Odbory zemí Visegrádu se spojily
Lékařské odbory v Maďarsku, Polsku, České republice a na Slovensku vyhlásily spojenectví v zájmu zlepšení podmínek ve zdravotnictví v těchto zemích. Hodlají koordinovanými akcemi společně bojovat za zvýšení platů, proti privatizaci nemocnic a za zachování systému veřejné zdravotní péče. Svůj úmysl stvrdili zástupci odborů čtyř zemí minulý týden podpisem charty v maďarském Visegrádu.
„Rozhodli jsme se proti jevům, jakými jsou třeba živelné privatizace nemocnic, postupovat společně,“ řekl Medical Tribune předseda LOK‑SČL MUDr. Martin Engel.
Právě privatizace nemocnic leží lékařům v žaludku a na příkladu Slovenska už vědí, že velké protesty mohou tento proces pozdržet či úplně zastavit.
„Je důležité, že na Slovensku se privatizační proces alespoň přerušil. Takováto přeměna veřejné sítě na soukromou je naprosto nepřijatelná. V Polsku také dochází k přípravě na privatizaci,“ upozorňuje Engel a varuje: „Kdyby se privatizace na Slovensku povedla, tak jsem přesvědčen o tom, že bychom se s tím v Česku potýkali také,“ dodává s tím, že na tuto situaci upozorňuje dlouhodobě.
Na Slovensku se již v polovině roku rozběhla plánovaná plošná privatizace všech zdravotnických zařízení, pojišťoven a poliklinik. To vše v rámci vládních úspor. Vzhledem k masivním protestům lékařů a pádu slovenské vlády v důsledku sporu o stabilitu eura je však její další osud ve hvězdách.
Myšlenku privatizace zdravotního systému podle Engela nelze zcela zapudit, ale dá se proti ní vystoupit a bojovat – zejména v ČR. „Myslím si, že to by byla největší zrůdnost, jaká by české zdravotnictví mohla postihnout,“ prohlásil Martin Engel.
Jde nám především o systém
Lékaři rázně odmítají tvrzení, že se spojili pouze za účelem honby za vyššími platy. Chtějí podle Engela bojovat především o zachování stávajícího systému zdravotnictví:
„Naším cílem je evropský standard – tj. dvojnásobek až trojnásobek průměrné mzdy podle délky praxe. To je cílový stav, ale upozorňuji, že nám jde především o záchranu zdravotnického systému ve stávající podobě veřejné služby,“ tvrdí Engel a dodává: „Nemáme nic proti konkurenci státních a privátních nemocnic, ale jsme proti tunelování – jak je možné, že někdo zprivatizuje zařízenou nemocnici za směšnou částku? Pak vidíte ty osudy – Český Brod, Brandýs nad Labem – to je strašné!“ myslí si předseda LOK s tím, že po odstranění korupce a tunelování nemocnic volají lékaři dlouhodobě.
Lékařům vadí i současná restrukturalizace českých nemocnic a snižování stavů akutních lůžek. Ministr zdravotnictví Leoš Heger již před časem ohlásil, že z nemocnic zmizí celá šestina akutních lůžek. V případě porodnic to bude dokonce třetina. Lékařskou péči chce Heger soustředit do velkých nemocnic a ty menší chce přebudovat na léčebny dlouhodobě nemocných. Celých 20 % lůžek v ČR je dnes podle ministra nevyužitých.
Výpovědi až v krajním případě
Engel také vyvrací zprávu, kterou přinesla některá média – že lékaři čtyř zemí podají hromadnou výpověď. „Výpověď není jediná forma protestu. Ta představuje až skutečně krajní řešení! Nicméně chystáme koordinované protestní akce a budeme postupovat společně,“ vyvrací Engel mediální spekulace. Kdy a jaké protesty proběhnou, však zatím neupřesnil. Pokud by však přece jen na výpovědi došlo, měli by je podle plánu skutečně podat zdravotníci ve všech čtyřech zemích.
A kdo bude stát v čele a povede lékaře zemí Visegrádské čtyřky? Martin Engel se do vůdčí pozice sám nepasuje. „Že bych stál v čele? Takhle se to vůbec nedá říci. Slovenští lékaři si počínali výborně a v Polsku také proběhly nějaké akce,“ vyjmenovává Engel úspěchy zahraničních lékařů s tím, že v čele by mohl stát současný vůdce lékařů na Slovensku MUDr. Marián Kollár. Engel úspěch české akce „Děkujeme, odcházíme“ rozhodně nepřeceňuje a staví se spíše do pozadí. „Abych hrál na to, že jsem nejzkušenější či že bych měl být nějakým lodivodem – tak to určitě není,“ říká.
Protestní akce v Česku, Polsku, Maďarsku a na Slovensku inspirovaly lékaře z dalších zemí – velký odliv lékařů a sester hlásí Rumunsko, Bulharsko či Estonsko. V žádných jiných zemích však k obdobným hromadným protestům nedošlo.
-------
autor:Štěpán Feik
Medical Tribune
Zdroj: Medical Tribune