Odborníci na celiakii diskutovali o možnostech diagnostiky a léčby
Ve dnech 21. až 24. června Praha hostila světové odborníky ze všech kontinentů zabývající se problematikou celiakie. Odborný program kongresu ICDS 2015 (16th International Celiac Disease Symposium) probíhal paralelně ve dvou sekcích – klinické a výzkumné, první den kongresu se navíc konala i pacientská sekce, která se setkala s velkým zájmem našich i zahraničních účastníků.
Součástí kongresu byla také bohatě zastoupená posterová sekce a výstava firem. Prezidentem celého kongresu byl prof. MUDr. Julius Špičák, DrSc., přednosta Kliniky hepatogastroenterologie IKEM v Praze, jemuž se podařilo pozvat do Prahy elitní řečníky z celého světa. Česká republika také měla mezi vyzvanými řečníky své uznávané odborníky jako prof. MUDr. Přemysla Friče, DrSc., z Interní kliniky ÚVN v Praze, doc. MUDr. Pavla Kohouta, Ph.D., přednostu Interního oddělení Thomayerovy nemocnice v Praze, prof. MUDr. Zdeňku Ulčovou Gallovou, DrSc., z Poradny pro imunologii reprodukce v Plzni.
Celiakie bývá i po více než šedesáti letech od provedení jejunální biopsie a desetiletí po objevení citlivých sérologických testů často podceňována a diagnostikována až se značným zpožděním. Tyto problémy zvýrazňují změny v klinických projevech. Typický klinický obraz průjmů a malabsorpce stále častěji překrývá i nahrazuje různorodá mimostřevní manifestace. Odpovědi na aktuální problémy společně hledali renomovaní odborníci a mladí badatelé. Program kongresu zohlednil společné i specifické zájmy specialistů, všeobecných kliniků, odborníků na výživu, pacientů a výrobců celiakálních potravin. Nezastupitelná byla také účast organizátorů zdravotní péče, protože cílený screening, jeho organizace, propagace, distribuce a dostupnost bezlepkových potravin jsou důležitými nástroji v péči o toto onemocnění.
Před slavnostním zahájením kongresu proběhlo satelitní presympozium organizované Dr. Schär institutem, v rámci kterého vystoupili vyzvaní špičkoví řečníci. Velký zájem vzbudila především přednáška profesora Umberta Volty z Itálie věnovaná biomarkerům v diagnostice non‑celiakální glutenové senzitivity (NCGS) jako velice těžké, ale fascinující výzvě novému výzkumu. Prof. Volta zmínil např. úvahy o využití sérových hodnot zonulinu, jehož hodnoty jsou signifikantně zvýšené u pacientů s celiakií a NCGS. Živou diskusi vyvolala následně přednáška profesora Alessia Fasana z USA na téma „Lepek a jeho vliv na osu střeva a mozku“, s podtitulem Ponaučení z autismu a schizofrenie.
Známky lepku v moči odhalí porušení bezlepkové diety
Klinická skupina ze Španělska na kongresu dále představila novou metodu neinvazivní diagnostiky dodržování bezlepkové diety u pacientů s celiakií (CD) stanovením imunogenních peptidů lepku (GIP) v moči. Ve své práci vyšetřili vzorky moči u 76 zdravých kontrol a 58 pacientů s celiakií. Obsah GIP v moči pozitivně koreluje s vysokou specificitou i senzitivitou s přítomností protilátek proti gliadinu. Přítomnost GIP ve vzorku koncentrované moči u zdravých jedinců byla zjištěna již za 4–6 h po příjmu lepku a detekovatelná ještě za 1–2 dny. Senzitivita testu je velmi vysoká i při konzumaci pouhých 50 mg lepku. Tento test umožní sledovat porušení bezlepkové diety u pacientů s celiakií. Důležitá je také korelace obsahu GIP v moči s postižením sliznice u pacientů s celiakií. Retrospektivní analýza duodenální biopsie u 27 pacientů s CD ukázala, že 90 procent pacientů s celiakií bez atrofie střevních klků nemělo přítomné GIP v moči. Tato senzitivní, kvantitativní, specifická a jednoduchá technika by mohla být užitečná pro monitorování compliance pacientů s celiakií při dodržování bezlepkové diety a umožňuje i nové terapeutické aplikace výzkumu.
Celiakie a DM 1. typu se často vyskytují společně, ale zatím nebyl potvrzen kauzální vztah. Klinická skupina z Maďarska studovala na rozsáhlém souboru dětí, zda nepoznaná celiakie může přispět k rozvoji diabetu. Výskyt DM 1. typu byl sledován v roce 2014 v Maďarsku u kohorty školních dětí narozených v letech 1996–2001. U skupiny dětí narozených v letech 1998–1999 byl v šesti letech věku v roce 2006 proveden screening celiakie vyšetřením protilátek proti tkáňové transglutamináze a endomysiu. U dětí s pozitivním screeningem a potvrzením celiakie biopsií duodena byla zahájena léčba bezlepkovou dietou a následně byly pravidelně sledovány na gastroenterologii, včetně sérologického vyšetření. Vyšetřené i nevyšetřené děti byly následně vystaveny stejným vlivům prostředí. Výsledky studie jsou velice zajímavé. U žádného ze screenovaných dětí se zjištěním celiakie a následně včasným zahájením léčby bezlepkovou dietou se neobjevil DM 1. typu. Prevalence DM 1. typu byla 2,69/1 000 u nescreenované skupiny dětí a 0,93/1 000 u skupiny dětí screenovaných a léčených. Polovina dětí s DM 1. typu z vybrané kohorty pro screening se však screeningu nezúčastnila z důvodu nesouhlasu rodičů. Celých 82 procent všech případů DM 1. typu v této populaci se objevilo u dětí starších 6 let. Tato studie dokazuje, že včasná diagnostika a léčba celiakie je schopna zabránit rozvoji DM 1. typu podstatným podílem.
Zdroj: Medical Tribune