Přeskočit na obsah

Očkujte své pacienty proti chřipce - VZP letos poprvé zaplatí chřipkovou vakcínu i její aplikaci a vybízí lékaře:

Přímo na chřipku zemřelo loni v České republice 151 lidí. U dalších dvou tisíc došlo s ohledem na základní chronické onemocnění v souvislosti s chřipkou ke zhoršení stavu a bohužel rovněž k úmrtí. „Očkováním lze přitom u zdravých dospělých snížit riziko chřipky až o 90 procent,“ říká náměstek ředitele VZP Petr Honěk. VZP proto letos nabízí všem klientům očkování zdarma. Klíčovou úlohu ve zvýšení proočkovanosti ovšem podle Hoňka mají lékaři primární péče.

Kolik lidí se nechává proti chřipce očkovat?

U nás je to kolem 5 %, ale ve vyspělých zemích mnohem víc. Třeba v Německu, Itálii, Velké Británii nebo Francii přesahuje proočkovanost 20 %. A v USA je to dokonce 46 %.

Nechávají se očkovat samotní lékaři?

Moc ne, což je jedním ze základních problémů. Pro zbytek populace jsou totiž příkladem. Přitom když se opět podíváme třeba do USA, v kvalitních zařízeních tam u zdravotníků očkování přímo povinně vyžadují a proočkovanost v nich dosahuje až 98 %.

Proč je to u nás jinak?

Těžko říci. Jedním z důvodů může být přežívající mýtus o nákaze chřipkou v důsledku očkování. Vakcíny u nás dostupné jsou ale neživé, infekci způsobit nemohou.

Jak by měli lékaři postupovat, aby pacienty co nejlépe chránili?

Pacient od svého praktika čeká osobní doporučení. Lékař by mu měl vysvětlit, proč je pro něj očkování vhodné. Důvodem může být rizikový věk, chronická nemoc, povolání, způsob trávení volného času či třeba vysoká pravděpodobnost vystavení infekci. Pacienti by neměli váhat, navíc když letos poprvé mohou mít od VZP očkování zdarma.

Koho se nabídka týká?

Všech šesti milionů klientů VZP. Každý může požádat praktického lékaře, který by měl mít vakcínu k dispozici. Případně ji může pacientovi předepsat, ten si ji vyzvedne v lékárně a přinese do ordinace. Za vakcínu i aplikaci by měl klient u lékaře zaplatit dohromady kolem 300 korun. Pak stačí, aby s účtem přišel na pobočku VZP, kde mu ho proplatí. 

Co to přinese samotnému lékaři?

Kromě pocitu, že splnil svou profesní povinnost? Třeba to, že mu v době chřipkové epidemie nebude praskat čekárna ve švech a nebude muset kvůli kvantitě snižovat kvalitu péče.

Zdroj: Medical Tribune

Sdílejte článek

Doporučené