Přeskočit na obsah

Očkování proti pneumokokům u dospělých mladších 60 let?

Očkování proti pneumokokům u dospělých mladších 60 let? PRO & PROTI

 Prof. MUDr. Roman Chlíbek, Ph.D.

 

Očkování proti pneumokokům patří mezi významná očkování, které je ve většině vyspělých zemí včetně České republiky zařazeno do očkovacích kalendářů dětí i do národních imunizačních programů pro dospělé. V současné době je toto očkování přednostně indikováno u všech nově narozených dětí a seniorů starších 65 let. V České republice se doporučuje zahájit očkování proti pneumokokům v kojeneckém věku, nejdříve od šesti týdnů věku, ale v praxi se zahajuje očkování zpravidla ve dvou až třech měsících věku. Očkování osob starších 65 let je v České republice také součástí národního imunizačního programu a očkování je doporučeno všem v této věkové kategorii. Jak u kojenců, tak u seniorů je očkování hrazeno ze zdravotního pojištění a patří mezi dobrovolná očkování. Pro očkování kojenců a seniorů máme k dispozici dvě očkovací látky (konjugovaná a polysacharidová) se zastoupením 10, 13 nebo 23 sérotypů pneumokoka.

Současná epidemiologická situace evropských zemí potvrzuje, že z hlediska věku patří mezi nejrizikovější skupiny osob děti ve věku do pěti let a osoby starší 65 let. Další rizikovou skupinou osob jsou vybraní pacienti s chronickým onemocněním, zejména plic, srdce, ale také jater a ledvin, dále pacienti s imunosupresivními stavy, asplenici, vybrané skupiny pacientů s metabolickými poruchami, zejména s diebetes mellitus a kuřáci. S novou registrací konjugované vakcíny také pro dospělé se stále více diskutuje otázka účinnosti očkování u mladších dospělých osob a zdravých osob v dospělém věku. Situace ve výskytu invazivních pneumokokových onemocnění u dospělých je v ČR podobná jako v Německu. Nejnižší výskyt je opakovaně zaznamenávám u osob ve věku 15–40 let. Od 40. roku začíná incidence narůstat a nejvyšší je u seniorů starších 65 let. Z tohoto důvodu má uvažování o vhodnosti zahájení očkování dříve než v seniorském věku, tedy od 40. či 50. roku, své opodstatnění. Také výskyt bakteriemických pneumonií je nejvyšší u osob starších 50 let. Proto Česká vakcinologická společnost ČLS JEP doporučuje očkování proti pneumokokům již od 50 let věku, s aplikací polysacharidové vakcíny do 65 let věku a aplikací konjugované vakcíny jako první v pořadí osobám starším 65 let. Na druhé straně nejvyšší riziko úmrtí na invazivní pneumokoková onemocnění se vyskytuje u seniorů, což potvrzují data věkově specifické letality v ČR, která jsou v letech 2007–2014 nejvyšší právě u osob starších 65 let. Pro očkování seniorů hovoří také skutečnost nejvyššího výskytu pneumokokových pneumonií v tomto věku nejen v ČR, ale v celé Evropě, kde incidence komunitních pneumonií (CAP) je čtrnáctkrát vyšší u seniorů, než je průměrná celková incidence u dospělých osob. Incidence CAP u seniorů je dokonce vyšší než u HIV pozitivních osob.

V současnosti více argumentů svědčí proti zavedení plošného očkování všech dospělých osob. Za účinnější tak můžeme považovat program plošného očkování kojenců, seniorů a vybraných skupin chronicky nemocných dospělých osob. Očkování kojenců proto, že jsou nejvnímavější věkovou skupinou a nejčastějším zdrojem nákazy pro dospělé. Proto očkování kojenců může navodit stav tzv. nepřímé ochrany neočkovaných dospělých osob. Očkování seniorů proto, že jejich vnímavost k nákaze je také vysoká a výkonnost jejich imunitního systému v B‑lymfocytární imunitní odpovědi je věkem oslabená. A očkování vybraných chronicky nemocných osob proto, že pneumokokové onemocnění může zhoršit průběh jejich základního onemocnění a být příčinou úmrtí. V závislosti na ekonomické situaci každého státu má selektivní úhrada očkování pro výše uvedené skupiny osob větší opodstatnění než plošná vakcinace všech dospělých osob. Nedávno publikované výsledky placebem kontrolované nizozemské studie účinnosti konjugované vakcíny proti pneumokokům u osob starších 65 let potvrdily vyšší imunogenicitu konjugované vakcíny a vysokou účinnost v prevenci nejenom invazivních pneumokokových onemocnění, ale také pneumonií jako nejčastější formy pneumokokových onemocnění u těchto osob. Díky stimulaci produkce paměťových buněk u očkovaných nebyla dosud na rozdíl od polysacharidové vakcíny stanovena nutnost přeočkování v dospělosti při použití konjugované vakcíny.

Zdroj:

Sdílejte článek

Doporučené