dosavadní výsledky jsou shrnuty v doporučeních publikovaných v roce 1996 a revidovaných v roce 2000. Byly identifikovány účinné behaviorální a farmakologické léčebné postupy, a změnám ve zdravotním systému, které tyto možnosti odrážejí, se nyní dostává velké podpory. Je zásadně důležité, aby se všichni lékaři naučili účinně bojovat proti kouření v rámci své praxe. Lékaři první linie se s řadou kuřáků setkávají opakovaně, a mají proto v tomto směru největší možnosti. Americký úřad pro veřejné zdraví (US Public Health Service – PHS) předkládá metody, s jejichž pomocí se lze odnaučit kouření (viz text na v rámečku), a autoři článku nabízejí u pěti klíčových doporučení i praktické rady pro jednání s nemocnými. Volba metody
Léčba závislosti na nikotinu musí být vždy komplexní (behaviorální terapie, terapie závislosti a prevence relapsů); farmakologická léčba je však dnes její velmi důležitou součástí. Dříve než se lékař rozhodne doporučit svému pacientovi rozhodnutému skoncovat s kouřením určitou metodu či lék, měl by dostupné možnosti zhodnotit z několika hledisek:
...
Komentář
Autor: MUDr. Eva Králíková, CSc.
Měla jsem možnost navštívit pracoviště autorů zde otištěného článku a mohu uvést, že na mne mimořádně zapůsobila jeho vysoká úroveň a profesionalita. Léčba závislosti na tabáku je zde systematická a propracovaná. Nicotine Dependence Center je servisní službou pro celou Mayo Clinic s 1500 lůžky. Zaměstnává na 70 osob a má dvě zcela oddělená patra: výzkumné a léčebné. Ve »výzkumném« patře probíhají klinické studie, v »léčebném« jsou hospitalizováni pacienti kliniky. Pacienti obou pater se navzájem nepotkávají. Pro ambulantní pacienty platí, že všichni lékaři Mayo Clinic se ptají na jejich kuřácký návyk a v pozitivním případě je odesílají do Nicotin Dependence Center. V případě hospitalizovaného kuřáka je centrum informováno přes počítačovou síť a do 24 hodin někdo z jeho zaměstnanců tohoto pacienta navštíví. Centrum poskytuje služby i pacientům mimo Mayo Clinic, včetně týdenního pobytu na uzavřeném oddělení. A samozřejmě, veškeré prostory Mayo Clinic jsou nekuřácké; nekouří nejen personál, ale ani pacienti – je to zkrátka jedna z podmínek hospitalizace. Na psychiatrickém oddělení, kde abstinence od tabáku může skutečně znamenat problém, jsou k dispozici nikotinové náplasti. Přála bych si, aby některá naše nemocnice měla k léčbě kuřáctví alespoň trochu podobný přístup! Pokud jde o přípravky uvedené v článku, je u nás k dispozici náhradní terapie nikotinem v podobě žvýkaček, náplastí, inhalátoru a sublinguálních tablet (vše Nicorette firmy Pfizer), dále i bupropion SR (Zyban firmy GlaxoSmithKline). Doufejme, že dostupnost farmakologické léčby přispěje k větší medicinalizaci léčby závislosti na tabáku.Žvýkačky (Nicorette) obsahují 2 nebo 4 mg nikotinu (při správném žvýkání se po půl hodině vstřebá zhruba necelá polovina nikotinu), oba typy jsou k dostání i s mentolovou příchutí (Nicorette Mint). Náplasti jsou na dobu aplikace 16 hodin (od probuzení do usnutí) a to ve třech silách: Nicorette 15, 10 nebo 5 mg/16 h (uvedené miligramy nikotinu znamenají vstřebané množství za 16 hodin). Inhalátor s nikotinem (Nicorette) obsahuje 10 mg nikotinu v jedné náplni, ale vstřebá se maximálně 4–5 mg při cca 80 tazích během dvou hodin od perforace náplně. Nosní sprej zatím u nás registrován nebyl. Všechny formy náhradní terapie nikotinem jsou volně prodejné a žádná zdravotní pojišťovna na ně nepřispívá. Cena denní dávky je ve všech případech zhruba rovna ceně 20–40 cigaret. Je pravda, že ti, kdo kouřili méně než dvě krabičky denně, musí po dobu léčby nikotinem platit víc než dosud za svou denní dávku cigaret, navíc většinou vyšší částku naráz (týdenní dávka) a při doporučené dvou- až tříměsíční léčbě zaplatí několik tisíc korun. Nejpozději za půl roku ovšem už na tom vydělají (pokud vydrží abstinovat) všichni.
...
Plnou verzi článku najdete v: Medicína po promoci 1/2004, strana 25
Zdroj: