Od lékaře bez antibiotik? A spokojený!
Potřeba upozornit širokou veřejnost, včetněvté odborné, na problémy vyvstávající z nadužívání antibiotik je zároveň akutní a trvalá. Lékařský odborný portál Medscape. com uveřejnil komentář epidemioložky Lauri Hicksové z Center for Disease Control and Prevention v Atlantě, z něhož přinášíme pět bodů, které mohou lékařům pomoci v komunikaci s pacientem vyžadujícím antibiotickou léčbu přesto, že není indikovaná:
Použijte specifickou diagnózu tak, aby pacient nenabyl dojmu, že jeho onemocnění bagatelizujete. Například řekněte „bronchitida virového původu“ namísto „to je jen virus“.
Doporučte pacientovi symptomatickou terapii. Pacienti či rodiče dětských pacientů jsou často přesvědčeni, že jsou to jedině antibiotika, která jim pomohou, a neuvědomují si, že symptomatická terapie je to, co hledají. Účinnější než říci: kupte si v lékárně „něco proti rýmě“, je pacientovi napsat recept, a to i na volně prodejné přípravky.
Projděte s pacientem jeho fyzikální nález a zaměřte se na parametry, které jsou v normě, např. dýchání čisté, bez chrůpků apod. Pacient se tím často uklidní a dojde k závěru, že jeho onemocnění či onemocnění jeho dítěte není tak vážné, jak se mu zprvu zdálo, a lépe pak akceptuje myšlenku, že antibiotika nemusejí být nutná.
Vždy je dobré s pacientem věcně prodiskutovat nežádoucí účinky antibiotik, včetně rizika vzniku rezistence. Mnoho pacientů si totiž neuvědomuje, že antibiotika mohou, kromě pozitivního efektu při správné indikaci, také škodit.
Pacientovi či rodičům nemocného dítěte vysvětlete, jaký průběh onemocnění se dá v následujících několika dnech předpokládat. Rovněž tak jej vybavte informací, co dělat v případě, že dojde ke zhoršení symptomů s tím, že pokud se takto stane, budete možnost antibiotické léčby znovu zvažovat.
Celý komentář je dostupný na: www.medscape.com/viewarticle/730224
Zdroj: Medical Tribune